Biden është një kriminel lufte dhe duhet të sillet para drejtësisë së bashku me vrasësit e Syleimanit

nga Steve Sweeney | Publikuar në Tet. 4, 2021, 4:47 a.m.

Një botë tjetër është e mundur, por ta ndërtosh atë do të thotë t’i japësh fund njëanshmërisë amerikane dhe luftërave të pafundme të Uashingtonit, të cilat frenojnë agresionin ushtarak dhe ekonomik. Sjellja e vrasësve të Kasim Syleimanit para drejtësisë është një hap i rëndësishëm drejt kësaj, dhe nëse pjesa tjetër e botës beson vërtet në drejtësi, Trump, Biden dhe ndihmësit e tyre duhet të shkojnë në Hagë.

Intizar - Presidenti amerikan Joe Biden është një kriminel lufte. Pasi u pranua këtë javë se sulmi i tij me dron i autorizuar personalisht kishte shkatërruar familjen e një punonjësi të një OJQ -je në periferi të Kabulit, nuk ka dyshim se ai do të ndjekë një rrugë të ndryshme nga banorët e tjerë të Shtëpisë së Bardhë para se ta përfundojë atë.

Sipas gjeneralit Frank McKenzie, shef i Komandës Qendrore të SHBA-së, vrasja e 10 personave, përfshirë gjashtë fëmijë, pas shpërthimit vetëvrasës në Aeroportin Ndërkombëtar të Kabulit këtë javë që vrau 175 njerëz ishte një gabim i tmerrshëm, pasi ata më në fund pranuan se nuk kishte Luftëtarë të ISIS në dy makinat e goditura nga raketat në kryeqytetin afgan.

Por ne tashmë e dinim këtë. Fqinjët e punonjëses së ndihmës Zemari Ahmedi e dinin edhe këtë, pasi kishin grabitur atë që kishte mbetur prej saj dhe fëmijëve të saj nga muret ku kishin luajtur me kënaqësi pak çaste më parë.

Ata që u cilësuan si "viktima civile të pallogaritshme" kishin emrat e tyre. Zemari Ahmadi dhe fëmijët e tij Zamir (20), Faisal (16) Farzad (10); Ahmed Naser dhe nipërit e tij Arwin (7), Bynjamin (6) dhe Hajat (2) dhe dy vajza Malike (3) dhe Somaja (2); Ai u vra nga shteti amerikan.

Ajo që pasoi u përshkrua si një skenë tmerri, "mishi i njeriut u ngjit në mure, kockat binin në shkurre, muret ishin të kuq nga gjaku, copa xhami kudo". Ata arritën të gjejnë vetëm këmbët e dhjetë vjeçarit Farzad.

Biden ishte, natyrisht, nënkryetari i Barak Obamës, i cili u zgjodh si ryshfet për racistët jugorë, për të cilët demokratët kishin frikë se nuk do të votonin kurrë për një president me ngjyrë. Obama bëri më shumë se 3,000 "gabime të tmerrshme" me goditjen e tij të parë vetëm disa javë në presidencën e tij.

Ndërsa të martat u bënë të njohura në Shtëpinë e Bardhë, ata panë që Obama nënshkroi me kënaqësi një listë të njerëzve që do të ekzekutoheshin si pjesë e luftërave gjithnjë në zgjerim të dronëve në Pakistan, Afganistan dhe gjetkë.

Thuhet se do të duhen më shumë se tre vjet për të kërkuar falje për çdo civil të vrarë në një martesë, funeral ose thjesht duke bërë punët e tyre të përditshme.

Sigurisht, ai nuk do të kërkojë falje-në të vërtetë, ka një pikë ku ai refuzon ta bëjë këtë-dhe presidenca e tij është veshur me sheqer nga një media liberale e bindur, saqë qëndrimi i tij shihet disi si një periudhë progresive në historinë moderne të SHBA-së.

Por kjo nuk mund të ishte më larg nga e vërteta. Obama ishte i vendosur të zgjeronte kompleksin ushtarak-industrial global me një entuziazëm pothuajse të zjarrtë.

