Izraeli mëson se po lufton me Sinwarin, e jo me Arafatin

nga Alptekin Dursunoğlu | Publikuar në Jan. 15, 2024, 12:24 a.m.

Me gjithë mbështetjen e tij të pakufizuar ndërkombëtare, dështimi i Izraelit për të arritur qëllimet e tij ushtarake në Gaza, si dhe humbjet e tij të rënda thellojnë kontradiktat e tij të brendshme.

Familjet e izraelitëve të arrestuar në Gaza dhe humbjet e rënda të pësuar nga trupat pjesëmarrëse në operacionin tokësor paraqesin presion serioz mbi regjimin.

Qeveria izraelite, e cila nuk mund të arrijë asnjë nga qëllimet që njoftoi në fillim të luftës, pret durim dhe mirëkuptim nga publiku dhe kërkon kohë; Por, ajo me kalimin e kohës nuk mund të tregojë fitime konkrete dhe bindëse që tregojnë se po iu afrohen objektivave. Kjo krijon një ndjenjë mashtrimi në publikun izraelit dhe shkakton dëshpërim.

Udhëheqësit izraelitë të cilët nuk ishin në gjendje të tregonin një histori bindëse fitoreje me dy muaj e gjysmë bombardime të pakufizuara ajrore dhe sulme tokësore në Gaza, njoftuan se kanë kaluar në fazën e tretë të luftës.

Faza e parë ishte bombardim intensiv ajror dhe faza e dytë ishte një operacion tokësor. Zyrtarët ushtarakë izraelitë të cilët deklaruan se në fazën e tretë do të ulet intensiteti i operacioneve, por se do të jetë më i qartë dhe më i saktë, pranojnë se janë ende larg objektivave që kishin parashikuar.

Ushtria izraelite ka njoftuar disa herë se ka marrë nën kontroll Beit Hanoun, qytetin e Gazës, rajonin Shuja'iyya dhe kampin Jabalia. Megjithatë, imazhet e operacionit të publikuara nga rezistenca palestineze dhe humbjet e mëdha të cilat nuk mund të fshiheshin pavarësisht censurës, tronditën besimin e publikut izraelit ndaj liderëve të tyre.

Gjenerali Yitzhak Brik, një nga ish-komandantët e ushtrisë izraelite, deklaroi se publiku ishte mashtruar në artikullin e tij të botuar në gazetën Haaretz me titull "Mos i besoni ushtrisë izraelite dhe analistëve të saj, nuk ka zgjidhje për tunelet e Hamasit".

Dëshpërimi i shprehur nga gjenerali Brik në artikullin e tij dominon edhe në mesin e analistëve të gazetave Haaretz, Yediot Ahronot dhe Maariv, të cilat përbëjnë mediat kryesore të Izraelit.[2]

Gaza u shkatërrua nga bombardimet për dy muaj e gjysmë, duke vrarë më shumë se 20,000 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë. Megjithatë, edhe izraelitët nuk mund ta festojnë këtë rezultat si fitore.

Edhe më keq, ky gjenocid, i cili po vazhdon për gati tre muaj, krijon zemërim dhe urrejtje ndaj Izraelit në komunitetin ndërkombëtar.

Regjimi izraelit vendosi tre synime të qarta kur filloi luftën në Gaza:

1- Të shkatërrojë grupet e rezistencës në Gaza, veçanërisht Hamasin,

2- Të shpëtojë izraelitët e arrestuar nga rezistenca,

3- Të ndërtojë një rendi të ri politik dhe shoqëror në Gaza.

Edhe pse ka mbështetje të pakufizuar ndërkombëtare dhe nuk njeh asnjë rregull moral apo ligjor në luftë, regjimi izraelit është larg synimeve të tij të deklaruara dhe këtë e pranojnë edhe vetë udhëheqësit e tij ushtarakë.

Izraeli kërkon armëpushim

Megjithatë, nuk ka asnjë presion ndërkombëtar për të ndaluar gjenocidin; Në fakt, ka inkurajim të hapur nga regjimet perëndimore dhe inkurajim të fshehtë nga disa vende të rajonit.[3]

Pavarësisht këtyre kushteve, regjimi izraelit luti për një armëpushim përmes Egjiptit dhe Katarit; Rezistenca vazhdon të vendosë kushtet e veta në lidhje me armëpushimin dhe shkëmbimin e të burgosurve.

