Nëse Izraeli sionist fillon një luftë të re kundër Hezbollahut, do të ketë nënshkruar një urdhër vdekjeje.

Publikuar në Dhj. 2, 2021, 9:55 p.m.

Në rast lufte, raketat e Hezbollahut do t'i kthejnë të gjitha objektet strategjike të Izraelit sionist në gërmadha që digjen. Nëse politikanët dhe gjeneralët izraelitë po kalojnë netë pa gjumë për shkak të këtij skenari, ata e meritojnë atë. Ata kanë dëmtuar jetën e palestinezëve të pafajshëm si burra, gra dhe fëmijë. Është koha për të kthyer të mirat.

Javët e fundit, Izraeli sionist ka kërcënuar se do të sulmojë objektet bërthamore të Iranit Islamik nëse bisedimet e Teheranit me fuqitë perëndimore dështojnë. Si përgjigje, Irani mbajti ushtrime ushtarake të publikuara gjerësisht për të demonstruar gatishmërinë dhe guximin e tij dhe gjithashtu u zotua të japë një përgjigje dërrmuese ndaj çdo sulmi armik.

“Forcat tona të Armatosura, duke përfshirë Ushtrinë dhe Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), do të  shtypin çdo kërcënim nga çdo forcë arrogante dhe agresive nga çdo nivel dhe nga çdo rajon”, tha gjeneralmajor Gholam-Ali Rashid në një deklaratë më 7 nëntor në stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë në jug dhe në perëndim të vendit. Këto ushtrime vazhduan për disa ditë.

Është e qartë se Izraeli sionist ka filluar të ndiejë nxehtësinë, dhe për rrjedhojë kërcënimet retorike në rritje kundër Iranit Islamik. Ajo ka kryer sulme kundër forcave të rezistencës në Siri prej vitesh. Në shumicën e rasteve, civilë u vranë. Raportet e fundit zbulojnë se Presidenti rus Vladimir Putin i tha kryeministrit izraelit Naftali Bennett gjatë takimit të tij në Soçi se Rusia nuk do të ndërhynte nëse Izraeli do të sulmonte forcat e rezistencës në Siri (d.m.th. këshilltarët ushtarakë iranianë dhe luftëtarët e Hezbollahut).

Megjithëse historia bazohet në një artikull në The Times of Israel, ajo nuk mund të injorohet plotësisht. Roli i Rusisë në Siri është i kufizuar në mbrojtjen e interesave të saj. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen midis pranisë Iran-Hezbollah në Siri dhe Izraelit, Rusia do të jetë në anën e Izraelit. Politikëbërësit në Teheran duhet ta kenë parasysh këtë kur vlerësojnë rolin e Rusisë.

Moska nuk dëshiron të shohë një sfidë të madhe për Izraelin, një entitet racist që shkel të gjitha normat dhe standardet ndërkombëtare. Për Rusinë, Izraeli është një partner i rëndësishëm tregtar.

Por ka një dimension tjetër që shqetëson pushtuesit sionistë në Palestinë: stoku i raketave të Hezbollahut, që besohet të jetë më shumë se 100,000. Këto mund të synojnë çdo objekt në territorin e pushtuar nga Izraeli. Kjo u raportua nga IsraelHayom, një gazetë hebraike në pronësi të ish-manjatit të kazinove Sheldon Adelson, i cili vdiq më 11 janar 2021. Iron Dome, i furnizuar nga SHBA, në rastin më të mirë mund të përgjojë vetëm 70% të raketave. Kjo do të thotë, nëse lëshohen 1000 raketa, do të kalojnë të paktën 300 ose më shumë. Mjaftojnë këto për të shkaktuar dëme të mëdha në formacionin sionist.

Nëse pushtuesit sionistë bëjnë gabimin për të nisur një luftë të re kundër Hezbollahut, siç bënë në korrik 2006, ka të ngjarë të përshkallëzohet në një konflikt shumë më të gjerë. Grupet islamike palestineze mund të thithin Hamasin dhe Xhihadin Islamik, si dhe Gardën Revolucionare Siriane dhe Iraniane. Me bashkëpunimin e Rusisë, sionistët synojnë Hezbollahun dhe këshilltarët ushtarakë të Iranit në Siri, por ata mund të shkojnë shumë larg dhe të ftojnë një përgjigje nga viktimat.