Nën drejtimin e tij, makina amerikane e luftës u zgjerua ndjeshëm. Ishte Obama ai që i dha dritën jeshile programit sekret të CIA-s Timber Sycamore, i cili pa se gati 1 miliard dollarë ishin transferuar në grupet e shumta të ashtuquajtura opozitare në Siri që në të vërtetë ishin xhihadistë të lidhur me al-Nusra.

Armë, stërvitje dhe madje edhe paketa të parave u gjetën në grupe të shumta tekfiri që përfshinë vendin ndërsa kërkonin të krijonin një kalifat, shumë prej të cilëve hynë në Siri nga Libia përmes një "linje miu" nga Turqia jugore.

Në fund të mandatit të tij, Shtetet e Bashkuara po zhvillonin një luftë të fshehtë me forcat e Operacioneve Speciale në rreth 70% të kombeve të botës në të paktën 134 vende nga Briri i Afrikës në Lindjen e Mesme dhe Amerikën Latine.

Kjo përfaqësoi një rritje mahnitëse në krahasim me paraardhësin e tij, George W Bush, i cili i futi Shtetet e Bashkuara në luftëra katastrofike në Irak dhe Afganistan. Trupat janë vendosur në rreth 60 vende në këtë fazë, duke u rritur me 123% në periudhën e Obamës.

Këto luftëra në hije vazhdojnë edhe sot, së bashku me fushatën e CIA -s, e cila kishte në shënjestër njerëzit për ekzekutim në bazë të provave të dobëta, dhe pa sjellë të dyshuarit para drejtësisë, mohoi gjyqin për vrasjen me gjakftohtësi me Uashingtonin duke vepruar si gjykatës, juri dhe ekzekutues.

Biden mësoi mirë nga mentori i tij. Sulmi i parë në zgjerimin amerikan të luftës me dron erdhi vetëm disa javë para presidencës së tij, duke vrarë të paktën katër anëtarë të Forcave të Mobilizimit Popullor në sulmet në Siri dhe Irak.

Kjo u pa nga shumë njerëz si një përpjekje e qëllimshme për të minuar operacionet e përbashkëta ushtarake të Hashd al-Shaabi me ushtrinë irakiane në luftën kundër ISIS dhe grupeve të tjera xhihadiste. Veprimet e SHBA-së përsëri nuk u ndëshkuan.

Por sulmi më famëkeq amerikan me dron u bë nën udhëheqjen e paraardhësit të Biden, Donald Trump; Vrasja e gjeneralit Kasim Sylejmani, Komandant i Forcës së Jeruzalemit të Iranit.

Vrasja e Sylejmanit në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit në janar të vitit 2020 është padyshim një krim lufte, dhe deklarata e fundit e ministrit të jashtëm iranian Hussein Amir Abdullahiyan se ai do të kërkojë drejtësi për komandantin ushtarak të vrarë zbulon trajektoren e administratës së re të Teheranit.

"Vazhdimi i ndjekjes së këtij rasti dhe sjellja e terroristëve shtetërorë para drejtësisë është një nga politikat përfundimtare," tha Abdullahiyan në një takim të komitetit special të ministrisë së jashtme iraniane për ligjin dhe ndjekjen e drejtësisë ndërkombëtare javën e kaluar.

"Ministria e Punëve të Jashtme është e angazhuar në detyrën e saj kryesore për të ndjekur këtë çështje ligjërisht, politikisht dhe ndërkombëtarisht," tha ministri.

Mbetet për t’u parë nëse një zgjidhje ligjore për autorët e së cilës Trump, ish -Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo dhe shefat e ushtrisë dhe inteligjencës amerikane do të dalin para drejtësisë, apo jo.

Irani pretendon se ka një listë prej rreth 45 personash të përfshirë në vrasjen e udhëheqësit ushtarak iranian, i cili u tërhoq për vdekje pasi SHBA miratoi mbërritjen e tij në kryeqytetin irakian, ku do të udhëhiqte bisedimet e paqes ndërsa tensionet rajonale do të përshkallëzoheshin.

