Kjo është një luftë e vërtetë dhe po përshkallëzohet

nga Alastair Crooke | Publikuar në Maj 2, 2022, mesnatë

Kjo është një luftë e vërtetë. NATO është në luftë me Rusinë. Juristët gjermanë mund të thonë jo, por kur Perëndimi armatosi Ukrainën; Kur NATO është në Kiev me forcat e saj speciale (dmth. me SAS-in britanik) dhe përfaqësuesit e saj të milicisë po stërvitin armët e tyre për të vrarë rusët, çfarë rëndësie ka vërtet se nga kush u pushua raketa Starstreak (prodhuar në Britani) që rrëzoi helikopterin rus?

Kjo është një luftë e vërtetë. NATO është në luftë me Rusinë. Juristët gjermanë mund të thonë jo, por kur Perëndimi armatosi Ukrainën; Kur NATO është në Kiev me forcat e saj speciale (dmth. me SAS-in britanik) dhe përfaqësuesit e saj të milicisë po stërvitin armët e tyre për të vrarë rusët, çfarë rëndësie ka vërtet se nga kush u pushua raketa Starstreak (prodhuar në Britani) që rrëzoi helikopterin rus?

Në fakt, kjo 'luftë' (quajeni 'luftë proxy' nëse dëshironi) filloi në mënyrë efektive në 2014 dhe u përshpejtua ndjeshëm në 2017 kur NATO pushoi së mbështeturi në forcat kombëtare ukrainase, të cilat ishin dëshmuar joefektive kundër milicive rusishtfolëse. Në atë kohë kishte filluar përdorimi i internacionalistëve dhe mercenarëve për ta futur Rusinë në një moçal armiqësor dhe për ta dobësuar atë.

'Lufta është luftë' dhe kjo luftë është gati të përshkallëzohet.

Askush nuk e di numrin e saktë të këtyre milicive të ekstremit të djathtë të mbledhur në luftë nga Perëndimi, por le të theksojmë se Reuters e ka vendosur këtë shifër në njëqind mijë. Ish-këshilltari i lartë i NATO-s Zhak Baud thekson dhe pajtohet. Megjithatë, këto forca paraushtarake nuk luajnë asnjë rol në luftën normale në terren, në vend të kësaj fokusohen në ruajtjen e 'rendit' (d.m.th. disiplinën e rreptë) brenda qyteteve. Kjo është pikërisht ajo që keni përjetuar në Mariupol dhe gjetkë. Këto milici të tipit Azov janë të pajisura për luftë urbane, jo për operacione në terren. Për ta thënë troç, qëllimi i kësaj lufte brutale urbane të stilit Idlib nuk është të mposht ushtrinë ruse, por t'i josh ata në baltën e frikshme dhe të kudogjendur.

Deri në shkurt të këtij viti, ky plan synohej kryesisht të shfaqej si një fushatë gërryerjeje, një kënetë e re. Por më pas, më 16 shkurt, Ukraina filloi papritur një bombardim masiv, rreth 30 herë më i ashpër se sa kishte përjetuar OSBE-ja në të kaluarën, që përkon me kohën kur Biden po parashikonte një pushtim të afërt rus. Për rusët, dhe veçanërisht presidentin Putin, kjo sinjalizoi fillimin e luftës së pritshme të acarimit. Dhe kështu më 24 shkurt filloi Operacioni Special Ushtarak i Rusisë.

Pse një luftë rrënimi? Pse jo një luftë e zakonshme? Epo, sepse NATO nuk donte t'i bënte pis çizmet. Ai preferoi një trazirë me intensitet të ulët.

Pra, pse? Sepse u vendos që qëllimi përfundimtar, kolapsi i Rusisë, do të arrihej para së gjithash përmes një lufte financiare gjithëpërfshirëse (dhe duke shmangur kështu viktimat e SHBA): mijëra sanksione; Një përpjekje e bashkërenduar për të kapur rezervat valutore ruse dhe për të fundosur rublën. Në mars, Biden u mburr në fjalimin e tij për gjendjen e Bashkimit se rubla kishte rënë me 30% dhe bursa ruse me 40%.

Por tani, ne shohim që llogaria ka ndryshuar. Ajo në fakt duhet të ndryshojë sepse dinamika dhe afatet kohore po ndryshojnë:

Së pari, ekonomia e Rusisë nuk u shemb. Rubla është rikthyer në pozicionin e saj të mëparshëm më 24 shkurt. Perëndimi më pas nisi operacione psikologjike të paprecedentë kundër Putinit, me akuza pothuajse të përditshme për mizori dhe krime lufte që i atribuohen Rusisë.

Me luftën psikologjike, në opinionin publik evropian u rrënjos një armiqësi dhe urrejtje e zjarrtë ndaj Putinit dhe rusëve. Nuk ka dyshim për “suksesin” e tyre në këtë drejtim.

