Presidenti Reisi: Irani nuk do të heqë dorë nga të drejtat e kombit në asnjë negociatë

Publikuar në Gus. 22, 2022, 1:53 a.m.

Presidenti i Iranit Ebrahim Reisi thotë se administrata e tij nuk do të heqë dorë nga të drejtat e kombit në asnjë negociatë, në një aluzion të qartë për bisedimet në vazhdim për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, të njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA).

"Ne nuk do të tërhiqemi nga të drejtat e kombit në asnjë takim dhe negocim," tha Reisi në një fjalim të dielën në një konferencë në Ditën Botërore të Xhamisë.

Ai tha se administrata iraniane "nuk do ta lidhë jetesën e njerëzve me asnjë faktor të jashtëm dhe do të ngulmojë në përpjekjet e saj për të zgjidhur problemet me të cilat përballet vendi dhe populli".

Reisi shtoi se administrata e tij ka arritur shumë nga qëllimet e saj përmes "qasjes dinjitoze" që ka adoptuar.

Komentet e Reisi vijnë mes spekulimeve intensive për fatin e JCPOA pasi Irani më 15 gusht i dha koordinatorit të Bashkimit Evropian në bisedimet e JCPOA përfundimin e tij përfundimtar mbi draftin e propozuar të bllokut për ringjalljen e marrëveshjes, duke theksuar se tani ishte radha e SHBA-së. për të treguar realizëm dhe fleksibilitet, nëse vërtet donte që të arrihet një marrëveshje përfundimtare.

Të martën, BE konfirmoi se kishte marrë përgjigjen e Iranit, duke thënë se blloku po studionte përgjigjen me palët në marrëveshje dhe Shtetet e Bashkuara.

Irani dhe palët e mbetura në JCPOA, Rusia, Kina, Franca, Britania dhe Gjermania, filluan bisedimet në kryeqytetin austriak të Vjenës në prill të vitit të kaluar. Ndërsa palët vunë re përparim në raunde të shumta bisedimesh, pavendosmëria e treguar nga Uashingtoni ka penguar ndonjë përparim të rëndësishëm.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump tërhoqi në mënyrë të njëanshme Shtetet e Bashkuara nga JCPOA në 2018 dhe rivendosi sanksionet që kishte hequr marrëveshja dhe shtoi të reja.

Diku tjetër në fjalët e tij, Reisi tha se prania e kombit iranian në arena të ndryshme është "komponenti më i rëndësishëm i fuqisë së Republikës Islamike".

Ai shtoi se fuqia e Iranit mbështetet në secilin nga njerëzit e tij dhe administrata e tij ka bërë përpjekje për ta përdorur këtë fuqi në mënyrën më të mirë për t'i shërbyer interesave të vendit.

Shefi ekzekutiv iranian theksoi gjithashtu se administrata e tij do të vazhdojë të punojë me seriozitet pavarësisht të gjitha sanksioneve dhe kërcënimeve kundër vendit.

"Unë me të vërtetë besoj dhe them në bazë të njohurive të sakta të potencialeve dhe aftësive [të Iranit] se e ardhmja është e ndritshme për vendin," tha presidenti i Iranit.

"Beteja aktuale është një betejë vullnetesh. Kombi iranian është i vendosur të kapërcejë armiqtë e tij dhe i Plotfuqishmi sigurisht që do ta ndihmojë kombin iranian," vuri në dukje Reisi.Burimi : Press Tv