Talibanët akuzojnë SHBA për shkeljen e marrëveshjes së paqes

Publikuar në Jan. 7, 2021, 6:21 a.m.

Një ditë përpara raundit të dytë të bisedimeve paqësore brenda-afgane në Doha, Katar, Shtetet e Bashkuara dhe Talibanët fajësuan njëri-tjetrin për shkeljen e marrëveshjes së paqes midis të dy palëve.

Negociatat, për t'u nisur përsëri të martën filluan në shtetin  arab të Gjirit Persik në shtator, muaj pasi Talibanët arritën një marrëveshje me SH.B.A. Uashingtoni premtoi t'i japë fund luftës së tij 19-vjeçare në Afganistan në këmbim të garancive të sigurisë.

Por,  dhuna e vazhdueshme, veçanërisht sulmet e profilit të lartë në shënjestër javët e fundit, kanë çuar në ndërhyrje të herëpashershme nga forcat perëndimore.

Zabihullah Muxhahid, një zëdhënës i Talibanëve, tha se forcat amerikane kishin kryer sulme ajrore kundër grupit në zona jo-ushtarake. Ai paralajmëroi hakmarrje nëse sulmet nuk ndalen.

Koloneli Sonny Leggett, një zëdhënës i forcave amerikane në Afganistan, i quajti akuzat si "të rreme" dhe tha se sulmet ishin mbrojtëse dhe thirrje të reja për të gjitha palët për të zvogëluar dhunën.

"Fushata e Talibanëve të sulmeve të pakërkuara dhe vrasjeve të synuara të zyrtarëve qeveritarë, udhëheqësve të shoqërisë civile dhe gazetarëve duhet gjithashtu të pushojnë që paqja të ketë sukses," tha ai në një cicërimë tjetër.

Najia Anwari, drejtoreshë e komunikimeve strategjike në Ministrinë e Shtetit për Paqen, i tha Anadolu Agency se qeveria është e vendosur të vazhdojë negociatat në përputhje me "Interesat kombëtare dhe aspiratat e popullit Afganistan".

Qeveria afgane ka bërë përpjekje për një armëpushim të përhershëm, një kusht ende i papranuar nga talebanët.Burimi : IQNA