Dokumentet konfirmojnë përfshirjen e Arabisë Saudite në trazirat në Iran: Raport

Publikuar në Nën. 21, 2022, 1:43 a.m.

Dokumentet zbuluan një objektiv specifik të opozitës iraniane dhe rinisë për të destabilizuar Iranin nga brenda

Më 14 nëntor, gazeta libaneze Al-Akhbar postoi një artikull që zbulonte dokumente që ekspozonin përfshirjen e Arabisë Saudite, Bahrejnit, Emiratit dhe SHBA-së në trazirat e Iranit.

Artikulli kujtoi një deklaratë të princit të kurorës saudit, Mohammad bin Salman në vitin 2017 për zhvendosjen e betejës në territoret iraniane për ta mbajtur mbretërinë "të sigurt", duke pasur parasysh se kjo ishte pika e nisjes së përpjekjes strategjike për të minuar Iranin duke goditur frontin e tij të brendshëm.

Sipas dokumenteve, objektivi ishte përhapja e kaosit në të gjithë Republikën Islamike. SHBA, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini drejtuan përpjekjet.

Dokumentet zbuluan gjithashtu se Këshilli Kombëtar i Medias në Emiratet e Bashkuara Arabe kishte propozuar një "strategji mediatike" në vitin 2016 për t'u marrë me qëllimin strategjik në koordinim me SHBA.

Al-Manar raportoi se plani bazohet në krijimin e një opinioni publik që kundërshton politikat iraniane brenda dhe jashtë Republikës Islamike.

Ndërkohë, më 14 nëntor, Irani i bëri thirrje Arabisë Saudite të ndryshojë sjelljen e saj "jomiqësore" pasi akuzoi Riadin për inkurajimin e protestave antiqeveritare që nga vdekja e Mahsa Amini, sipas Middle East Monitor.

“Ne nuk kërkojmë të rrisim tensionin në rajon dhe jemi të përkushtuar në rrugën e negociatave me Arabinë Saudite dhe mirëkuptimet e arritura”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani gjatë një konference për shtyp.

Kanaani shtoi se Teherani do të përdorë "diplomacinë" për të ndryshuar "sjelljen jomiqësore" të Riadit, duke theksuar se vendi i tij "e konsideron sigurinë e fqinjëve të tij si të tijën".

Teherani ka akuzuar vendet armiqësore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, për mbështetjen e protestave. Javën e kaluar, ajo akuzoi Riadin për financimin e organizatave agresive të medias dhe kërcënoi se do të hakmerrej kundër "veprimeve destabilizuese".

Sipas një raporti të agjencisë së lajmeve Fars, ndërmjet 14 shtatorit dhe 31 tetorit, rrjeti i lajmeve Iran International i financuar nga Arabia Saudite, shërbimi në gjuhën perse i BBC-së britanike (BBC Persian), Zëri i Amerikës (VOA), me qendër në Londër. Manoto TV dhe Radio Farda lëshuan të paktën 38,000 raporte të rreme për Republikën Islamike.

Studimi pretendon se gjatë protestave kundër vrasjes së pretenduar të Mahsa Amini në paraburgim policor më 16 shtator, këto pesë media në gjuhën perse dhe platformat e tyre të mediave sociale, duke përfshirë Instagram dhe Twitter, rritën përpjekjet e tyre propagandistike kundër Republikës Islamike.

Në ditët e fundit, mediat sociale janë përmbytur me raporte të pabazuara që pretendojnë se Republika Islamike e Iranit dënoi me vdekje 15,000 protestues në vazhdën e protestave në rrugë dhe trazirave të dhunshme të shkaktuara nga vdekja e Mahsa Amini.

Akuzat mashtruese rrjedhin kryesisht nga një raport i 6 nëntorit nga agjencia e lajmeve Iran International me bazë në Mbretërinë e Bashkuar dhe e financuar nga Arabia Saudite në lidhje me një letër të nënshkruar nga shumica e ligjvënësve iranianë.Burimi : The Cradle