"Hakmarrja" pret vendet që ndihmojnë grupet terroriste anti-Irane: Ministri i Inteligjencës

  • Ministri i Inteligjencës Esmail Khatib ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për vendet që ofrojnë ndihmë për grupet terroriste anti-Iran, duke thënë se akte të tilla nuk do të mbeten pa përgjigje.
Publikuar në Korrik 30, 2022, 3:29 a.m.

"Vendet që ndihmojnë armiqtë e kombit iranian duhet të presin hakmarrje," tha Khatib të mërkurën, duke iu drejtuar një sesioni sigurie në qytetin Sanandaj, në provincën perëndimore të Kordestan.

Vërejtjet vijnë më pak se një javë pasi Ministria e Inteligjencës njoftoi arrestimin e anëtarëve të një grupi terrorist të lidhur me Mossad-in përpara se ata të mund të kryenin aktet e tyre të planifikuara të sabotimit.

Në një deklaratë të shtunën, ministria shtoi se terroristët, të cilët ishin në kontakt me agjentët e Mossad përmes një prej vendeve fqinje, kishin hyrë në Iran nga rajoni i Kurdistanit irakian.

Ministria e Inteligjencës lëshoi ​​një deklaratë tjetër të mërkurën, duke zbuluar se anëtarët e rrjetit të spiunazhit i përkasin grupit famëkeq terrorist anti-Iran Komala dhe se ata ishin zgjedhur në mënyrë specifike nga kreu i grupit terrorist Abdullah Mohtadi dhe ishin prezantuar në Mossad.

"Grupi Komala po vepron si një mercenar i regjimit sionist," tha Khatib.

“Forcat e sigurisë dhe inteligjencës së Iranit janë të vetëdijshme për çdo lëvizje të armiqve”, tha ai, duke shtuar, “Masat sulmuese janë në axhendën e komunitetit të inteligjencës”.

Diku tjetër, ministri tha se armiqtë po bëjnë një "luftë hibride" kundër Republikës Islamike të Iranit. Duke përdorur luftën e butë dhe sanksionet shtypëse, Amerika kërkon të ringjallë dominimin e saj të dobësuar në rajon, por pa dobi, shtoi ai.

Në deklaratën e saj të së mërkurës, Ministria e Inteligjencës shtjelloi më tej masat armiqësore të ekipit terrorist, duke thënë se ata kishin plane për të hedhur në erë një objekt të ndjeshëm të mbrojtjes.Burimi : Pars Today