Letra e shkruar nga Yahya Sinvar, udhëheqësi i rezistencës në Gaza, drejtuar zyrtarëve të byrosë politike të Hamasit zbuloi se kush, ndryshe nga sa duket, dominon në fushën ushtarake.

Kur letra e Yahya Sinwar u publikua, zyrtarë të byrosë politike të Hamasit po shkonin në Kajro për të diskutuar në lidhje me ofertën e armëpushimit të përcjellë nga regjimi izraelit përmes Egjiptit dhe Katarit.

Regjimi izraelit, oferta për armëpushim të përkohshëm dhe shkëmbim të burgosurve e të cilit u refuzua nga krerët e rezistencës, këtë herë ofroi një armëpushim të përhershëm dhe e lidhi atë me kushtet e mëposhtme:

- Hamasi do të largohet nga administrata e Gazës,

- Grupet e rezistencës do të largohen nga Gaza me garancinë për të mos u ndjekur penalisht,

- Administrata e re në Gaza do të përcaktohet me zgjedhje.[4]

Nga rezistenca e nënshtruar në rezistencën rezistente

Kjo ofertë, e cila u përcoll nga regjimi izraelit përmes Egjiptit dhe që zyra politike e Hamasit e gjeti të denjë për negociata, ishte e ngjashme me ofertën e bërë ndaj Organizata për Çlirimin e Palestinës gjatë pushtimit të Libanit në 1982.

Regjimi izraelit pushtoi Libanin në vitin 1982 me qëllim të shkatërrimit të infrastrukturës ushtarake të rezistencës palestineze, dhe udhëheqja e Organizatës për Çlirimin e Palestinës ra dakord të braktiste rezistencën dhe të shkone në Tunizi.

Gaza pësoi një shkatërrim që ishte pakrahasueshëm më i vogël se Libani dhe pakrahasueshëm më i rëndë se Libani. Megjithatë, kundër rezistencës palestineze që u shemb brenda pak orësh në Liban në vitin 1982, tani ekziston një rezistencë në Gaza që ka 3 muaj që lufton dhe ka vendosur kushte armëpushimi ndaj palës tjetër.

Rezistenca palestineze në vitin 1982 ka luftuar në Liban ku ka mërguar; ndërsa, rezistenca palestineze në vitin 2023 po lufton në atdheun e tij. Por ndryshimi midis dy rezultateve është shumë kompleks për t'u shpjeguar vetëm me avantazhin e luftimit në vend.

Për më tepër, në shumë aspekte, rezistenca palestineze në vitin 1982 kishte kushte shumë më të favorshme se ato të vitit 2023.

Për shembull, në vitin 1982, nuk kishte asnjë vend arab përveç Egjiptit që kishte normalizuar marrëdhëniet me Izraelin. Udhëheqja kombëtare palestineze nuk ishte ndarë dhe udhëheqja zyrtare palestineze (Organizata për Çlirimin e Palestinës) nuk e dënoi rezistencën.

Edhe pse ishte një organizatë e angazhuar në luftë të armatosur, al Fatah nuk konsiderohej një organizatë terroriste.

Edhe pse Yasser Arafat ishte lider i një organizate që zhvillonte luftë të armatosur, ai respektohej në platformat ndërkombëtare, duke përfshirë edhe OKB-në, si dhe u mbështet hapur nga shumë vende.

Në vitin 2023, ndryshe nga viti 1982, në rajon u vetmua rezistenca palestineze, jo Izraeli. Përveç Iranit dhe Sirisë, nuk ka mbetur asnjë vend në rajon që të mbështesë rezistencën e armatosur.

Vendet e rajonit konkurruan me njëra-tjetrën për të normalizuar dhe përmirësuar marrëdhëniet e tyre me Izraelin. Organizatat e rezistencës u përfshinë në listën terroriste. Udhëheqja kombëtare palestineze u shpërbë.

Ndërsa liderët e mbështetur nga populli përfshiheshin në listën e 'terroristëve', liderët që ishin të larguar nga populli i tyre njiheshin si 'përfaqësues ligjorë'. Administrata Autonome Palestineze, e njohur si përfaqësuesi ligjor i Palestinës, është kthyer në një aparat që ofron shërbime sigurie për Izraelin.

