De-dollarizimi po ec me shpejtësi të lartë

nga Pepe Escobar | Publikuar në Maj 10, 2023, 1:20 a.m.

Dollari amerikan është thelbësor për projeksionin e fuqisë globale të SHBA-së. Por në vitin 2022, pjesa e dollarit në monedhat rezervë ra 10 herë më shpejt se mesatarja e dy dekadave të fundit.

Statusi i dollarit amerikan si valutë rezervë globale tashmë është konstatuar se po gërryhet. Nëse mediat perëndimore të korporatave kanë filluar të sulmojnë seriozisht narrativën e botës multipolare të dedollarizimit, në Uashington paniku ka hyrë plotësisht.

Shifrat: Pjesa e dollarit në rezervat globale ishte 73 përqind në 2001, 55 përqind në 2021 dhe 47 përqind në 2022. Përfundimi më i rëndësishëm që mund të nxirret nga kjo është se pjesa e dollarit ra 10 herë më shpejt se mesatarja e dy dekadave të fundit vitin e kaluar.

Tashmë, nuk është më një ekzagjerim të vlerësohet pjesa globale e dollarit në vetëm 30 për qind deri në fund të vitit 2024, që përkon me zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA.

Momenti vendimtar - faktori i vërtetë që çoi në rënien e Hegjemonit - ishte në muajin shkurt të vitit 2022, kur më shumë se 300 miliardë dollarë rezerva valutore ruse u "ngrinë" nga perëndimi kolektiv dhe çdo vend tjetër në planet filloi të frikësohej nga fati i rezervat e tyre në dollarë jashtë vendit. Megjithatë, kjo lëvizje absurde dha një lehtësim komik: BE-ja nuk "gjen" shumë prej saj.

Le të hedhim një vështrim në disa zhvillime kryesore aktuale në frontin tregtar.

Sipas ministrit të financave të Rusisë, Anton Siluanov, më shumë se 70 për qind e marrëveshjeve tregtare midis Rusisë dhe Kinës përdorin tani rubla ose juan.

Rusia dhe India tregtojnë naftën në rupi. Më pak se katër javë më parë, Banco Bocom BBM u bë banka e parë e Amerikës Latine që mori pjesë drejtpërdrejt në Sistemin Ndërkufitar të Pagesave Ndërbankare (CIPS), alternativa kineze ndaj sistemit të mesazheve financiare të udhëhequr nga perëndimi SWIFT.

Rusia dhe India tregtojnë naftën në rupi. Më pak se katër javë më parë, Banco Bocom BBM u bë banka e parë e Amerikës Latine që mori pjesë drejtpërdrejt në Sistemin Ndërkufitar të Pagesave Ndërbankare (CIPS), e cila është alternativa kineze ndaj sistemit të mesazheve financiare të udhëhequr nga perëndimi SWIFT.

CNOOC i Kinës dhe Total i Francës nënshkruan tregtinë e parë të LNG-së në juan përmes Bursës së Naftës dhe Gazit të Shangait.

Marrëveshja në mes të Rusisë dhe Bangladeshit për ndërtimin e termocentralit bërthamor Rooppur do të anashkalojë edhe dollarin amerikan. 300 milionë dollarët e parë do të paguhen në juanë, por Rusia do të përpiqet të konvertojë pagesat e mëvonshme në rubla.

Tregtia dypalëshe e Rusisë dhe Bolivisë tani pranon pagesa në Boliviano (monedhë boliviane). Kjo është shumë e përshtatshme duke pasur parasysh përpjekjet e Rosatom për të qenë një pjesë kryesore e zhvillimit të depozitave të litiumit në Bolivi.

Veçanërisht, shumë nga këto tregti përfshijnë vendet e BRICS dhe më gjerë. Të paktën 19 vende kanë kërkuar tashmë t'i bashkohen BRICS+, versioni i zgjeruar i institucionit më të madh multipolar të shekullit të 21-të, anëtarët themelues të të cilit janë Brazili, Rusia, India dhe Kina, e ndjekur nga Afrika e Jugut. Ministrat e jashtëm të pesë vendeve më të mira do të fillojnë të diskutojnë metodat e bashkimit me anëtarët e rinj në samitin e qershorit në Capetown.

BRICS është tashmë më i rëndësishëm për ekonominë globale sesa G7. Shifrat e fundit të FMN-së tregojnë se pesë vendet ekzistuese të BRICS do të kontribuojnë 32.1 përqind në rritjen globale, ndërsa G7 është 29.9 përqind.

