Vdekje e ngadaltë: Ku është strategjia perëndimore për Ukrainën?

nga Pepe Escobar | Publikuar në Maj 28, 2022, 12:48 a.m.

Narrativat goditëse, të përditshme perëndimore të 'fitoreve të Ukrainës' dhe 'humbjeve të Rusisë’ mbështesin mungesën e një Strategjie të Madhe të vërtetë dhe koherente kundër Moskës. Betejat nuk fitohen me taktika dhe narrativa - ato kërkojnë një strategji të madhe. Rusia ka një masterplan pas operacioneve ushtarake ukrainase, por a ka Perëndimi një plan?

Ndërsa të gjithë jemi të njohur me Sun Tzu, gjeneralin, strateg ushtarak dhe filozofi kinez që shkroi "Arti i pakrahasueshëm i luftës", Strategikon, ekuivalenti bizantin i luftës, është më pak i njohur.

Bizanti i shekullit të gjashtë kishte vërtet nevojë për një manual, sepse ishte i kërcënuar nga lindja nga persët, arabët dhe turqit sasanid, përkatësisht, dhe nga veriu nga pushtuesit stepë, hunët, avarët, bullgarët, turqit peçenegë gjysmë nomadë dhe hungarezët.

Bizanti nuk mund të mbizotëronte thjesht duke ndjekur modelin klasik të fuqisë së papërpunuar të Perandorisë Romake - ata thjesht nuk kishin mjetet për të.

Prandaj, fuqia ushtarake duhej t'i nënshtrohej diplomacisë, një mënyrë më pak e kushtueshme për të parandaluar ose zgjidhur konfliktin. Dhe këtu mund të krijojmë një lidhje magjepsëse me Rusinë e sotme, të udhëhequr nga presidenti Vladimir Putin dhe shefi i tij i diplomacisë, Sergei Lavrov.

Por kur mjetet ushtarake u bënë të nevojshme për Bizantin - si në Operacionin Z të Rusisë - ishte e preferueshme të përdoreshin armët për të penguar ose ndëshkuar armiqtë sesa të sulmonin me forcë të plotë.

Përparësia strategjike për Bizantin ishte më shumë një çështje psikologjike sesa një çështje diplomatike apo ushtarake. Vetë fjala strategia rrjedh nga greqishtja strategos - nuk do të thotë "Gjeneral-Harmonia" në kuptimin ushtarak, siç beson Perëndimi, por historikisht i përgjigjet një funksioni politiko-ushtarak administrativ.

Gjithçka fillon me si vis pacem para bellum: "Nëse doni paqe, përgatituni për luftë". Konfrontimi duhet të zhvillohet në disa nivele njëkohësisht: strategji e madhe, strategji ushtarake, ekzekutim, taktikë.

Por taktikat e shkëlqyera, inteligjenca e shkëlqyer operacionale dhe madje edhe fitoret e mëdha në një teatër më të madh lufte nuk mund të kompensojnë një gabim fatal në strategjinë e madhe. Shikoni nazistët në Luftën e Dytë Botërore.

Ata që ndërtuan një perandori si romakët ose e mbajtën për shekuj si bizantinët nuk mund t'ia dilnin kurrë pa ndjekur këtë logjikë.

Këta 'ekspertë' injorantë të Pentagonit dhe CIA-s

Në Operacionin Z, rusët gëzojnë pasiguri totale strategjike që ka ngatërruar plotësisht Perëndimin kolektiv. Pentagonit i mungon fuqia intelektuale për të rrëzuar Shtabin e Përgjithshëm Rus. Vetëm disa të huaj e kuptojnë se kjo nuk është një luftë - sepse Forcat e Armatosura të Ukrainës janë shkatërruar në mënyrë të pakthyeshme - por në fakt ajo që eksperti ushtarak dhe detar rus Andrei Martyanov e quan "Operacioni i Policisë së Armatosur të Kombinuar" është një përpjekje e vazhdueshme për çmilitarizimin dhe çarmatimin, denazifikimi.

Agjencia Qendrore e Inteligjencës e SHBA-së (CIA) është edhe më e keqe për t'i bërë të gjitha gabimet, siç tregoi shefi i saj Avril Haines së fundmi gjatë marrjes në pyetje në Capitol Hill (Kongres). Historia tregon se CIA ka shkatërruar në mënyrë strategjike gjithçka nga Vietnami në Afganistan dhe Irak. As Ukraina nuk është ndryshe.

