Shpërthimi i bombës vret 15, kryesisht fëmijë, në Ceremoninë Kur'anore Afgane

Publikuar në Dhj. 26, 2020, 5:18 a.m.

Një bombë vrau të paktën 15 civilë, përfshirë 11 fëmijë, të premten në një ceremoni të Kendimit të Kur’anit në Afganistanin qendror, thanë zyrtarët.

Informacioni fillestar tha se eksplozivët ishin vendosur në një rreth të provincës Ghazni, tha zëdhënësi i ministrisë së brendshme Tarik Arian. Të paktën 20 vetë u plagosën.

Afganistani vazhdon të goditet nga dhuna edhe kur qeveria Afgane dhe Talibanët kryengritës kanë mbajtur takime që nga shtatori për të diskutuar një fund të luftës 19-vjeçare. Vendet perëndimore kanë filluar një tërheqje të  trupave.

Shumica e viktimave në sulmin e së Premtes ishin nën 18 vjeç, tha Wahidullah Jumazada, zëdhënësi i guvernatorit provincial të Ghazni, njoftoi Reuters.

Vrasjet nga bomba të vogla, magnetike të vendosura nën automjete kanë shqetësuar zyrtarët, aktivistët dhe gazetarët afganë, të cilët fajësojnë talebanët për sulmet.

Të paktën 10 zyrtarë dhe ndihmës të qeverisë janë vrarë nga "bomba ngjitëse" javët e fundit, kryesisht në kryeqytetin, Kabul.Burimi : IQNA