Si e instrumentalizon Arabia Saudite Haxhin për normalizim me Izraelin?

Publikuar në Korrik 25, 2022, 12:41 a.m.

Këtë vit Riadi ka zhvilluar një mënyrë të re për t'iu afruar Tel Avivit dhe për të realizuar planet e tij. Arabia Saudite ftoi një numër të madh izraelitësh në Haxh këtë vit si një fillim për marrëdhëniet e ardhshme. Prandaj, marrëdhënia midis Riadit dhe Tel Avivit, e cila filloi ekonomikisht, tashmë është politizuar me ceremoninë e Haxhit.

Arabia Saudite dhe regjimi izraelit tashmë kanë filluar të shpallin normalizimin e tyre të fshehtë gjatë viteve të fundit dhe janë afër këtij qëllimi më shumë se kurrë më parë. Këtë vit Riadi ka zhvilluar një mënyrë të re për t'iu afruar Tel Avivit dhe për të realizuar planet e tij. Pavarësisht armiqësisë së vazhdueshme të izraelitëve dhe sionizmit botëror ndaj muslimanëve dhe trashëgimisë shpirtërore të Islamit, Arabia Saudite ka ftuar një numër të madh izraelitësh në Haxh këtë vit si një fillim për marrëdhëniet e ardhshme.

Në mesin e masave të shpejta të ndërmarra nga Arabia Saudite për normalizimin e marrëdhënieve me pushtuesit në Palestinë, është se një numër gazetarësh dhe analistësh izraelitë në Haxh publikuan foto dhe raporte të turneut të tyre në kryeqytetin Jeddah dhe Riad. Në një raport në këtë udhëtim, ata pohuan se ndjenin një ndryshim dramatik në ndërveprimin midis Arabisë Saudite dhe Izraelit. Këta njerëz shkuan në Arabinë Saudite me pretekstin e Haxhit, por qëllimi i tyre është të mësojnë për vendet fetare në Arabinë Saudite dhe të njihen me zakonet e vehabistëve në mënyrë që ata të marrin vendimet e duhura për planifikimin e ardhshëm në Arabinë Saudite. Madje ka raportime nga gazetarët izraelitë se Biden udhëtoi në Arabinë Saudite për të ndjekur një vizitë në mbretëri, ku normalizimi i marrëdhënieve midis Riadit dhe Tel Avivit ka të ngjarë të shpallet zyrtarisht.

Përveç kësaj, një grup anëtarësh të Apelit të Bashkuar Çifutë (UJA), një organizatë hebraike, bënë një vizitë turistike në Arabinë Saudite. Planifikimi dhe organizimi i turneut trajtohet nga Mohammed Abdulkarim Al-Issa, president i Ligës Botërore Muslimane. Lidhur me ndryshimet e mëdha në marrëdhëniet arabo-izraelite, një raport sugjeroi se këta 13 persona erdhën në Arabinë Saudite nga Shtetet e Bashkuara javën e kaluar për të njohur Islamin dhe për të prezantuar judaizmin te sauditët. Kjo është vizita e parë e rabinëve dhe udhëheqësve fetarë hebrenj në mbretërinë arabe. Organizata hebraike-amerikane u themelua në Nju Jork në vitin 1939 dhe operoi përmes fushatave për mbledhjen e fondeve për hebrenjtë deri në bashkimin e saj me Shoqatën e Bashkuar Hebreje në 1999. Kjo organizatë është organizata më e madhe në botë për mbledhjen e fondeve që mbështet hebrenjtë në regjimin izraelit dhe sionizmin në mbarë botën. Si rezultat i marrëveshjeve të Abrahamit, numri i vendeve arabe që kanë normalizuar marrëdhëniet me Izraelin në dy vitet e fundit pritet të rritet.

Kjo prirje e lehtë e izraelitëve ndaj Arabisë Saudite është pjesë e projektit të sauditëve për normalizimin e marrëdhënieve, të cilin ata e kanë ndjekur gjatë dy viteve të fundit për të fituar pikëpamjen pozitive të Tel Avivit.

Për të treguar dashurinë dhe përkushtimin e saj ndaj Tel Avivit, Arabia Saudite - me pretekstin e mospublikimit të ceremonisë së Haxhit - po përpiqet të heshtë zërat në botën myslimane që kundërshtojnë dhënien e lirisë së lëvizjes izraelite në djepin e Islamit. Prokuroria e Përgjithshme e Arabisë Saudite njoftoi së fundmi se Haxhi është një ceremoni thjesht fetare, se parullat sektare dhe etnike janë të ndaluara dhe se shkelësit do të ndiqen penalisht dhe dënohen. Madje shtoi zyrat e saj në qytetet e shenjta për kontroll më të rreptë të pelegrinëve. Ky udhëzim synon kryesisht parullat e "shfajësimit nga politeistët" që adhuruesit nga vende të ndryshme myslimane thonë çdo vit gjatë haxhit. Parullat përfshijnë "vdekje Izraelit" dhe "vdekje Amerikës". Shumica e muslimanëve e kundërshtojnë normalizimin me Izraelin.

