DEBKA: Irani do t'i japë Rusisë 300 dronë luftarak në këmbim të avionëve Sukhoi-35 / Avionët rusë të dëmtuar në Ukrainë po riparohen në Iran

Publikuar në Gus. 19, 2022, 1:01 a.m.

Si një shenjë tjetër miqësie, Persia krijoi një post tregtar në Moskë; Linjat ajrore ruse dhe ato iraniane rritën frekuencën e fluturimeve ndërmjet dy vendeve; të dy vendet përdorin shërbimin rus të pagesave elektronike Mir, dhe së fundmi, Rusia kaloi në Iran për eksportet e saj në Indi.

“Burimet ushtarake të DEBKA raportuan se megjithë problemet e saj në Ukrainë, Moska ka nënshkruar një kontratë gjithëpërfshirëse ushtarake me Teheranin për të blerë 300 dronë Shahid-129 dhe Shahid-191 në këmbim të avionëve të saj të gjeneratës së katërt Sukhoi-35. Ekspertët rusë do të përmirësojnë gjithashtu aftësitë e tyre për të absorbuar avionin e ri të Forcave Ajrore iraniane.

Lidhjet ushtarake që janë zhvilluar midis Moskës dhe Teheranit po përparojnë në drejtime të shumta. Industria e hapësirës ajrore të Iranit dhe objektet e mirëmbajtjes së forcave ajrore riparojnë avionët rusë të dëmtuar në luftën në Ukrainë. Mjetet ajrore pa pilot të furnizuara në Rusi do të ekspozojnë gjithashtu produktet e Iranit për tregun botëror. Gjatë dy javëve të fundit, Irani ka vënë hakerat e luftës kibernetike në shërbim të luftës së Rusisë në Ukrainë, si pjesë e marrëveshjeve të tij ushtarake. Hakerët e Farigh al Tehereh, duke sulmuar rrjetet elektronike në bazat në Rumani, operojnë për Rusinë nën maskën e një 'grupi të rezistencës irakiane'.

Burimet perëndimore mësuan se oficerët rusë dhe iranianë zhvilluan takime të nivelit të lartë së bashku dhe se Teherani i ofroi Moskës disa raketa balistike, ndoshta për të kompensuar stoqet e pakësuara të Rusisë në konfliktin e Ukrainës.

Transferimi i bazave ruse te forcat e Gardës Revolucionare është një çështje tjetër, pasi Moska ka vendosur disa nga njësitë e saj në Siri në mbështetje të luftës së saj në Ukrainë. Kjo çështje doli për herë të parë në plan të parë më 22 korrik, gjatë takimit të komandantit të Gardës Revolucionare, gjeneral Husein Selami, me presidentin sirian Bashar Assad në Damask. Në atë kohë, Moska ishte kundër zgjerimit të ndikimit të Iranit në Siri, por sipas burimeve të inteligjencës perëndimore, situata tani është më e favorshme.

Një tregues i qartë i shtrëngimit të marrëdhënieve ushtarake është stërvitja në shkallë të gjerë detare ruse, kineze dhe iraniane e planifikuar për 17-27 gusht në Venezuelë. Kjo do të jetë hera e parë që Moska ka punuar në mënyrë eksplicite me Teheranin për t'i sinjalizuar Uashingtonit se në rast të një lufte gjithëpërfshirëse, të tre marinat mund të bëhen bashkë dhe të godasin Amerikën.

Si një shenjë tjetër miqësie, Persia krijoi një post tregtar në Moskë; Linjat ajrore ruse dhe ato iraniane rritën frekuencën e fluturimeve ndërmjet dy vendeve; të dy vendet përdorin shërbimin rus të pagesave elektronike Mir, dhe së fundmi, Rusia kaloi në Iran për eksportet e saj në Indi.”Burimi : Medya Şafak