Ukraina nuk është kurrë subjekt i një fitoreje ushtarake. Ajo që kërkohet të arrihet është shkatërrimi i ngadalshëm dhe i dhimbshëm i ekonomisë së Bashkimit Evropian (BE), së bashku me përfitimet e mëdha të armëve për kompleksin ushtarako-industrial perëndimor dhe administrimin e egër të sigurisë nga elitat politike të këtyre kombeve.

Së dyti, ai ishte plotësisht i hutuar nga aftësitë ruse C4ISR (Komanda, Kontrolli, Luftimi, Kompjuteri, Inteligjenca, Mbikëqyrja dhe Zbulimi) i kombinuar me joefikasitetin befasues të plejadave të veta të dronëve Cirit, NLAW, Stinger dhe Bayraktar turk.

Kjo injorancë shtrihet shumë përtej sferës taktike, operacionale dhe strategjike. Siç e tha shkëlqyeshëm Martyanov, "ata nuk e dinë se çfarë i godet bashkëmoshatarët e tyre afër tyre në fushën e betejës moderne, harrojnë precedentët".

Kalibri i këshillave 'strategjike' nga bota e NATO-s ishte evident në fiasko në ishullin e gjarpërinjve, një urdhër i drejtpërdrejtë nga 'këshilltarët' britanikë të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy. Valery Zaluzhny, Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, mendoi se gjithçka ishte vetëvrasëse. Ai është vërtetuar se ka të drejtë.

Gjithçka që rusët duhej të bënin ishte të lëshonin disa opsione të raketave anti-anije dhe sipërfaqësore Onyx nga bastionet e vendosura në fushat ajrore në jug të Odessa në Krime. Ishulli i gjarpërinjve u kthye shpejt nën kontrollin rus, pavarësisht "zhdukjes" së oficerëve të lartë të marinës britanike dhe amerikane gjatë zbarkimit të Ukrainës në ishull. Ata ishin aktorë 'strategjikë' të NATO-s në vend dhe jepnin këshilla të tmerrshme.

Dëshmi shtesë se rrënimi i Ukrainës ishte kryesisht pastrim parash – jo strategji autoritative ushtarake – është që Capitol Hill (Kongresi) miratoi një 'ndihmë' shtesë prej 40 miliardë dollarësh për Kievin. Ky është një tjetër fitim i kompleksit ushtarak-industrial perëndimor, i vërejtur siç duhet nga Dmitry Medvedev, Zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

Ndërkohë, forcat ruse sollën diplomacinë në fushën e betejës dhe ofruan më shumë se 10 tonë ndihma humanitare për popullin e çliruar të Khersonit, gjë që u njoftua nga Kirill Stremousov, nënkryetar i administratës ushtarako-civile të rajonit, se Kherson dëshironte të bëhej pjesë e Federatës Ruse.

Paralelisht, Georgy Muradov, zëvendëskryeministër i qeverisë së Krimesë, “nuk ka dyshim se territoret e çliruara në jug të ish-Ukrainës do të bëhen një territor tjetër i Rusisë. Ky është vullneti i popullit, shumica e të cilëve kanë jetuar nën shtypjen dhe tiraninë e ukrainasve për tetë vjet, siç e kemi gjykuar nga komunikimet tona me banorët.”

Denis Pushilin, kreu i Republikës Popullore të Donetskut, është i bindur se DPR është në prag të çlirimit të "territorit të saj brenda kufijve kushtetues", pas të cilit do të mbahet një referendum për pranimin në Rusi. Në rastin e Republikës Popullore të Luhanskut, procesi i integrimit mund të vijë edhe më herët: e vetmja zonë që duhet shpëtuar është distrikti urban Lysychansk-Severodonetsk.

"Stalingrad i Donbasit"

Edhe nese një debat energjik midis analistëve kryesorë rusë për ritmin e Operacionit Z, planifikimi ushtarak rus po vazhdon sistematikisht sikur të merrte gjithë kohën e nevojshme për të ngurtësuar faktet në terren.

Ndoshta shembulli më i mirë është fati i neo-nazistëve Azov në Azovstal në Mariupol, njësia më e pajisur e ukrainasve. Në fund, ata u tejkaluan plotësisht nga një kontingjent numerikisht inferior i Spetsnaz-it rus/çeçen dhe në kohë rekord për një qytet kaq të madh.

Një shembull tjetër është përparimi në Izyum në rajonin e Kharkovit - një urë e rëndësishme në vijën e frontit. Ministria Ruse e Mbrojtjes ndjek modelin e goditjes së armikut ndërsa ai përparon ngadalë; nëse hasin rezistencë serioze, ata ndalojnë dhe grisin linjat e mbrojtjes së Ukrainës me sulme të pamëshirshme raketore dhe artilerie.

