Psikopatët në paradë...Udhëheqësit perëndimorë bashkëpunëtorë në krimet e luftës dhe gjenocidin izraelit

Publikuar në Tet. 29, 2023, 6:15 a.m.

Udhëheqësit perëndimorë të cilët janë në krah të regjimit izraelit në barbarinë e tij gjenocidale janë plotësisht bashkëpunëtorë në këtë gjenocid. Është një spektakël i neveritshëm për Biden-in dhe politikanët e tjerë perëndimorë që të udhëtojnë në Izrael për të përqafuar regjimin luftarak të Benjamin Netanjahut. Kjo është një paradë kriminelësh dhe psikopatësh.

Javën e kaluar, udhëheqësit perëndimorë udhëtuan në Tel Aviv dhe u zotuan për mbështetjen e tyre të plotë ndaj Izraelit, pavarësisht faktit se regjimi izraelit po zhvillon një luftë gjenocidale kundër palestinezëve.

Është absolutisht tronditës fakti që bota është dëshmitare e një vrasjeje kaq masive të civilëve dhe pavarësisht kësaj, qeveritë perëndimore dhe mediat e lajmeve duket se po bëjnë gjithçka për të justifikuar, minimizuar dhe mbuluar këto mizori. Ata duhet t'i mbulojnë sepse janë bashkëfajtorë në këtë masakër të tmerrshme.

Përveç presidentit të SHBA-së, Joe Biden, edhe Rishi Sunak nga Anglia, Olaf Scholz nga Gjermania dhe presidentja e Bashkimit Evropian, Ursula Von Der Leyen janë po ashtu ndër liderët perëndimorë të cilëve u rrjedh gjak nga duart.

Ushtria izraelite flet për "të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje", ndërsa  shkatërron Gazën me sulme ajrore pa dallim dhe qëllon palestinezët për të vrarë në getot e Bregut Perëndimor. Në të dy rajonet, populli palestinez është në shënjestër të brutalitetit gjenocidal, ndërsa udhëheqësit izraelit i denigrojnë ata si "kafshë njerëzore".

Gjatë dy javëve të fundit, një popullsi prej 2.3 milionë banorësh në Gaza ka qenë nën rrethim të plotë, pa ujë, ushqim dhe energji elektrike. Asnjë vend në rajonin bregdetar nuk është i sigurt pasi bombat izraelite të mbështetura nga SHBA dhe Britania e Madhe bien mbi shtëpi, qendra refugjatësh, spitale, shkolla, kisha dhe xhamia. Kjo është një formë barbare e ndëshkimit kolektiv të shkaktuar ndaj civilëve të pafajshëm dhe një shkelje e rëndë e Konventave të Gjenevës. Ky është vetë terrorizmi shtetëror.

Dhe pavarësisht tmerreve të përditshme, udhëheqësit perëndimorë nuk thonë gjë tjetër veçse përsërisin mantrën cinike se Izraeli ka të drejtë të mbrohet në përgjigje të sulmit masiv vdekjeprurës nga militantët e Hamasit më 7 tetor. Në sulmet e Hamasit me armë dhe raketa janë vrarë më shumë se 1,400 izraelit. Këto vrasje nuk mund të përdoren në asnjë mënyrë për të legjitimuar masakrën e civilëve në Gaza dhe Bregun Perëndimor.

Çështja që duhet pranuar është se shteti i Izraelit ka kryer një okupim kriminal kundër palestinezëve për dekada që nga krijimi i tij brutal në 1948. E neveritshme e krijimit të Izraelit ishte një marrëveshje e bërë nga imperializmi britanik dhe amerikan për të mbuluar krimet e tyre të antisemitizmit dhe manipulimit të kombeve arabe. Çmimin për këtë e paguan palestinezët dhe po vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Shtetet perëndimore, veçanërisht SHBA-ja, i dhanë leje regjimit izraelit për të vazhduar dhe zgjeruar pushtimet e tij, duke shkelur qartë të drejtën ndërkombëtare. Uashingtoni përdori shtetin e Izraelit si një garnizon për të projektuar fuqinë e tij imperialiste në Lindjen e Mesme të pasur me naftë. Kur ky krim kundërshtohet nga palestinezët, ndodhin veprime të dëshpëruara dhe të përgjakshme. Askush nuk mund të pranojë vrasjen e civilëve të pafajshëm. Por, duhet të kuptohen kushtet sistematike të dhunës dhe loja hegjemoniste e pushtetit që garanton se paqja nuk mund të arrihet kurrë.