Por duket se ekziston edhe një nënkomplot më pak i dukshëm anglo-amerikan: ai i dobësimit të Gjermanisë dhe parandalimit të atij vendi që të krijojë një aleancë me Rusinë për të paktën një brez. Kjo skemë e fundit është hartuar mirë dhe ekziston që nga Lufta e Parë Botërore.

Siç shkroi Ambrose Evans-Pritchard në Telegraph këtë javë, "Olaf Scholz duhet të zgjedhë midis një embargoje energjie ndaj Rusisë dhe një embargoje morale ndaj Gjermanisë": "…Refuzimi i Evropës Perëndimore për të shkurtuar fondet për makinën e luftës të Vladimir Putinit është i paqëndrueshëm. Dëmi moral dhe politik për vetë BE-në po bëhet një pengesë.”

Por kini kujdes për rezultatin: Për të zbatuar këtë embargo energjetike të BE-së, Mbretëria e Bashkuar po nxit më tej aksionet duke kërkuar "një përgjigje të përshkallëzuar ndaj kërcënimit ekzistencial me të cilin përballet aktualisht rendi liberal i Evropës".

Këtu është axhenda e madhe e rishikuar: Rusia po i mbijeton luftës financiare sepse BE-ja ende blen gaz dhe energji nga Rusia. "BE - dhe Gjermania në veçanti - po financon 'luftën groteske pa provokim' të Putinit," thuhet në paralajmërim. "Asnjë euro nuk duhet t'i shkojë Putinit!"

Nuk ka asnjë mënyrë që Evropa të zëvendësojë energjinë ruse me burime të tjera në vitet e ardhshme. Por udhëheqja evropiane, e zhytur në një furi zemërimi nga vërshimi i imazheve të mizorive nga Ukraina - dhe ndjenja se "bota liberale" nuk duhet të mposhtet me çdo kusht në konfliktin ukrainas - jep përshtypjen se ata do të shkojnë të gjithë. rruga. Ndalimi i energjisë mund të ndodhë shumë shpejt.

Por këtu është problemi: Shtetet e Bashkuara mund të shohin se lufta e shkatërrimit ka dështuar. Ushtria ukrainase është e rrethuar dhe së shpejti (në një mënyrë ose në një tjetër) do të përfundojë.

Prandaj, nuk është më një pyetje nëse lufta e shkatërrimit mund t'u japë sanksioneve më shumë kohë për të kafshuar popullin rus. Lufta e Thesarit gjithashtu dështon (për arsyet komplekse që Banka e Rusisë e lidhi rublën me arin dhe rublën me energjinë).

Edhe këtu, janë rezultatet ekonomike/financiare ato që ndryshojnë rregullat e lojës. Inflacioni po rritet në Evropë dhe do të rritet edhe më i lartë. Dhe ndjenja publike po ndryshon: “Mbështetja publike për sanksionet ruse po bie pasi kriza e kostos së jetesës fillon të dëmtohet, sipas një sondazhi. Si rezultat i sanksioneve të ashpra të vendosura nga Perëndimi ndaj Rusisë, përqindja e njerëzve që do të pranonin rritjen e çmimit të karburantit ra 14 pikë në një muaj, nga 50 për qind në mars në 36 për qind këtë javë.

Sanksionet evropiane kanë nevojë (teorikisht) më shumë kohë për të dëmtuar rusët. Megjithatë, Perëndimi nuk ka kohë. Inflacioni tashmë ka filluar të dëmtojë dhe të ndryshojë ndjenjën e Evropës për projektin e Ukrainës. Gjëja e fundit që dëshiron rendi evropian është një 'pranverë evropiane' (në kontrast me Pranverën Arabe).

Perëndimi përballet me një zgjedhje të vështirë: Mbështetja publike për projektin e Ukrainës mund të zbehet pasi realitetet në terren zbulojnë se "Rendi Liberal Europian" nuk mund të shpëtohet.

Megjithatë, publiku vazhdon të besojë se "pa një fitore të Ukrainës evropiane dhe humbjen dhe poshtërimin e plotë të Rusisë, bota liberale nuk mund të mbijetojë". Prandaj, dëgjojmë nga goja e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së Borrell se problemi i Ukrainës mund të zgjidhet vetëm me mjete ushtarake. Ai mund të thotë se Perëndimi duhet të veprojë maksimalisht përpara se inflacioni të prishë planin. Ngritja e dorës ose ndonjë dështim tjetër ekzistencial.Burimi : Al Mayadeen / Medya Şafak

Alastair Crooke

Autori është diplomat britanik, i cili ka shërbyer në poste të rëndësishme edhe në shërbimin ...