Ndërsa organizatat e rezistencës barazoheshin me terrorizmin me idetë, metodat dhe mjetet e tyre të luftës, vendet që mbështesnin rezistencën u shkatërruan nga sanksionet ekonomike, kërcënimet ushtarake, ndërhyrjet e huaja ose luftërat civile, si në rastet e Iranit dhe Sirisë.

Prandaj, ka kushte shumë më të rënda në vitin 2023 se në vitin 1982 si për organizatat e rezistencës, ashtu edhe për vendet që mbështesin rezistencën.

Megjithatë, ka edhe kushte që i bëjnë grupet e sotme të rezistencës më të favorshme në krahasim me ato të viteve 1970 dhe 1980. Kishte shumë vende dhe liderë që mbështesnin rezistencën palestineze në vitet 1970 dhe 1980; por, shumica prej tyre po përpiqeshin ta përdornin rezistencën për t'i shërbyer interesave të tyre.

Kur rezistenca palestineze u shërbente interesave të liderëve arabë kauza palestineze dëmtohej; kur nuk pranonte t'u shërbej atyre, i'u ndërprente mbështetja ose hakmerreshin kundër rezistencës.

​Diferenca e krijuar nga Boshti i Rezistencës

​Grupet aktuale të rezistencës kanë një aleancë të quajtur 'Boshti i Rezistencës', i cili i mbështet ata vetëm sepse janë rezistues.

Ndryshe nga paraardhësit e tij, Boshti i Rezistencës nuk krijon marrëdhënie shefi me grupet e rezistencës. Ai nuk i përdor ata si prokurë. Ai krijon aleancë me ta për qëllime të përbashkëta. Ju ofron konsulencë; por nuk jep urdhra dhe i mbështet vendimet e tyre.

Për shembull, edhe pse byroja politike e Hamasit u rreshtua me armiqtë e Boshtit të Rezistencës në Siri në vitin 2012, Boshti i Rezistencës nuk i ndërpreu kurrë marrëdhëniet me Brigadat Izz ad-Din al-Qassam.

Natyrisht, udhëheqja e Hamasit në Gaza dhe Brigadat Izz ad-Din al-Qassam kanë qenë gjithmonë në anën e Boshtit të Rezistencës dhe kanë kundërshtuar byronë politike.

Në fakt, Ahmed Jabiri, komandanti i Brigadave Qassam para Mohammed Dayf, reagoi ashpër ndaj Khalid Meshaal, kreut të byrosë politike në atë kohë, i cili e zhvendosi Hamasin nga Damasku në Katar. "Grupet e blera nga Gjiri, Amerika dhe Izraeli duan të shkatërrojnë Sirinë," tha ai.[5]

Brigadat Qassam kundërshtuan zyrën politike të Hamasit që u largua nga Siria, duke thënë: "Palestina do të shpëtohet jo me paratë e Katarit, por me armët e dhëna nga Irani dhe Siria përmes Hezbollahut"[6].

Ahmed Jabiri u vra nga regjimi izraelit më 14 nëntor të vitit 2012. Pas vitit 2013, u pa qartë sesi zgjedhja e zyrës politike të Hamasit nën udhëheqjen e Khalid Meshaal dhe Musa Abu Merzuk i dha një goditje të rëndë çështjes palestineze dhe sa të drejtë kishte krahu ushtarak.

Kjo është arsyeja pse Hamasi ndryshoi zyrën e tij politike. Udhëheqësi i Gazës Yahya Sinwar dhe komandanti i ri Muhammed Dayf vazhduan linjën e mikut dhe komandantit të tij Ahmed Jabiri.

Byroja politike e Hamasit hoqi dorë nga gabimi i saj, udhëheqja siriane e fali atë dhe u hap një faqe e re mes dy palëve.[7]

Komponentët e tjerë të Boshtit të Rezistencës, Irani dhe Hezbollahu, nuk i kishin ndërprerë kurrë lidhjet me krahun ushtarak të Hamasit.

