Marrëdhëniet mes regjimit sionist dhe AK Partisë nuk kanë qenë asnjëherë të dobëta

nga Alptekin Dursunoğlu | Publikuar në Jan. 2, 2022, 12:59 a.m.

Përfaqësuesi i CHP-së Gazetari dhe autori Alptekin Dursunoglu vlerësoi për agjencinë e lajmeve Mehr marrëdhëniet mes regjimit sionist dhe Turqisë dhe tha se marrëdhëniet mes regjimit sionist dhe AK Partisë nuk kanë qenë asnjëher

Përfaqësuesi i CHP-së Gazetari dhe autori Alptekin Dursunoglu vlerësoi për agjencinë e lajmeve Mehr marrëdhëniet mes regjimit sionist dhe Turqisë dhe tha se marrëdhëniet mes regjimit sionist dhe AK Partisë nuk kanë qenë asnjëherë në nivele të ulëta.

në SHBA, Yurter Ozcan njoftoi në një mesazh që ndau në llogarinë e tij në rrjetet sociale në Twitter javën e kaluar se një delegacion do të shkojë në territoret e pushtuara në shkurt të vitit 2022 nën kryesimin e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Gjithashtu, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në kthimin e tij nga Katari javën e kaluar, Erdogan bëri deklarata të rëndësishme në lidhje me politikën e jashtme si dhe axhendën e vendit.

Kur u pyet nëse një epokë e re e ngjashme që filloi Turqia me Emiratet e Bashkuara Arabe do të vazhdonte me regjimin izraelit dhe Egjiptin, Erdogan u përgjigj si më poshtë:

“Meqenëse një kërkesë dhe ofertë e tillë erdhi me administratën e Abu Dhabit, natyrisht, ne e pranuam këtë punë me kënaqësi dhe negociatat i zhvilluam hap pas hapi duke dërguar inteligjencën tonë, ministrin tonë të Jashtëm. Edhe këtu ministri ynë i jashtëm, inteligjenca, do luajnë një rol aktiv në marrëdhëniet me Abu Dhabin.Pse një proces i tillë nuk duhet të jetë edhe me Izraelin?

Në çfarë niveli dëshiron t'i ngrejë marrëdhëniet Ankara-Tel Aviv Erdogani që jep mesazhin e "normalizimit" të marrëdhënieve me Izraelin sionist?

Agjencia e Lajmeve Mehr zhvilloi një intervistë me gazetarin-autorin Alptekin Dursunoğlu mbi këtë temë:

1- Administrata turke ka reaguar gjithmonë ashpër ndaj politikës palestineze të regjimit sionist dhe i ka dhënë mbështetje morale popullit të Gazës. Megjithatë, kur shikojmë fjalimet e fundit të Erdoganit, mund të themi se ai dëshiron t'i ngrejë marrëdhëniet me Izraelin në një nivel të mirë. Si e vlerësoni ndryshimin e qëndrimit të Ankarasë ndaj Tel Avivit?

Përpara Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, Ankaraja kishte një përkufizim për Izraelin dhe problemin palestinez, një politikë që përcaktoi në përputhje me këtë përkufizim dhe një qëndrim politik të përputhshëm me këtë politikë.

Administrata e Erdoganit, duke ruajtur të njëjtin përcaktim dhe politikë, ka diversifikuar qëndrimin dhe diskursin e saj politik.

Sipas përkufizimit të Ankarasë, Izraeli ishte një mjet që lehtësoi afrimin e Turqisë me Perëndimin, në radhë të parë me Shtetet e Bashkuara. Palestina, nga ana tjetër, ka potencialin të ndikojë në marrëdhëniet e Turqisë me vendet arabe; por ishte vetëm një tokë e vitit 1967.

Prandaj, Ankaraja është e përkushtuar për përmirësimin e marrëdhënieve me Izraelin në të gjitha nivelet; Ai përcaktoi një politikë të mos neglizhimit të Palestinës në kuadrin e marrëdhënieve me botën arabe.

