Arabia Saudite Fton Emirin e Katarit në Samitin e Ardhshëm

Publikuar në Jan. 2, 2021, 5:09 p.m.

Këshilli i Bashkëpunimit i Gjirit (Persik)  (PGCC) tha të Mërkurën se Sundimtari i Katarit është i ftuar në takimin e samitit të bllokut javën e ardhshme midis përpjekjeve për të shëruar përçarjet midis Doha dhe një aleance të udhëhequr nga Sauditet.

Emiri i Katarit,  Sheik Tamim bin Hamad Al-Thani mori një "ftesë zyrtare" nga Mbreti Saudit Salman në takimin e 5 janarit të PGCC me gjashtë shtete në provincën veriperëndimore të Al-Ula të Arabisë Saudite, raportoi AFP.

Por nuk është ende e qartë nëse Shejh Tamim - i cili ishte i ftuar në samitin e fundit por nuk pranoi, duke dërguar në vend të tij kryeministrin e atëhershëm Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al-Thani - do të marrë pjesë.

Si dhe Arabia Saudite dhe Katari, PGCC përfshin Bahreinin, Omanin, Kuvajtin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe).

Në qershor 2017, Arabia Saudite udhëhoqi aleatët e saj Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Egjiptin për të ndërprerë lidhjet me Katarin, duke thënë se po financonte lëvizjet ekstremiste - të cilat Doha i mohon vendosmërisht.

Pas ndërprerjes së lidhjeve, të katër vendet lëshuan një listë me 13 kërkesa për Katarin, duke përfshirë atë që mbylli transmetuesin e tij Al Jazeera.

Kuarteti i udhëhequr nga Saudia më pas detyroi Katarasit  të largoheshin, mbyllën hapësirën e tyre ajrore për avionët e Katarit dhe vulosën kufijtë dhe portet e tyre, duke ndarë disa familje me kombësi të përzier.

Pjesëmarrja e Sheik Tamimit do të sinjalizonte një lehtësim të ndarjeve.

Të mërkurën, kabineti Saudit tha se "dëshironte një samit të suksesshëm për të rritur veprimin e përbashkët dhe bashkëpunimin e zgjeruar midis anëtarëve të vendit", sipas një deklarate në Agjencinë Zyrtare Saudite të Shtypit.

Ai vijon komentet në fillim të këtij muaji nga Ministri i Jashtëm Saudit Princi Faisal bin Farhan i cili tha se një rezolutë ishte në horizont.

Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe që atëherë kanë dhënë mbështetjen e tyre publike për negociatat, megjithëse burimet diplomatike thonë se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ngurruar të bëjnë kompromis.

Sipas një zyrtari afër negociatave, nuk ka gjasa që samiti të japë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, por më tepër të rezultojë në masa të ndërtimit të besimit, duke përfshirë mundësinë e hapjes së hapësirës ajrore.Burimi : IQNA