Vrasja e shkencëtarit iranian ‘Akti Kriminal ’, thotë Borrell i BE-së

Publikuar në Dhj. 5, 2020, 12:54 a.m.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell e përshkroi vrasjen e fizikantit iranian Mohsen Fakhrizadeh si një "veprim kriminal".

"Ky (atentat) ishte një veprim kriminal ... Më vjen keq ta them por kjo nuk është mënyra se si ju po zgjidhni problemet," tha Borrell në një debat në internet me paraardhësit e tij, Federica Mogherini dhe Javier Solana, i quajtur "BE  duke ndryshuar botën ”të martën.

Pa iu referuar drejtpërdrejt autorëve të vrasjes së shkencëtarit bërthamor iranian, Borrell tha se ka njerëz që nuk duan që marrëveshja historike bërthamore, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Përgjithshëm i Veprimit (JCPOA), të ringjallet.

Ai, megjithatë, theksoi se vendet anëtare të BE kanë "punuar gjatë këtyre viteve për të mbajtur të gjallë marrëveshjen, pavarësisht nga tërheqja amerikane".

Borrell shpreson  se Bashkimi Evropian do të jetë në gjendje të bindë Shtetet e Bashkuara të kthehen në JCPOA dhe Iranin të kthehen në përputhje të plotë me angazhimet bërthamore siç parashikohet nga marrëveshja.

Fakhrizadeh, i cili drejtoi Organizatën e Inovacionit dhe Kërkimit Mbrojtës të Ministrisë së Mbrojtjes iraniane (SPND), u vu në shënjestër të premten në një sulm terrorist të shumëfishtë që përfshinte të paktën një shpërthim dhe zjarr të vogël nga një numër sulmuesish në qytetin Absard të Qarkut Damavand, Teheran Krahinë.

Zyrtarët dhe komandantët ushtarakë të qeverisë iraniane kanë lënë të kuptohet se regjimi izraelit mund të ketë qenë pas sulmit terrorist, duke u zotuar për hakmarrje të ashpër kundër të gjithë kriminelëve të përfshirë.Burimi : Tasnim News Agency