Nga Deti i Zi në Mesdheun Lindor, zgjimi i ariut rus

nga Pepe Escobar | Publikuar në Mars 5, 2022, 3:55 a.m.

Shtetet e Bashkuara nuk duhet të kishin zgjuar ariun rus. Ariu tani është zgjuar plotësisht: pas Ukrainës, rusët ka të ngjarë të bëjnë një pastrim të pastër të luftëtarëve të huaj që enden rreth Mesdheut lindor dhe Detit të Zi. Rusia duroi tetë vjet provokime të NATO-s në Ukrainë, përpara se të gjëmonte. Tani do të pastrojë gjithashtu Azinë Perëndimore dhe më gjerë.

Intizar - Kjo është ajo që ndodh kur një grup hienash, çakejsh dhe brejtësish të vegjël godasin Ariun: lind një rend i ri gjeopolitik me shpejtësi mahnitëse.

Nga takimi dramatik i Këshillit të Sigurimit të Rusisë deri te mësimi i historisë i OKB-së i dhënë nga presidenti rus Vladimir Putin dhe më pas lindja e foshnjave binjake - Republikat Popullore të Donetskut dhe Luhanskut - kur republikat e shpërbëra i kërkuan Putinit të ndërhynte ushtarakisht për të nxitur NATO-n, bombarduesit ukrainas të mbështetur nga Donbass, ishte një proces i pandërprerë i ekzekutuar me shpejtësi të lartë.

Ndarja (bërthamore) që (pothuajse) i theu shpinën Ariut dhe e detyroi atë të reagonte, duke u kthyer nga Konferenca Rusofobike e Sigurisë në Mynih, ku ai u përshëndet si Musai duke thënë se memorandumi i Budapestit i vitit 1994 duhet të rishikohet dhe Ukraina duhet të denuklearizohet. “Memorandumi duhet të rishikohet dhe Ukraina duhet të ketë armë bërthamore”, tha komediani/presidenti ukrainas Volodymy Zelensky.

Ky është ekuivalenti i një Meksike bërthamore në jug të Hegjemonit (d.m.th. SHBA).

Putini e ktheu "Përgjegjësinë për të mbrojtur (R2P)", një konstrukt amerikan i shpikur për të nisur luftërat, dhe e ripajisi atë për të ndaluar gjenocidin me lëvizje të ngadalta në Donbas.

Së pari erdhi njohja e Foshnjave Binjake - Republikat Popullore të Donetsk dhe Luhansk - që ishte vendimi më i rëndësishëm i politikës së jashtme të Putinit që kur ai futi avionët rusë në hapësirën ajrore siriane në 2015. Ky ishte fillimi i asaj që do të ndryshonte rregullat e lojës së ardhshme: “Një operacion special ushtarak që synonte çarmatosjen dhe denazistizimin e Ukrainës”, siç e përshkroi Putini.

Deri në minutën e fundit, Kremlini u përpoq të mbështetej në diplomacinë, duke i shpjeguar Kievit imperativat e nevojshme për të shmangur përdorimin e forcës: njohjen e Krimesë si ruse; braktisja e planeve për t'u anëtarësuar në NATO; negociata të drejtpërdrejta me Foshnjat Binjake - Republikat Popullore të Donetsk dhe Luhansk - që ka qenë një mallkim për amerikanët që nga viti 2015; dhe së fundi, tërheqjen dhe neutralitetin e Ukrainës.

Në mënyrë të parashikueshme, sundimtarët e Kievit nuk do ta kishin pranuar kurrë paketën - sepse ata nuk pranuan Paketën Kryesore vërtet të rëndësishme, kërkesën e Rusisë për "siguri të pandashme".

Pastaj procesi i ngjarjeve të njëpasnjëshme u bë i pashmangshëm. Në një çast, të gjitha forcat ushtarake ukrainase midis të ashtuquajturës linjë kontakti dhe kufijve origjinalë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk u riformuluan si një ushtri pushtuese në territorin aleat rus që Moska sapo ishte betuar se do ta mbronte.

