Rusia: SHBA-ja po krijon forcë shumëkombëshe pranë kufirit rus

Publikuar në Nën. 10, 2021, mesnatë

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se Shtetet e Bashkuara po krijojnë një grup shumëkombësh të forcave të armatosura pranë kufirit lindor të Rusisë në rajonin e Detit të Zi.

Ministria u raportua nga agjencia ruse e lajmeve TASS të martën duke thënë se shkatërruesi i raketave të drejtuara të marinës amerikane Porter, anija cisternë John Lenthall dhe anija komanduese Mount Whitney janë vendosur aktualisht në Detin e Zi për të marrë pjesë në stërvitjet shumëkombëshe që Komanda Evropiane e SHBA-së. po mban në rajonin strategjik.

Dy bombardues strategjikë me rreze të gjatë të Forcave Ajrore të SHBA-së B-1B u raportuan nga ministria se kishin kryer fluturime mbi Detin e Zi në një distancë prej 100 km nga kufiri shtetëror rus.

"Këto janë lëvizje të paplanifikuara nga ushtria amerikane, që po krijon një grup shumëkombësh të forcave të armatosura në afërsi të kufirit rus," tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në deklaratë, duke shtuar se lëvizje të tilla ishin një faktor destabilizues në rajon dhe ndoqi qëllimin e shfrytëzimit ushtarak të territorit ukrainas.

“Duke marrë parasysh se përveç marinës amerikane, në stërvitje do të përfshihen edhe avionë taktikë, patrullues dhe strategjikë, si dhe kontingjentet e forcave të armatosura të Bullgarisë, Gjeorgjisë, Rumanisë, Turqisë dhe Ukrainës, kjo është dëshmi e një përpjekjeje për të studiuar Teatri i mundshëm i operacioneve ushtarake në rast se Kievi përgatit një skenar të përdorimit të forcës në juglindje”, thuhet në deklaratë.

Ministria tha se forcat e armatosura të vendit po monitoronin vazhdimisht dhe nga afër situatën, duke shtuar se flota ruse e Detit të Zi po kryente një sërë masash për të gjurmuar vendosjet e luftanijeve amerikane në zonë.

Marina amerikane njoftoi në fillim të javës së kaluar se anija komanduese amfibe USS Mount Whitney kishte mbërritur në qytetin turk të Stambollit dhe së shpejti do të bashkonte forcat me shkatërruesin e raketave të drejtuara USS Porter si dhe me anije të tjera të NATO-s në Detin e Zi.

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi aktivitetin e NATO-s të udhëhequr nga SHBA pranë kufijve të Rusisë dhe tha se ushtria e vendit të tij mund të vëzhgonte malin Whitney "nëpërmjet dylbive ose në pikën e... sistemeve të saj të mbrojtjes".

Putin dhe zyrtarë të tjerë të lartë rusë kanë paralajmëruar më parë se zgjerimi i aktiviteteve të NATO-s në Ukrainë përfaqëson një "vijë të kuqe" për Moskën.

Marina ruse tha në një deklaratë të martën e kaluar se flota e Detit të Zi kishte bërë prova të shkatërronte objektivat e armikut të rremë gjatë stërvitjeve në det mes pranisë së luftanijeve amerikane dhe forcave të NATO-s në rajonin strategjik.

Mediat ruse raportuan gjithashtu se sistemet e mbrojtjes ajrore të flotës ishin vënë në gatishmëri në bazat e saj në qytetin port të Novorossiysk dhe në Gadishullin e Krimesë.

Rusia ka akuzuar vazhdimisht NATO-n se po kryen aktivitete provokuese pranë kufijve të saj.Burimi : Press Tv