Krahu ushtarak i Hamasit planifikoi operacionin e Përmbytjes në Aksa më 7 tetor fshehurazi si nga zyra politike ashtu edhe nga Boshti i Rezistencës.

Luftëtarët e Hamasit që do të marrin pjesë në këtë operacion u trajnuan në Siri dhe Liban.[8] Megjithatë, operacioni i Përmbytja e Al-Aksa nuk ishte i koordinuar me Boshtin e Rezistencës. Sepse ishte një gjendje rutine për luftëtarët e Hamasit që të merrnin trajnime ushtarake në Siri dhe Liban.

Prandaj, edhe pse luftëtarët pjesëmarrës në operacion morën trajnime ushtarake nga forcat e Boshtit të Rezistencës në Siri dhe Liban, Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut, Hassan Nasrullah u informua për operacionin nga Salih Aruri vetëm gjysmë ore më parë.

A e dëmtoi fakti që operacioni Përmbytja e Al-Aksa u krye pa koordinim me Boshtin e Rezistencës, strategjinë e 'Unitetit të Zonave', infrastrukturën e së cilës aksi po përpiqet të krijojë prej disa vitesh? Këtë do ta kuptojmë me kohë pas luftës.

Megjithatë, edhe pse ende nuk ishte krijuar infrastruktura, strategjia e 'Unitetit të Zonave' u vu në praktikë pas datës 7 tetor, nga nevoja dhe e improvizuar pasi që nuk ishte vendosur koordinimi.

Forcat e Boshtit të Rezistencës në Liban, Irak, Siri dhe Jemen morën pjesë në luftë në masën e kushteve dhe kapaciteteve të tyre lokale. Kështu, strategjia e 'Unitetit të Zonave' u zbatua me synimin për të lehtësuar barrën e rezistencës së Gazës.

Navaf al-Musavi, një nga deputetët e Hezbollahut në Parlamentin libanez, shpjegon sfondin e pjesëmarrjes së improvizuar të komponentëve të Boshtit të Rezistencës në luftë në deklaratën e tij në televizionin al-Manar:

“Nuk e dinim se operacioni do të ndodhte. Kur filloi lufta, ne pyetëm vëllezërit tanë palestinezë: Nëse e bëjmë këtë (të fillojmë një luftë në shkallë të gjerë), a do të ndalet sulmi në Gaza? Ata thanë: Jo, sulmet ndaj Gazës nuk do të ndalen nëse luftëtarët izraelitë nuk mposhten në Gaza.”[9]

Strategjia e luftës e Boshtit të Rezistencës

Ky konsultim në mes të Hezbollahut dhe Hamasit përcaktoi në njëfarë mënyre kuadrin e pjesëmarrjes së Boshtit të Rezistencës në luftë. Nisja e një lufte në shkallë të plotë nga komponentët e Boshtit të Rezistencës do të krijonte baza për ndërhyrje nga aleatët ndërkombëtarë të Izraelit; por nuk do të ndalonte sulmet ndaj Gazës.

Prandaj, ajo që duhej bërë nuk ishte zgjerimi i fushës së luftës dhe krijimi i bazave për ndërhyrjen perëndimore në luftë, por sigurimi i humbjes së Izraelit në Gaza.

Ishte rezistenca e Gazës ajo e cila duhej të mundte Izraelin; prandaj, ajo që duhet të bënin përbërësit e tjerë të Boshtit të Rezistencës ishte ta kthenin këtë në një luftë rrënimi për Izraelin dhe të siguronin humbjen e tij, me sulme që do të lehtësonin barrën e rezistencës së Gazës.

Boshti i Rezistencës përcaktoi ekzistencën e rezistencës së Gazës si një vijë e kuqe që do të kërkonte një luftë gjithëpërfshirëse dhe filloi një luftë rrënimi.

Lufta e rrënimit është një situatë shumë e re për regjimin izraelit, i cili fitimet e tij në të gjitha luftërat që nga viti 1948 ia detyron fitoreve që arriti në pak ditë me operacionin e rrufesë.

Prandaj, me përjashtim të disa gjeneralëve në pension dhe drejtuesve të regjimit, ata nuk janë në dijeni të fatkeqësisë që i pret në fund të procesit.