Duke pasur parasysh se Irani, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Turqia, Indonezia dhe Meksika janë anëtarë të rinj të mundshëm, është e qartë se lojtarët kryesorë të Jugut Global kanë filluar të fokusohen në institucionin shumëpalësh që mund të minojë hegjemoninë perëndimore.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Princi i Kurorës Saudite Muhamed bin Salman (MbS) po punojnë në harmoni të plotë ndërsa partneriteti i Moskës me Riadin në OPEC+ jep metastaza te BRICS+ në mënyrë paralele me thellimin e partneritetit strategjik Rusi-Iran.

MbS e largoi Arabinë Saudite nga SHBA drejt Rusisë-Iranit-Kinës (RIC), treshja e re e fuqisë së Euroazisë. Loja e re në Azinë Perëndimore është BRICS e ardhshme, e cila përfshin veçanërisht Iranin dhe Arabinë Saudite, kompromisi historik i të cilëve ndërmjetësohet nga një Kinë tjetër e rëndë e BRICS.*

Më e rëndësishmja, afrimi në rritje Iran-Saudi nënkupton gjithashtu një marrëdhënie shumë më të ngushtë midis Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) në tërësi dhe partneritetit strategjik Rusi-Kinë.

Ky është Korridori Ndërkombëtar i Transportit Veri-Jug (INSTC), i cili lidh Rusinë-Iranin-Indinë dhe do të kthehet në role plotësuese për sa i përket lidhjes tregtare dhe sistemeve të pagesave për Korridorin Ekonomik Kinë-Azi Qendrore-Azi Perëndimore, themeli i iniciativës ambicioze të Pekinit, një brez dhe një rrugë (BRI) me vlerë shumë trilionë dollarëshe.

Sot, vetëm Brazili rrezikon të degradohet në statusin e një lojtari dytësor nga BRICS, me Presidentin Luiz Inácio Lula Da Silva të bllokuar nga amerikanët dhe një politikë të jashtme të paqëndrueshme.

Përtej BRICS

Treni i de-dollarizimit është sjellë në gjendje me shpejtësi të lartë nga efektet kumulative të kaosit të zinxhirit të furnizimit të lidhur me Covid dhe sanksioneve kolektive perëndimore ndaj Rusisë.

Pika kryesore është kjo: BRICS zotëron mallrat dhe G7 kontrollon financat. Këto të fundit nuk mund të rritin mallra, por të parat mund të krijojnë monedhë - veçanërisht kur vlera e tyre është e lidhur me asete të prekshme si ari, nafta, mineralet dhe burimet e tjera natyrore.

Ndoshta faktori kryesor i paqëndrueshmërisë është se çmimet e naftës dhe arit tashmë po zhvendosen drejt Rusisë, Kinës dhe Azisë Perëndimore.

Si përfundim, kërkesa për obligacione në dollarë po shembet ngadalë por me siguri. Triliona dollarë amerikanë në mënyrë të pashmangshme do të fillojnë të kthehen në shtëpi, duke shkatërruar fuqinë blerëse të dollarit dhe kursin e këmbimit.

Rënia e një monedhe do të shkatërrojë të gjithë logjikën e rrjetit global të SHBA-së prej më shumë se 800 bazave ushtarake dhe buxhetet e tyre operative.

Që nga mesi i marsit, integrimi i mëtejshëm midis anëtarëve të CSI është diskutuar në mënyrë aktive gjatë Forumit Ekonomik të Komonitetit të Shteteve të Pavarura (CSI), një nga organizatat kryesore ndërqeveritare të krijuara në Euroazi pas rënies së BRSS, në Moskë. Bashkimi Ekonomik Euroaziatik (EAEU), Organizata e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) dhe BRICS.

Koordinimi i grushtit të shtetit nga organizatat euroaziatike kundër sistemit aktual të udhëhequr nga perëndimi që shkel ligjin ndërkombëtar nuk ishte rastësisht një nga temat kryesore të fjalimit të Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov në OKB në fillim të kësaj jave. Nuk është rastësi që katër shtetet anëtare të CIS - Rusia dhe tre "stanet" e Azisë Qendrore - formuan SCO së bashku me Kinën në qershor 2001.

Kombinimi globalist Davos/Great Reset, për të gjitha qëllimet praktike, i shpalli luftë naftës menjëherë pas fillimit të Operacionit Special Ushtarak të Rusisë (SMO) në Ukrainë. Ata kërcënuan OPEC+ se do të izolonin Rusinë, por dështuan në mënyrë poshtëruese. OPEC+, i cili menaxhohet efektivisht nga Moska-Riad, tani sundon tregun global të naftës.

