Sulmet e armatosura kundër personelit të sigurisë iraniane intensifikohen

Publikuar në Nën. 21, 2022, 1:36 a.m.

Në dy muajt e fundit, mbi 40 civilë, policë dhe anëtarë të forcave të sigurisë janë vrarë nga rebelët e armatosur dhe grupet ekstremiste.

Në mbrëmjen e 16 nëntorit, dy anëtarë të forcave të sigurisë së Iranit u vranë dhe të paktën tetë të tjerë u plagosën në lagjen Khane Esfahan në qytetin e Isfahanit. Sulmuesit që kryen sulmin thuhet se kaluan me motoçikleta dhe hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë të vendosura në rrugë.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars, dy viktimat ishin Mohsen Hamidi dhe Mohammad Hossein Karimi, të dy anëtarë të Basij - një nga pesë krahët e armatosur të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) që shërben si një forcë ndihmëse e angazhuar në sigurinë e brendshme.

Në mesin e të plagosurve ishin shtatë personel të zbatimit të ligjit dhe një anëtar i Basijit, sipas Anadolu Agency.

Për momentin nuk ka informacione të mëtejshme për sulmuesit. Megjithatë, burimet lokale thonë se armët e përdorura ishin pushkë sulmi të nivelit ushtarak.

Ky sulm erdhi vetëm disa orë pas të shtënave në një treg të frekuentuar në Izeh, Khuzestan që la pesë persona të vdekur dhe të paktën 10 të plagosur, dy prej të cilëve ishin anëtarë të Basijit dhe tre oficerë policie. Asnjë grup apo organizatë nuk ka marrë përgjegjësinë për asnjërin sulm.

Republika Islamike ka qenë dëshmitare e një rritje të sulmeve të armatosura dhe incidenteve terroriste në muajt pas vdekjes së Mahsa Amini, të cilat ndezën protesta në të gjithë vendin që shpesh janë kthyer në trazira të dhunshme.

Këto trazira u rindezën ditët e fundit, ndërsa protestuesit antiqeveritar bënë thirrje për një grevë tre-ditore që filloi më 15 nëntor, duke shënuar përvjetorin e tretë të atij që quhet "Nëntori i përgjakshëm".

Në nëntor 2019, forcat e sigurisë shtypën dhe hapën zjarr ndaj demonstruesve gjatë protestave masive kundër rritjes së çmimit të karburantit, duke lënë shumë të vdekur.

Autoritetet iraniane kanë fajësuar fuqitë e huaja për nxitjen e dhunës në një përpjekje të rëndë për përmbysjen e qeverisë. Edhe ish-zyrtarët amerikanë kanë pranuar se grupet separatiste në Iranin perëndimor po trajnohen dhe armatosen në Rajonin e Kurdistanit të Irakut (IKR) për këtë qëllim.

Gjatë viteve, Irani ka qenë vazhdimisht në shënjestër të përpjekjeve intensive propagandistike të udhëhequra nga mediat e lajmeve në gjuhën farsi të financuara nga jashtë për të minuar stabilitetin politik në vend.

Megjithëse sulmet e armatosura në të gjithë Iranin kanë qenë të vazhdueshme, sulmi në Izeh shënon sulmin e katërt të madh në harkun kohor prej dy muajsh – duke lënë një numër të vdekur prej mbi 40 personash, mes tyre civilë, policë dhe personel sigurie.

Të paktën 19 të vdekur në Zahedan nga duart e grupit separatist Jaish al-Zulm; 15 në sulmin në faltoren e Shah Cheragh në Shiraz të kryer nga ISIS, pesë në Khuzestan dhe dy në Isfahan.Burimi : The Cradle