Lufta Saudite, bllokada vret 100,000 të porsalindur jemenas çdo vit

Publikuar në Dhj. 26, 2020, 5:20 a.m.

Rreth 100,000 të sapolindur vdesin çdo vit në Jemen për shkak të luftës së vazhdueshme të agresionit dhe bllokadës totale të imponuar në vendin e varfër nga koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Sauditi, tha një zyrtar i Ministrisë së Shëndetit të Jemenit.

Në një intervistë me rrjetin televiziv al-Masirah në gjuhën arabe, nënsekretari i Ministrisë së Shëndetësisë Najeeb al-Kubati njoftoi lajmin e zymtë të Shtunën, duke thënë se kjo do të thotë që çdo dy orë gjashtë fëmijë jemenas humbin jetën për shkak të viteve të gjata nga lufta e imponuar nga Sauditët.

Ai shtoi se koalicioni i udhëhequr nga Sauditët ka parandaluar hyrjen e pajisjeve të përparuara mjekësore që nga marsi i vitit 2015, kur Arabia Saudite së bashku me disa aleatë të saj pushtuan Jemenin për të rikthyer në pushtet ish-regjimin e mbështetur nga Riadi  dhe për të mposhtur lëvizjen e vendit Ansarullah.

"Ne nuk kemi qenë në gjendje të sjellim personel mjekësor [në vend] për shkak të rrethimit dhe agresionit," tha Kubati.

Nënsekretari i Ministrisë së Shëndetit të Jemenit gjithashtu vuri në dukje se rrethimi dëmtues dhe çnjerëzor i vendosur në vend nga koalicioni pushtues synon fëmijët jemenas "ndërsa ata janë ende fetuse në barkun e nënës së tyre".

Kubati paralajmëroi gjithashtu se nivelet e kequshqyerjes në mesin e nënave jemenase janë shumë të larta.

Zyrtari shëndetësor më tej paralajmëroi se një palë binjakë të porsalindur të bashkuar në spitalin al-Sabeen në kryeqytetin e Jemenit, Sana'a, duhej urgjentisht të transferoheshin jashtë vendit për operacionin e ndarjes në një qendër të specializuar mjekësore.

"Për shkak të agresionit dhe bllokadës, ne nuk mund të kryejmë operacionin e ndarjes për binjakët, ose të vazhdojmë me procedurat mjekësore para dhe pas operacionit të ndarjes," shtoi Kubati, raportoi Press TV.

Në shtator, Qendra për të Drejtat e Njeriut në Jemen tha në një raport - të titulluar Fëmijëria me Ngjyrën e Gjakut dhe Erë e Vdekjes - se rreth 7,200 fëmijë Jemenas ose u vranë ose u plagosën në luftën e imponuar. Nga këta fëmijë fatkeq, 3,468 u vranë.

Qendra më tej tha në atë kohë se rreth 5,500,000 fëmijë jemenas ishin gjithashtu në rrezik të kapjes së sëmundjeve për shkak të kequshqyerjes dhe mungesës së shërbimeve shëndetësore.

Në fund të vitit të kaluar, Ministria e Shëndetit e Jemenit paralajmëroi se rreth tre milion fëmijë nën moshën pesë vuanin nga kequshqyerja, 400,000 prej të cilëve vuanin nga kequshqyerja e rëndë dhe rrezikonin të vdisnin çdo dhjetë minuta nëse nuk merrnin kujdesin e duhur mjekësor.

Lufta brutale ka shkatërruar ose mbyllur gjysmën e spitaleve dhe klinikave të Jemenit, duke i lënë Jemenasit të pafuqishëm veçanërisht në një kohë kur ata kanë nevojë të  për pajisje mjekësore për të luftuar pandeminë COVID-19.

Të paktën 80 përqind e popullsisë 28-milionëshe të Jemenit varet gjithashtu nga ndihma për të mbijetuar në atë që Kombet e Bashkuara e kanë quajtur kriza më e keqe humanitare në botë.Burimi : IQNA