Duke argumentuar se problemi palestinez duhet të zgjidhet me mjete politike, Ankaraja mbështeti "Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme" të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në gjysmën e dytë të viteve 1990 dhe "Planin e Paqes në Lindjen e Mesme" të paraqitur nga sauditët në samitin arab në 2002.

Pra, a ka ndryshuar përkufizimi, politika dhe propozimi i zgjidhjes së Turqisë në lidhje me Izraelin dhe Palestinën pas qeverisë së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim? Sigurisht që jo. Ndryshime kishte vetëm në fushën e diskursit dhe të përdorimit në lidhje me marrëdhëniet me Izraelin dhe qasjen ndaj Palestinës.

Mund të përmbledhim si më poshtë se çfarë ka ndryshuar dhe çfarë nuk ka ndryshuar në politikën e jashtme turke në përgjithësi dhe në marrëdhëniet me Izraelin dhe çështjen palestineze në veçanti që nga viti 2002. Nga viti 2002 deri në vitin 2003, kur Ahmet Davutoğlu ishte 'këshilltar për politikën e jashtme të kryeministrit', politikat, qëndrimet, retorika dhe metodat e qeverive të mëparshme u përsëritën për të gjitha çështjet e politikës së jashtme.

Gjatë rolit të Davutoğlu si këshilltar për politikën e jashtme të kryeministrit në 2003, ministër i jashtëm në 2009 dhe kryeministër në 2014, fusha e përdorimit të marrëdhënieve me palën palestineze dhe izraelite filloi të ndryshojë.

Turqia po përpiqej t'i shiste Amerikës marrëdhëniet e saj të mira me Izraelin dhe botën arabe mbështetjen e saj për Palestinën.

Megjithatë, ky treg shitjesh është zgjeruar që nga viti 2005 me sloganin “zero probleme me fqinjët”. Ankaraja tani është përpjekur t'i shesë Izraelit marrëdhëniet e saj me Hamasin, vendeve të rajonit marrëdhëniet e saj të mira me Izraelin dhe Amerikës dhe Evropës marrëdhëniet e saj të mira me vendet e rajonit.

Për shembull, Turqia u përpoq të bindte delegacionin e Hamasit, të cilin e ftoi në vitin 2006, të linte armët. Sipas fjalëve të presidentit të atëhershëm Abdullah Gul, "Ne e ndihmuam shumë Izraelin", ai priti bisedime indirekte midis Sirisë dhe Izraelit në 2008. Në vitin 2010, ai ndërhyri për të bindur Iranin për një marrëveshje shkëmbimi bërthamor me Brazilin.

Shitja e marrëdhënieve me Hamasin ndaj Izraelit dhe në mënyrë indirekte Shteteve të Bashkuara nuk ishte një politikë e kufizuar në epokën e Davutoglu. Në fakt, Mevlüt Çavuşoğlu, i cili është ende Ministër i Punëve të Jashtme, tha: "Ne i kërkuam Hamasit të dorëzonte armët" në një konferencë mbi "E ardhmja e partneritetit strategjik Turqi-SHBA" në 2017.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim dështoi të bindë Hamasin që të heqë armët; por duke përdorur Hamasin kundër Sirisë në vitin 2011, i dha Izraelit një "ndihmë" shumë më të madhe.

Sepse fakti që Hamasi, një organizatë e rezistencës, u krijua për të luftuar kundër Sirisë, i vetmi vend arab nga i cili mund të blinte armë, hodhi gjithashtu bazat për procesin e "normalizimit me Izraelin" që po e shohim duke i dhënë një goditje fronti i rezistencës.

Le të kujtojmë vendet në rajon që mbrojnë një zgjidhje politike të çështjes palestineze, të përpiqen të bindin Hamasin të heqë armët ose ta listojnë Hamasin si një organizatë terroriste: Turqia, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Katari.