Yahya Sinwar, lideri i rezistencës së Gazës, në letrën e tij drejtuar zyrtarëve të byrosë politike të Hamasit, të cilët shkuan në Kajro për të negociuar propozimin e armëpushimit, bëri deklarata që tregonin se kjo strategji deri më tani ka qenë e suksesshme.

Yahya Sinwar dha një raport që përmbante shifra konkrete në fushën ushtarake dhe "theksoi se rezistenca nuk do t'i pranojë kurrë kushtet e regjimit izraelit".[10]

Regjimi izraelit, i cili deklaroi qëllimin e tij në fillim të luftës për të shkatërruar Hamasin, për të shpëtuar të burgosurit pa bërë asnjë kompromis dhe për të krijuar një Gaza pa rezistencë, kërkon fillimisht një armëpushim të përkohshëm dhe tani një armëpushim të përhershëm.

Regjimi izraelit tani po përpiqet të tregojë se është në kontroll të luftës duke përsëritur kushtet që i vendosi rezistencës palestineze në Liban në vitin 1982.

Por, Izraeli, i cili prej tre muajsh nuk ka mundur të pushtojë Gazën prej 365 kilometrash katrorë me mbështetjen e gjithë botës, vetëm tregon se sa i shkëputur është nga realiteti.

Sepse ai nuk mund ta shohë që Gaza nuk është Libani i vitit 1982, të cilin ai e mori nën kontroll brenda disa orësh.

Regjimi izraelit do ta kuptojë se nuk po lufton Fatahun e Jaser Arafatit, i cili u nënshtrua për mërgim në Tunizi në 1982, por Hamasin e Yahya Sinwar dhe Mohammed Dayf si dhe përbërës të tjerë të Boshtit të Rezistencës, atëherë kur rezistenca t'i nënshtrohet kushteve të armëpushimit.

[1] Haaretz, 25 Dhjetor 2023, https://www.haaretz.com/opinion/2023-12-25/ty-article-opinion/.premium/dont-believe-the-idf-and-israeli-analysts-theres-no-solution-to-hamas-tunnels/0000018c-a2af-d408-a99f-efff01240000

[2] YDH, 26 Dhjetor 2023, https://ydh.com.tr/d/17746/israil-medyasinda-umutsuzluk-hakim

[3] YDH, 27 Dhjetor 2023, https://ydh.com.tr/d/17766/islami-cihat-bazi-arap-ulkeleri-filistin-direnisinin-zaferini-istemiyor

[4] YDH, 25 Dhjetor 2023, https://ydh.com.tr/d/17740/hamas-ve-islami-cihat-tan-israil-sartlarina-ret

[5] Vatan, 8 Prill 2013, https://www.wattan.net/ar/news/31420.html

[6] El-Kuds el-Arabi, 4 Qeshor 2013 https://www.alquds.co.uk/%D9%83%D8%AA%D8%A7%D8%A6%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%B3%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D9%86%D8%AD%D8%A7%D8%B2-%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D9%84%D9%81/

[7] Euronews, 19 Tetor 2022, https://tr.euronews.com/2022/10/19/hamas-yeni-bir-sayfa-acmak-icin-suriye-lideri-bessar-esadla-gorustu

[8] YDH, 28 Dhjetor 2023, https://ydh.com.tr/d/17771/hamas-7-ekim-i-nasil-organize-etti, 26 Dhjetor 2023 https://www.lefigaro.fr/international/comment-le-hamas-a-organise-dans-le-plus-grand-secret-son-attaque-contre-israel-20231226

[9] RT, 23 Dhjetor 2023, https://arabic.rt.com/middle_east/1523663-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%B9%D9%82%D8%A8-%D8%A5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82-%D8%B7%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%A3%D9%81%D8%B5%D9%89-%D8%B3%D8%A3%D9%84%D9%86%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86%D9%8A%D9%8A%D9%86-%D9%85%D8%A7-%D8%A5%D8%B0%D8%A7-%D9%83%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%B1%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D8%B4%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A9-%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%AC%D9%88%D9%85-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%BA%D8%B2%D8%A9/

[10] YDH, 25 Dhjetor 2023 https://ydh.com.tr/d/17731/sinvar-dan-siyasi-buroya-mesaj-sartlari-biz-koyariz

 

 

 

 Burimi : Yakın Doğu Haber