Elitat perëndimore janë në panik. Sidomos kur ai i kërkoi të gjithë Jugut Global të shkëmbejnë dollarët amerikanë për monedhat e tyre në tregtinë ndërkombëtare, pasi Lula shpërtheu ndërsa ishte në Kinë gjatë vizitës së tij me Xi Jinping.

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane (ECB) Christine Lagarde kohët e fundit i tha Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë me qendër në Nju Jork, se "tensionet gjeopolitike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës mund të rrisin inflacionin me 5 për qind dhe të kërcënojnë dominimin e dollarit dhe euros”.

Kthesa një bllokëshe në mediat kryesore perëndimore është se ekonomitë e BRICS që bëjnë tregti normale me Rusinë po "krijojnë probleme të reja për pjesën tjetër të botës". Kjo është absurditet i plotë: vetëm krijon probleme për dollarin dhe euron.

Perëndimi Kolektivë arrin në Desperation Row (Rreshtin e Dëshpërimit) – tani i përshtatur me njoftimin befasues të biletës presidenciale të SHBA-së Biden-Harris që do të punoj përsëri në vitin 2024. Kjo do të thotë që menaxhuesit neokonalë të administratës amerikane do të dyfishojnë planet e tyre për të nisur një luftë industriale kundër Rusisë dhe Kinës deri në vitin 2025.

Petroyuan po vjen

Kjo na kthen te dedollarizimi dhe te ajo se çfarë do të zëvendësojë monedhën rezervë hegjemonike botërore. Sot, Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit përfaqëson më shumë se 25 përqind të eksporteve globale të naftës (Arabia Saudite me 17 përqind). Më shumë se 25 për qind e importeve të naftës të Kinës vijnë nga Riadi. Dhe Kina, me sa duket, është partneri më i madh tregtar i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit.

Shkëmbimi i Naftës dhe Gazit Natyror i Shangait hyri në veprim në mars 2018. Çdo prodhues i naftës nga kudo mund të shesë në juanë në Shangai sot. Kjo do të thotë se balanca e fuqisë në tregjet e naftës tashmë është zhvendosur nga dollari amerikan në 'juan'.

Truku është se shumica e prodhuesve të naftës preferojnë të mos mbajnë sasi të mëdha juan; Në fund të fundit, të gjithë janë mësuar me petrodollarët. Në këtë pikë, duhet të theksohet se Pekini e ka lidhur të ardhmen e tij të naftës së papërpunuar në Shangai me konvertimin e juanit në ari dhe se e bën të gjithë këtë pa prekur rezervat e mëdha të arit të Kinës.

Ky transaksion i thjeshtë bëhet përmes bursave të arit të krijuara në Shangai dhe Hong Kong. Dhe jo rastësisht, në zemër të monedhës së re është anashkalimi i dollarit të diskutuar nga Bashkimi Ekonomik Evraziatik.

 

Tashmë ekziston një mekanizëm për uljen e dollarit: Duke përfituar plotësisht nga kontratat e ardhshme të naftës të Shkëmbimit të Energjisë Shanghai e në juan. Kjo është rruga e preferuar për fundin e petrodollarëve.

Projeksioni i SHBA-së për fuqinë globale bazohet kryesisht në kontrollin e monedhës globale. Kontrolli ekonomik përbën bazën e doktrinës së Pentagonit 'Dominimi i spektrit të plotë'. Tani, megjithatë, edhe parashikimi ushtarak është në rrënim, me Rusinë që vazhdon një përparim të paarritshëm në raketat hipersonike dhe Rusia-Kina-Irai janë në gjendje të vendosin një varg vrasësish transportues.

I kapur pas një kokteji toksik të neoliberalizmit, sanksionimit të çmendurisë dhe kërcënimeve të përhapura, Hegjemon rrjedh gjak nga brenda. De-dollarizimi është një reagim i pashmangshëm ndaj kolapsit të sistemit. Nuk është çudi, në mjedisin Sun Tzu 2.0, që partneriteti strategjik ruso-kinez nuk tregoi ndonjë qëllim për të ndërhyrë me armikun aq të preokupuar për ta mundur atë.

*BRIICSS: Brazili, Rusia, India, Irani, Kina, Afrika e Jugut, Arabia SauditeBurimi : The Cradle

Pepe Escobar

Pepe Escobar është korrespondent për Azia Times, në Hong Kong, një analist për RT dhe ...