Agresorët sionistë do ta kenë të vështirë të luftojnë në fronte të shumta. Përvoja sioniste kundër Hamasit dhe Xhihadit Islamik majin e kaluar zbuloi kufijtë e aftësisë së tij ushtarake. Edhe pse politikanët izraelitë u sulmuan dhe kërcënuan se do të pushtonin Gazën nga toka, komandantët ushtarakë këshilluan kujdes. Nuk ishte sepse ata kujdeseshin për jetët e palestinezëve; Fakti është se komandantët ushtarakë e dinin se nuk mund të fillonin një pushtim të jashtëm ndërsa palestinezët brenda Izraelit ishin revoltuar. Forcat izraelite nuk mund të luftonin në dy fronte në të njëjtën kohë.

Konsideroni një luftë të zhvilluar në shumë fronte, jo në dy. Kjo me siguri do të sjellë fundin e ekzistencës sioniste.

Ky nuk është spekulim. Ish-shefi i shtabit të Izraelit, Gadi Eisenkot, paralajmëroi për kërcënimin e Hezbollahut, duke thënë se lëvizja e rezistencës ka mijëra raketa me rreze të gjatë dhe dhjetëra ose më shumë raketa të drejtuara me saktësi. Ai foli për Jerusalem Post korrikun e kaluar, duke diskutuar për "kërcënimin e pakrahasueshëm të Hezbollahut për më shumë se 150,000 raketa", duke paralajmëruar se lëvizja e rezistencës ka "forcuar aftësitë e saj" që nga lufta e vitit 2006.

Këto paralajmërime vijnë në mes të ndarjeve të thella në shoqërinë izraelite, edhe pse e djathta ekstreme Naftali Bennett, madje më shumë se Benjamin Netanyahu, ka marrë kontrollin e punëve të Izraelit. Pavarësisht se mban maskën e stabilitetit, formacioni sionist vuan nga probleme serioze të brendshme.

Për të parë gjendjen reale të punëve, në vitin 2006 vetëm 35% e izraelitëve kishin shtetësi të dyfishtë. Rreth 90% e izraelitëve sot kanë shtetësi të dyfishtë. Ky është një mosbesim i qartë ndaj formacionit sionist.

Menjëherë pas sulmit të Izraelit në Gaza majin e kaluar, gazeta Ha'aretz shkroi se më shumë se 50,000 izraelitë u larguan nga vendi dhe kërkuan azil politik në Evropë. Këtu është një ironi. Sionistët argumentojnë se prania e Izraelit është e nevojshme për të "mbrojtur" popullin hebre për shkak të antisemitizmit në Evropë. Kjo do të thotë, 50,000 izraelitë që braktisën utopinë sioniste nuk menduan se Evropa përbënte një kërcënim për mbijetesën e tyre hebreje. Ata as nuk besonin se Izraeli kishte një zgjidhje për ndonjë rrezik të mundshëm me të cilin mund të përballeshin.

Ndërsa ushtria okupatore izraelite ka pranuar se Hezbollahu ka qindra mijëra raketa dhe mediat raportojnë për to, informacioni i mëposhtëm nuk ndahet me publikun izraelit. Hezbollahu ka koordinatat e të gjitha objekteve kritike izraelite. Qoftë fabrikat kimike në Haifa apo reaktori bërthamor Dimona në shkretëtirën e Negevit, Hezbollahu i ka ato në dispozicion.

Ekziston një hartë e madhe e Izraelit në muzeun e Hezbollahut në Mleeta, Libani jugor. Ai ka të gjitha pikat kritike, koordinatat e të cilave përcaktohen në të. Në rast lufte, raketat e Hezbollahut do t'i kthejnë këto objekte në gërmadha që digjen. Imagjinoni fabrikat e armëve kimike në Haifa që digjen në tym. Pjesa më e madhe e Izraelit do të përfshihet nga tymrat toksikë që shkaktojnë mbytje masive. Hezbollahu nuk ka nevojë të ketë armë kimike ose bërthamore për të mposhtur Izraelin. Armët e tyre do të drejtohen drejt tij.

Nëse politikanët dhe gjeneralët izraelitë po kalojnë netë pa gjumë për shkak të këtij skenari, ata e meritojnë atë. Ata kanë dëmtuar jetën e palestinezëve të pafajshëm si burra, gra dhe fëmijë. Është koha për të kthyer të mirat.Burimi : İntizar