Arabia Saudite konfirmon 12 vdekje nga COVID-19, 139 raste të reja

Publikuar në Shk. 7, 2021, 4:49 a.m.

Arabia Saudite regjistroi 12 vdekje të reja lidhur me COVID-19 të Dielën, duke rritur numrin e përgjithshëm të viktimave në 6,048.

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi 139 raste të reja të konfirmuara të raportuara në Mbretëri në 24 orët e mëparshme, që do të thotë 359,888 njerëz tani kanë marrë sëmundjen.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve, 3,291 mbeten aktive dhe 499 në gjendje kritike.

Sipas ministrisë, numri më i lartë i rasteve u regjistruan në kryeqytetin Riad me 44, pasuar nga Meka me 33, Provinca Lindore me 16, Asir regjistroi 14 dhe Madinah konfirmoi 11 raste.

Ministria njoftoi gjithashtu se 202 pacientë ishin shëruar nga COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rikuperimeve në Mbretëri në 350,549.

Pandemia e koronavirusit ka prekur rreth 72 milion njerëz në të gjithë botën dhe numri i të vdekurve ka tejkaluar 1.6 milion.Burimi : Arab News