A mund të jetë rastësi që vendet që nuk e shohin as edhe një plumb në rezistencën palestineze si hallall, por që mobilizojnë dhjetëra mijëra militantë në Siri për "xhihad" janë ose vendet që kanë marrëdhënie zyrtare me Izraelin ose kanë nënshkruar marrëveshjet e normalizimit?

“Kritika e ashpër” e administratorëve të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim kundër regjimit racist izraelit nuk ndikon negativisht në marrëdhëniet Turqi-Izrael as ekonomikisht dhe as politikisht. Për shembull, në vitin 2009, kur kryeministri i atëhershëm Erdogan foli ashpër me Shimon Perez në Davos të Zvicrës, vëllimi i tregtisë midis Turqisë dhe Izraelit ishte 2.6 miliardë dollarë, sipas të dhënave të TUIK.

Një vit më vonë, sulmi i regjimit racist izraelit ndaj anijes blu Marmara që transportonte ndihma humanitare në Gaza në ujërat ndërkombëtare, duke vrarë 10 shtetas turq, nuk uli tregtinë. Në vitin 2010, vëllimi i tregtisë Turqi-Izrael ishte 3.44 miliardë dollarë. Në maj 2020, ajo theu një rekord duke arritur në 6.2 miliardë dollarë.

Le të flasim për marrëdhëniet politike, Izraeli u bë anëtar i OECD në maj 2010, me të cilin negocion anëtarësimin që nga viti 2007. Nëse Turqia do të kishte vënë veton, anëtarësimi nuk do të kishte ndodhur; Pavarësisht kërkesës së Administratës Autonome Palestineze duke dërguar një letër, Turqia nuk vuri veton ndaj anëtarësimit të regjimit racist izraelit.

Në maj 2016, Izraeli hapi një zyrë të përhershme në selinë e NATO-s. Ishte Turqia që i mundësoi regjimit izraelit të fitonte një privilegj të tillë në NATO. Erdogan mbajti një tubim në Stamboll Yenikapi më 18 maj 2018 për të protestuar kundër shpalljes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti amerikan Donald Trump. Ndërsa populli turk mendonte se po mbështeste Palestinën në Yenikapı, një ditë më vonë mësuan se 1 milion fuçi naftë sekrete u dërguan nga Ceyhan në Izrael.

Ndërsa kritikat e drejtuesve të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim ndaj Izraelit u shfaqën në media, dokumentet që tregonin se ai pagoi 65 milionë dollarë për lobet izraelite në Shtetet e Bashkuara në 2016 për të krijuar një imazh "miqësor izraelit" u fshehën në media dhe. varur në murin e parlamentit nga një deputet.

Imazhi i Turqisë si miqësore ndaj Palestinës dhe anti-izraelite jo vetëm që përfitoi Turqinë, por edhe Amerikën dhe aleatët e saj pas fillimit të krizës siriane në 2011. Megjithatë, pasi lufta siriane përfundoi me disfatë, ky imazh ka humbur vlerën e tij.

Aspekti më i fortë i Sirisë ishte mbështetja e saj për çështjen palestineze, kështu që në vitin 2011, të gjitha vendet e rajonit duhej të shfaqeshin pro-palestineze për të izoluar Sirinë; megjithatë, të njëjtat vende kanë hyrë sot në një garë normalizimi me regjimin izraelit. Hamasi nuk ka më vlerë përdorimi; Erdogan e pranoi këtë situatë më 2 janar 2016 dhe tha: “Izraeli ka nevojë për një vend si Turqia në rajon. Duhet të pranojmë se edhe ne kemi nevojë për Izraelin. Ky është një realitet i rajonit”, tha ai.