Ndërsa Arabia Saudite ka zbatuar politika të rrepta për Haxhin e depolitizuar, në një lëvizje kontradiktore, ajo ka reduktuar pjesën e Iranit në Haxh, ka rritur kostot e udhëtimit për kandidatët për pelegrinët iranianë dhe madje ka ndaluar vizat për përfaqësuesin iranian të Haxhit. Gjatë krizës politike me Katarin, u morën masa kufizuese ndaj kandidatëve për pelegrinët në Katar. Siq shihet, lëvizjet vërtetojnë se vetë politika e Haxhit të papolitizuar është politizuar.

Krahas lejimit të izraelitëve që të vijnë për njohje fetare dhe normalizim, Arabia Saudite ua ka besuar rregullimet për Haxhin këtë vit atyre që kanë lidhjet më të ngushta me izraelitët. Zyrtarët e çështjeve të Al-Masjid al-Haram thanë se ata zgjodhën Ali-Issa, një anëtar i Këshillit të Lartë të Dijetarëve, për predikimin e Ditës së Arafatit, kulmi i ceremonisë së Haxhit. Izraelitët ishin të lumtur kur e dëgjuan këtë lajm pasi Al-Issa është një ushtar i familjes sunduese saudite dhe vepron në interes të normalizimit dhe Izraelit për sa i përket fesë dhe propagandës. Sipas raportimeve të mediave, emërtimi i Al-Isas për pelegrinazhin është i pandashëm nga politika pro normalizimit të princit saudit të kurorës Mohammed bin Salman. Në të njëjtën kohë, Al-Issa po përpiqet të sigurojë kushtet më të mira për vizitën e Bidenit në mbretëri.

Të gjitha këto veprime të sauditëve kryhen për t'u afruar me regjimin izraelit dhe për të vendosur marrëdhënie diplomatike me Tel Avivin. Sauditëve u vjen keq që Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini po i lënë pas normalizimit dhe janë të vendosur ta përfundojnë këtë projekt në mënyrë që të mos mbeten prapa.

Arabia Saudite filloi normalizimin vite më parë dhe për këtë arsye hesht ndaj krimeve të Izraelit kundër palestinezëve. Në fakt, duke ndjekur gjurmët e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, ajo mbështeti krimet e tyre anti-palestineze pas normalizimit të marrëdhënieve me Tel Avivin dhe madje njohu Jerusalemin si kryeqytetin e të ashtuquajturit shtet hebre. Duke mobilizuar forcat e saj për të kundërshtuar ndikimin iranian në rajon, Arabia Saudite ka nevojë për partneritet me izraelitët në ndjekjen e qëllimeve të saj. Një aleancë me izraelitët është jetike për sauditët, veçanërisht pasi shanset për një ringjallje të marrëveshjes bërthamore të Iranit po rriten.

Përgatitja për turneun e Bidenit

Me presidentin amerikan Joe Biden që planifikon të vizitojë Arabinë Saudite dhe më pas regjimin izraelit, sauditët po përpiqen të shprehin gatishmërinë e tyre për të njohur objektivin strategjik që qëndron pas turneut rajonal të koalicionit arabo-izraelit kundër Boshtit të Rezistencës, një aleancë që përfshin Iranin dhe aleatët rajonalë. Një gazetë izraelite zbuloi së fundmi se Arabia Saudite po shqyrton ftesën e një zyrtari të lartë izraelit gjatë ose pas vizitës së Biden.

Gjatë javëve të fundit, Arabia Saudite ka hapur hapësirën e saj ajrore për avionët izraelitë dhe në një kohë të shkurtër disa avionë nga Tel Avivi kanë zbritur disa herë në aeroportin e Riadit. Këta avionë po transportojnë biznesmenë izraelitë dhe roje sigurie në Riad. Arabia Saudite investoi gjithashtu 2 miliardë dollarë në territoret e pushtuara për të treguar vullnetin e saj të mirë ndaj liderëve të Tel Avivit për normalizim. Në muajt e fundit, një numër biznesmenësh izraelitë kanë udhëtuar në mbretëri për të investuar në projektin e mega-qytetit Neom. Prandaj, marrëdhënia midis Riadit dhe Tel Avivit, e cila filloi ekonomikisht, tashmë është politizuar me ceremoninë e pelegrinazhit. Gjithashtu, ditët e fundit, zyrtarët izraelitë kanë shpallur gatishmërinë e tyre për t'i shitur bateritë e mbrojtjes ajrore Arabisë Saudite për të zbutur rrugën e shpërbërjes.

Udhëheqësit sauditë kanë lënë mënjanë vlerësimet lidhur me kontaktet e tyre me regjimin izraelit dhe po përgatiten qartë të normalizohen. Tani ka mbetur një hap për të shpallur marrëdhënien e tyre, dhe kjo është vizita e Biden.Burimi : Al-Waght