Përfundimi i ciklit të dhunës nënkupton t'i jepet fund okupimit izraelit të mbështetur nga Perëndimi dhe shtypjes gjenocidale të palestinezëve. Mohimi i të drejtave kombëtare dhe shtetësisë së palestinezëve është i papranueshëm, por ky mohim afatgjatë është një nga arsyet pse nuk ka paqe në rajon.

Rusia, Kina dhe shumë vende të tjera në mbarë botën pranojnë se nëse do të ketë paqe, atëherë duhet të sigurohet drejtësia për palestinezët.

Pohimi i vazhdueshëm i liderëve perëndimorë për të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje është një shtrembërim cinik i realitetit. Një regjim ilegal, brutal pushtues nuk e ka këtë të drejtë. Ky është një oksimoron dhe fyerje pas fyerjeje.

Është një spektakël i neveritshëm për Biden-in dhe politikanët e tjerë perëndimorë që të udhëtojnë në Izrael për të përqafuar regjimin luftarak të Benjamin Netanjahut. Kjo është një paradë kriminelësh dhe psikopatësh.

Netanjahu pati guximin ta përshkruajë situatën e kësaj jave si "ora më e errët në botë". Sa të drejtë ka, por për arsye krejtësisht të kundërta.

Nëse po masakrohen burra, gra dhe fëmijë dhe vrasësit po mbështeten hapur nga qeveritë perëndimore, kjo sigurisht që përfaqëson "orën më të errët".

Krimet e luftës të kryera në Gaza dhe Bregu Perëndimor janë të krahasueshme me sjelljen kriminale të Rajhut të Tretë Nazist. Megjithatë, regjimi sionist që kryen gjenocidin e sotëm pa turp dhe pa u lodhur i drejtohet Holokaustit nazist për të ashtuquajturat referenca të tij. Netanjahu e quajti Hamasin si "nazistë të rinj".

Udhëheqësit perëndimorë të cilët janë në krah të regjimit izraelit në barbarinë e tij gjenocidale janë plotësisht bashkëpunëtorë në këtë gjenocid. Opinioni publik perëndimor dhe pjesa tjetër e botës tani janë në gjendje të shohin fytyrën e vërtetë dhe të shëmtuar të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, të cilët prej kohësh janë përfshirë në hipokrizi dhe mashtrime.

Biden pati guxim t'i drejtohej kombit të tij nga Zyra Ovale kur u kthye në Uashington pasi i dha leje Tel Avivit për të zgjeruar të shtënat masive. Ai njoftoi se administrata e tij synon të ofrojë 100 miliardë dollarë si "ndihmë urgjente" për regjimin nazist në Kiev, i cili po lufton kundër Izraelit dhe Rusisë. Biden e quajti atë si një "investim të zgjuar".

Në një fjalim televiziv të rrëmuar dhe kontradiktor, Biden u shpreh se: "Ajo që e mban botën të bashkuar është udhëheqja amerikane".

Sa i mashtruar dhe i çmendur mund të jetë një person?

Njerëzit në mbarë botën janë të neveritur gjithnjë e më shumë nga gënjeshtrat dhe luftënxitësit e hapur të Shteteve të Bashkuara dhe shërbëtorëve të saj perëndimorë.

Këtë javë, Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një rezolute në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që bën thirrje për një armëpushim në Gaza.

Uashingtoni dhe partnerët e tij të NATO-s kanë refuzuar në mënyrë të përsëritur një armëpushim në Ukrainë dhe kanë preferuar të vazhdojnë deri në "ukrainasin e fundit" këtë luftë me prokurë, në të cilën në 18 muajt e fundit, janë vrarë rreth 500,000 ushtarë.

Biden e krahasoi në mënyrë absurde liderin rus Vladimir Putin me Hamasin, i cili "po përpiqet të shkatërrojë demokracinë".

Biden, shërbëtorët e tij perëndimorë dhe regjimet fashiste që ata mbështesin në Tel Aviv dhe Kiev po shkatërrojnë grimcat e fundit të moralit dhe ligjit ndërkombëtar.

Ndoshta një gjë e mirë që mund të dalë nga kjo trazirë e tmerrshme në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë është se bota e sheh qartë se cilët dhe çfarë janë armiqtë e vërtetë të paqes botërore: regjimet mashtruese perëndimore dhe imperializmi i tyre luftënxitës.

Iluzionet vetë lavdëruese të Perëndimit po copëtohen para syve të botës. Dhe kjo është jashtëzakonisht e mirë dhe e nevojshme nëse kjo botë do të bëjë përparim drejt paqes, drejtësisë dhe miqësisë së kombeve.Burimi : Strategic Culture