 

 

Nëse nuk largohesh!

Kremlini dhe Ministria ruse e Mbrojtjes nuk po bënin bllof. Të sintonizuar në fund të fjalimit të Putinit që përshkruan operacionin, rusët trajtuan gjithçka të rëndësishme për ushtrinë ukrainase në një orë me raketa precize: forcat ajrore, marinën, aeroportet, urat, qendrat e komandës dhe kontrollit, të gjithë flotën turke të dronëve Bayraktar.

Dhe nuk ishte vetëm fuqia e parë ruse. Në fakt, ishte artileria e Republikës Popullore të Donetskut (DPR) që goditi selinë e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Donbass, ku strehohej e gjithë komanda ushtarake ukrainase. Kjo do të thotë se Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës humbi menjëherë kontrollin e të gjitha trupave të tij.

Ishte Shoku dhe Frika (përballë një fuqie supreme) mbi Irakun 19 vjet më parë, përtej kësaj; Për pushtim, nuk ishte një situatë që ishte fillimi i pushtimit dhe pushtimit. Udhëheqja politiko-ushtarake në Kiev nuk pati kohë as të shpallte luftë. Ata ngrinë. Trupat e demoralizuara filluan të dezertojnë. Humbje totale - në një orë.

Furnizimi me ujë në Krime u rivendos menjëherë. Për të arratisurit u krijuan korridore humanitare. Mbetjet e forcave ukrainase tani përfshijnë kryesisht nazistët e mbijetuar të batalionit Azov, mercenarë të trajnuar nga të dyshuarit e zakonshëm të Blackwater/Academi dhe një grup xhihadistësh salafi.

Në mënyrë të parashikueshme, mediat e korporatave perëndimore tashmë janë çmendur plotësisht, duke e quajtur atë si 'pushtimin' e parashikuar rus. Një kujtesë: kur Izraeli bombardon në mënyrë rutinore Sirinë dhe Pallati Saudit bombardon në mënyrë rutinore civilët jemenas, mediat e NATO-s nuk arrijnë ta shohin kurrë këtë.

Siç deklaroi Denis Pushilin, presidenti i Donetskut, realpolitik shpjegon fundin e një loje të mundshme: “Operacioni special në Donbass së shpejti do të përfundojë dhe të gjitha qytetet do të çlirohen”.

Së shpejti mund të dëshmojmë lindjen e një Novorossiya të pavarur - në lindje të Dnieper, në jug përgjatë Detit Azov / Detit të Zi, ashtu siç u aneksua në Ukrainë nga Lenini në 1922. Një urë tokësore për në Transnistria.

Ukraina, natyrisht, do të humbiste hyrjen në Detin e Zi. Historisë i pëlqen të luajë lojëra: një 'dhuratë' e dhënë Ukrainës në vitin 1922 mund të jetë një dhuratë ndarjeje njëqind vjet më pas.

Koha e shkatërrimit krijues

Do të jetë magjepsëse të shikosh atë që prof.Sergej Karaganov e ka përshkruar me mjeshtëri, me shumë detaje, si doktrinën e re të shkatërrimit konstruktiv të Putinit dhe se si ajo do të ndërlidhet nëpërmjet Azisë Perëndimore, Mesdheut Lindor dhe më tej, Jugut Global.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, sulltani ceremonial i NATO-s, e ka dënuar njohjen e foshnjave binjake si "të papranueshme". Nuk ka dyshim se ky ndryshim shkatërroi të gjitha planet e përpunuara të Putinit për të luajtur rolin e ndërmjetësit të privilegjuar midis Moskës dhe Kievit gjatë vizitës së tij të ardhshme në Ankara. Kremlini – dhe Departamenti i Shtetit – nuk humbin kohë duke folur me satelitët e NATO-s.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov së fundmi bëri një marrëveshje shumë të frytshme me ministrin e Jashtëm sirian Faisal Mekdad. Fundjavën e kaluar, njëkohësisht me festivalin Rusofobia në Mynih, Rusia organizoi një shfaqje raketore strategjike hipersonike dhe spektakolare me Khinzal, Zircon, Kalibr, Yars ICBM, Iskender dhe Sineva. Paralelisht, anijet e Marinës Ruse të flotës së Paqësorit, të Detit të Veriut dhe të Detit të Zi kryen një sërë ushtrimesh kërkimi nëndetësesh në Mesdhe.