Turqia gjithashtu mbështeti Vëllazërinë në Egjipt në 2013 dhe u bë një strehë për ta. Megjithatë, pas vitit 2020, kur filluan bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Egjiptin, Turqia nuk u bë më një vend i sigurt për ikhvanistët. Sigurisht, për momentin, kushtet në Turqi nuk janë aq të këqija për Hamasin sa ato të Vëllazërisë. Sepse edhe Katari duhet të sakrifikojë Vëllazërinë në mënyrë që të normalizohet me sauditët, por ai ende pret Hamasin. Prandaj, edhe pse administrata e Erdoganit përpiqet të përmirësojë marrëdhëniet e saj me Egjiptin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraelin, ndaj të cilëve u bën fjalë shumë të ashpra, ajo ende nuk e ndjen nevojën për të sakrifikuar Hamasin.

2- Një pjesë e madhe e publikut turk e ka mbështetur gjithmonë qëndrimin e ashpër të Erdoganit kundër Izraelit. Në fakt, kundërshtimi i ashpër i Erdoganit ndaj presidentit sionist izraelit Shimon Peres në Davos në vitin 2009 u mirëprit ngrohtësisht nga publiku. A nuk do ta vërë në telashe AK Partinë në zgjedhjet e 2023 normalizimi i administratës turke me Izraelin?

Deputetët e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim mburren: “Ne kemi elektoratin që do të besonte nëse do të thonim se ndërtuam një rrugë me 4 korsi për në Hënë”. Ata kanë të drejtë në këtë, sepse kontrollojnë më shumë se 90 për qind të medias.

 Nga ana tjetër, perceptimi i formuar në mendjet e njerëzve është më vendimtar se vetë realiteti. Shembulli më tipik i kësaj është ngjarja që përmendët. Pas asaj paraqitjeje në takimin e Davosit në vitin 2009, Erdogan tha fillimisht: “Fjalët e mia nuk i drejtoheshin zotit Perez. I thashë moderatorit që drejtonte seancën”, tha ai. Megjithatë, pas incidentit, publiku u dynd drejt aeroportit për të përshëndetur Erdoganin, i cili u kthye në Stamboll dhe mbështetja e jashtëzakonshme në komunitet bëri deklaratën e Erdoganit se “unë reagova ndaj moderatorit, jo Perezit”.

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë, e cila ka pasur marrëdhënie diplomatike me Izraelin që nga viti 1949, akuzoi Emiratet e Bashkuara Arabe për "tradhti të kauzës palestineze" duke reaguar kundër Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilat nënshkruan një marrëveshje normalizimi me Izraelin. Erdogan së fundmi priti trashëgimtarin e Emirateve. Askush nuk pyeti: "A janë hallall marrëdhëniet diplomatike me Izraelin për ne, por haram për Emiratin?" ose "Nëse ata tradhtuan çështjen palestineze, çfarë po bëjnë këtu tani?" ai nuk pyeti.

3- Edhe pse Presidenti Erdogan dëshiron të përmirësojë marrëdhëniet me regjimin sionist, herë pas here, Turqia kryen një operacion kundër spiunëve dhe agjentëve izraelitë. Si e vlerësoni krizën e spiunazhit?

Spiunët izraelitë, historia e tij është thjesht një shfaqje mediatike pro-qeveritare. Së pari, të arrestuarit me akuzën e spiunimit në emër të Izraelit nuk janë izraelitë, ata janë të gjithë arabë. Së dyti, këta individë, disa sirianë dhe disa palestinezë, u blenë për të mbledhur informacione rreth aktiviteteve të grupeve palestineze. Së treti, disa ranë dakord të spiunonin regjimin izraelit për para, ndërsa të tjerë menduan se po punonin për një organizatë evropiane që donte të ndihmonte palestinezët dhe u përfshinë. Së katërti, këta persona janë kapur falë realizimit të asaj që është bërë nga palestinezët në Turqi. Me fjalë të tjera, MIT nuk i ka kapur agjentët e Mossad-it të përfshirë në aktivitete spiunazhi kundër Turqisë.Burimi : Mehr News Agency