E quajtur "Mariupol në steroid" ose "Stalingradi i Donbasit" nga shumë analistë rusë, Popasnaya në Luhansk tani është nën kontrollin e plotë të Republikës Popullore të Luhanskut pasi ia doli të shkelte një fortesë de facto, shumë me llogore nëntokësore të lidhura midis shtëpive civile. Popasnaya është jashtëzakonisht e rëndësishme strategjikisht, sepse kapja e saj do të thyente vijën e parë dhe më të fortë të mbrojtjes së ukrainasve në Donbass.

Kjo ka të ngjarë të çojë në fazën tjetër me një sulm në Bakhmut përgjatë autostradës H-32. Vija e frontit do të vijë nga veriu në jug. Bakhmut do të jetë çelësi për të marrë kontrollin e autostradës M-03, rruga kryesore për në Slavyansk nga jugu.

Ky është një shembull i shtabit të përgjithshëm rus që zbaton strategjinë e tij të veçantë, metodike, të mundimshme, ku imperativi kryesor mund të përshkruhet si personeli mbrojtës i lëvizjes përpara. Me përfitimin e shtuar të kryerjes së vetëm një fraksioni të fuqisë totale të zjarrit ruse.

Strategjia e Rusisë në fushën e betejës është në kontrast të plotë me kokëfortësinë e BE-së për t'u ulur në statusin e drekës së një qeni amerikan, dhe Brukseli po udhëheq ekonomi të tëra kombëtare në shkallë të ndryshme kolapsi dhe kaosi të certifikuar.

Edhe një herë, i takon ministrit të jashtëm rus (një veteran diplomatik) Sergej Lavrov ta përmbledhë këtë.

Pyetje: “Çfarë mendoni për përpjekjen e Josep Borrell (homologu i Lavrov në BE) për t'i dhënë Ukrainës asetet e ngrira ruse si 'kompensim'? A mund të themi se maskat kanë rënë dhe Perëndimi vazhdon grabitjen e hapur?”

Lavrov: “Mund të thuash se është vjedhje, nuk përpiqen ta fshehin... Për Perëndimin po bëhet zakon... Së shpejti mund të shohim largimin e kryediplomatit të BE-së, sepse BE-ja nuk ka pothuajse asnjë politikë të jashtme të saj. vet dhe vepron në solidaritet të plotë me qasjet e imponuara nga SHBA-ja.”

BE-ja nuk mund të krijojë as një strategji për të mbrojtur fushën e saj të betejës ekonomike - ajo thjesht po vëzhgon përfundimin de facto të furnizimit të saj me energji nga SHBA. Jemi në një zonë ku SHBA ka një avantazh taktik: shantazh ekonomik/financiar. Ne nuk mund t'i quajmë këto lëvizje 'strategjike' sepse ato pothuajse gjithmonë shkojnë kundër interesave hegjemoniste të SHBA.

Krahasoni këtë me Rusinë, e cila ka goditur suficitin më të madh në histori, me rritjen dhe rritjen e çmimeve të mallrave dhe me rolin e ardhshëm të rublës gjithnjë e më të fortë si një monedhë e bazuar në burime e mbështetur edhe nga ari.

Moska shpenzon shumë më pak në frontin ukrainas sesa kontingjenti i NATO-s. NATO ka harxhuar tashmë 50 miliardë dollarë - dhe vazhdon të rritet - rusët ose kanë shpenzuar 4 miliardë dollarë ose jo, por tashmë kanë pushtuar Mariupolin, Berdyansk, Kherson dhe Melitopol, kanë krijuar një korridor tokësor për në Krime (dhe kanë siguruar furnizimin me ujë). Deti i Azov dhe qyteti i madh port, dhe çliroi Volnovakha dhe Popasnaya strategjikisht jetike në Donbass dhe Izyum afër Kharkovit.

Kjo nuk përfshin as që Rusia e shtyn të gjithë Perëndimin kolektiv në një nivel recesioni që nuk është parë që nga vitet 1970.

Në formën e saj aktuale, fitorja strategjike ruse mund të arrijë unitetin ushtarak, ekonomik dhe madje edhe gjeopolitik. Shekuj pasi u shkrua Strategjika Bizantine, Jugu Global do të ishte shumë i interesuar të takonte versionin rus të shekullit të 21-të të Artit të Luftës.Burimi : The Cradle

Pepe Escobar

Pepe Escobar është korrespondent për Azia Times, në Hong Kong, një analist për RT dhe ...