Doktrina e Putinit bënë të veçantë privilegjet asimetrike – dhe kjo vlen për rrethin e afërt dhe më gjerë. Gjuha e trupit të Putinit, në dy ndërhyrjet e tij të fundit madhore, shpreh zemërimin pothuajse maksimal. Ashtu si duke kuptuar se e vetmja gjuhë që kuptojnë neokonservatorët dhe "imperialistët humanitarë" të brezit është gjuha e kërcënimit, jo në mënyrë dashamirëse, por më tepër në dorëzim. Ata janë absolutisht të shurdhër, memecë dhe të verbër ndaj historisë, gjeografisë dhe diplomacisë.

Prandaj, mund të luhet gjithmonë me ushtrinë ruse, për shembull, për një sërë vizitash të zotit Khinzal** jo vetëm me ombrellën hije xhihadiste në Idlib, të mbrojtur nga turqit, por edhe me xhihadistët e ruajtur nga amerikanët, në bazën Al-Tanf pranë kufirit Siri-Jordani Për të vendosur një zonë ndalim-fluturimi në Siri. Në fund të fundit, këta shembuj janë të gjithë përfaqësues të NATO-s.

Qeveria amerikane leh pa pushim për "sovranitetin territorial". Pra, le të vëmë në lojë Shtëpinë e Bardhë të Kremlinit që kërkon një udhërrëfyes nga Siria: Në fund të fundit, amerikanët po pushtojnë në mënyrë të paligjshme një pjesë të territorit sirian dhe po i shtojnë një fatkeqësi shtesë ekonomisë siriane duke vjedhur naftën e tyre.

Udhëheqësi tronditës i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka njoftuar se aleanca ka fshirë "planet e saj të mbrojtjes". Kjo mund të përfshijë pak më shumë sesa të fshihesh pas tavolinave të shtrenjta të Brukselit. Ato janë të parëndësishme në Detin e Zi si dhe në Mesdheun lindor – ashtu si SHBA-të janë mjaft të prekshme në Siri.

Aktualisht, Rusia ka katër bombardues strategjikë rusë TU-22M3 në bazën e saj Hmeimim në Siri, secili i aftë të mbajë tre raketa anti-anije S-32 që fluturojnë me shpejtësi supersonike Mach 4.3 me një distancë prej 1000 km. Asnjë sistem Aegis nuk mund t'i trajtojë ato.

Rusia ka vendosur gjithashtu disa Mig-31K të pajisur me Khinzal hipersonik në zonën bregdetare të Sirisë në Latakia - më se e mjaftueshme për të fundosur çdo grup sipërfaqësor të SHBA-së, përfshirë aeroplanmbajtës, në Mesdheun lindor. SHBA nuk ka asnjë mekanizëm të mbrojtjes ajrore dhe ka pak shanse për t'i penguar ato.

Pra rregullat kanë ndryshuar. Patjetër. Hegjemoni është lakuriq. Marrëveshja e re fillon duke përmbysur plotësisht rendin e pas Luftës së Ftohtë në Evropën Lindore. Më pas do të jetë Mesdheu Lindor. Ariu është kthyer, dëgjojeni të zhurmojë.

 

 

* Përgjegjësia për të mbrojtur: Një angazhim politik global i miratuar nga të gjitha shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara në Samitin e Tokës 2005 për të adresuar katër shqetësimet kryesore për të parandaluar gjenocidin, krimet e luftës, spastrimin etnik dhe krimet kundër njerëzimit.Burimi : The Cradle

Pepe Escobar

Pepe Escobar është korrespondent për Azia Times, në Hong Kong, një analist për RT dhe ...