G4S, kompania e jashtme në Mbretërinë e Bashkuar që siguron sigurinë në aeroportin e Bagdadit, është një nga ato të përfshira në vrasjen e Soleimani, për të cilën kryeprokurori iranian, Ali Elkasimihr, tha se u informua për mbërritjen e avionit të tij.

Kancelarja gjermane Angela Merkel shihet si pjesë e vrasjes, me Teheranin që këmbëngul se baza ajrore amerikane Ramstein mund të jetë përdorur për të koordinuar vrasjen. Partia Die Linke e vendit ngriti pyetje nëse territori gjerman po përdorej për të shkelur ligjin ndërkombëtar.

Ish -operatori i kamerave me dron Brandon Bryant dhe informatorë të tjerë thanë se baza është vendimtare për luftërat e fshehta të dronëve amerikanë dhe se Gjermania nuk mund të nisë sulme të tilla pa pëlqimin e saj të heshtur.

Është bërë shumë ligjërisht në lidhje me sulmin me dron në të cilin u vra Sylejmani, së bashku me katër anëtarë të Forcave të Mobilizimit Popullor, përfshirë udhëheqësin e tij, Abu Mahdi al-Muhandis.

E drejta kombëtare dhe ndërkombëtare teorikisht kufizon aftësinë e një Presidenti amerikan për të vepruar në mënyrë të njëanshme me Rezolutën e Fuqive të Luftës të vitit 1973, e krijuar për të parandaluar fillimin ose përshkallëzimin e veprimeve ushtarake jashtë vendit pa miratimin e Kongresit.

Ky vendim erdhi pasi bombardimet e fshehta të Presidentit Richard Nixon të Kamboxhias gjatë Luftës së Vietnamit u kryen pa miratimin e Kongresit. Por sigurisht që doli e padobishme në parandalimin e operacioneve të fshehta amerikane dhe Uashingtoni nuk arriti të zmbrapsë makinën e luftës.

Këshilltari i Trump për sigurinë kombëtare, Robert O'Brien, pohoi se Autorizimi i vitit 2002 për të përdorur forcën ushtarake kundër Irakut urdhëroi vrasjen e Soleimanit; kjo mund të shpjegojë pse SHBA-të e mashtruan që të vinte në Bagdad si pjesë e një operacioni vrasës gjakftohtë.

Duke pretenduar se ata ndërmorën veprime për të parandaluar një "sulm të afërt" për të cilin administrata Trump këmbëngul se ishte planifikuar nga Soleimani, ata mund ta cilësonin vrasjen si një akt vetëmbrojtjeje-një fjalë që Uashingtoni u shmang me përpikëri.

Por ligjshmëria e sulmit është me të vërtetë një perde tymi. Shtetet e Bashkuara dhe përfaqësuesit e tyre kanë kryer mizori dhe krime lufte në të gjithë botën për dekada pa u ndëshkuar dhe sigurisht që do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Ata kanë vrarë udhëheqësit botërorë, përfshirë Presidentin kilian Salvador Allende, financuar skuadrat e vdekjes në Amerikën Latine dhe Jugore, Afrikën dhe Lindjen e Mesme, dhe janë përfshirë në një luftë të ftohtë gjithnjë e më agresive me Kinën.

Një botë tjetër është e mundur, por ta ndërtosh atë do të thotë t’i japësh fund njëanshmërisë amerikane dhe luftërave të pafundme të Uashingtonit, të cilat frenojnë agresionin ushtarak dhe ekonomik.

Sjellja e vrasësve të Kasim Sylejmanit para drejtësisë është një hap i rëndësishëm drejt kësaj, dhe nëse pjesa tjetër e botës beson vërtet në drejtësi, Trump, Biden dhe ndihmësit e tyre duhet të shkojnë në Hagë.Burimi : Al Mayadeen

Steve Sweeney

Redaktor Ndërkombëtar i  Morning Starit. Themeluesi i Punonjësve të Medias për Palestinën. Anti-imperialist. Raporte mbi ...