Kush i vrau pjesëmarrësit e koncertit në kufirin e Gazës? Kësaj pyetjeje i përgjigjet një hetim izraelit

Publikuar në Nën. 20, 2023, 3:54 a.m.

Gazeta Haaretz botoi pjesë nga hetimet e policisë izraelite mbi atë që ndodhi në koncertin që po mbahej në Gilafin e Gazës, që përkon me rezistencën palestineze, të udhëhequr nga Brigadat Al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit, duke nisur Operacionin e Tufani i Al-Aksa. më 7 tetor 2023.

Pas më shumë se 40 ditë ku zyrtarët izraelitë dhe perëndimorë përsëritën se anëtarët e Brigadave Izzidjin el Kassam kryen një masakër në festë, policia izraelite gjeti informacion krejtësisht të kundërt me këtë histori.

Një hetim paraprak i policisë arrin në përfundimin se një avion luftarak izraelit me sa duket bombardoi izraelitët pranë Re'im në Rripin e Gazës ndërsa përpiqej të shënjestronte militantët.

Gazeta izraelite Haaretz raportoi se hetimet paraprake nga policia izraelite tregojnë se personat e armatosur që morën pjesë në sulmin e 7 tetorit nuk e dinin paraprakisht praninë e koncertit pranë kolonisë (vendbanimit) Reim.

Sipas hetimeve paraprake, një helikopter ushtarak u ngrit nga baza Ramat David dhe bombardoi militantët nga ajri, duke plagosur një numër argëtues në vend dhe vrau 364 pjesëmarrës të koncertit muzikor.

Korrespondentja e Al Jazeera, Xhivara Al - Badiri, raportoi se 4,000 njerëz, përfshirë të huaj, ishin të pranishëm në koncert. Ajo shtoi, duke cituar burime të informuara, se e Brigadat Al-Kassam nuk ishin në dijeni për ceremoninë, por parashutistët e tyre, gjatë kalimit të vendbanimeve rreth Rripit të Gazës, morën vesh se izraelitët po dilnin në rrugë, kështu që ata i njoftuan anëtarët e tyre për këtë. Dhe kur kanë mbërritur në vend, janë bombarduar nga avionët luftarakë, të cilët kishin marrë informacion për operacionet e kapjes.

Korrespondentja shpjegoi se avionët luftarakë izraelit nuk ishin në dijeni të realitetit në terren, sepse Hamasi mori kontrollin e divizionit izraelit të Gazës dhe ndërpreu të gjitha mjetet e komunikimit.

Armët ndezëse

Ajo tha se prania e trupave të djegur konfirmon konkluzionet e hetimeve policore, sepse Brigadat Al-Kassam nuk kanë armë djegëse, dhe për këtë arsye avionët izraelitë ishin ato që vranë ojsëmarrësit në festë.

Ajo tha se një numër pilotësh pranuan se mund të kishin bombarduar izraelitët sepse nuk e dinin se ku dhe kë po bombardonin. Korrespondentja deklaroi se ky hetim zbuloi konfuzion dhe gabime ushtarake të cilat do t'i ndërlikojnë më tej gjërat, do të ndikojnë në të ardhmen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe mund të nxisin më shumë demonstrata kundër tij.

Duket se Netanyahu është në dijeni të hetimit, ku në një konferencë shtypi të shtunën në mbrëmje, bëri thirrje për më shumë mbështetje popullore dhe mbështetje ndërkombëtare, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara.

Kjo konferencë përkoi me një demonstratë masive në Tel Aviv duke kërkuar bërjen e një marrëveshjeje për shkëmbimin e të burgosurve midis Izraelit dhe Hamasit.