Arabia Saudite anulon vizitën për zyrtarin e lartë izraelit

Publikuar në Dhj. 7, 2020, 3:14 a.m.

Arabia Saudite ka anuluar një vizitë të planifikuar nga një zyrtar i lartë i Izraelit në Riad, pasi dolën detaje rreth një takimi sekret midis Princit të Kurorës Muhammed bin Salman dhe Kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu muajin e kaluar.

Sipas një raporti nga gazeta izraelite Yediot Aharonot, besnik i Mossadit , Yossi Cohen ishte me shumë gjasa zyrtari që do të vizitonte kryeqytetin Saudit.

Cohen është përgjegjës për koordinimin e marrëdhënieve sekrete midis Izraelit dhe shteteve arabe të Gjirit para normalizimit dhe kishte një rol në lidhjeve te marrëdhënieve midis Bahreinit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me organizimin e vizitës së Netanyahut në Oman në tetor 2018.

Netanyahu, së bashku me Cohen, bënë një vizitë të fshehtë në Arabinë Saudite më 22 nëntor, ku qëndroi në qytetin e Neom për rreth tre orë. Ai mori pjesë në takime me Sekretarin e Shtetit të SHBA dhe Princin e Kurorës Saudite.

Mbreti Salman i Arabisë Saudite nuk dinte për takimin sekret midis djalit të tij dhe zyrtarëve Izraelitë, thanë më vonë burimet Saudite.

Normalizimi për të ‘rregulluar reputacionin’

Javën e kaluar, u zbulua se Princi Mohammed planifikon të normalizojë lidhjet me Izraelin pasi Presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën në Shtëpinë e Bardhë.

Arabia Saudite është një nga  shtete  arabe që thuhet se kanë menduar për një marrëveshje me Izraelin në vitet e fundit, por princi i kurorës dhe sundimtari de-facto duket se kanë hezituar të ndjekin shembullin me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin këtë vit.Burimi : The New Arab