Ish Presidenti i Argjentinës Carlos Menem vuri për të pushuar në varrezat islamike

Publikuar në Shk. 17, 2021, 12:12 a.m.

Varrimi i tij erdhi pasi Presidenti aktual Alberto Fernandez deklaroi gjatë fundjavës se Argjentina vëzhgon tre ditë zie kombëtare.

"Ai do të pushojë në varrezat islamike së bashku me vëllain tim, edhe pse ai i përmbahej fesë katolike. Por ai do të jetë me vëllain tim," tha vajza e Menemit Zulemita të Dielën, sipas Anadolu Agency.

Menem lindi më 2 korrik 1930, nga prindër imigrantë sirianë dhe u rrit si mysliman para se të kalonte në katolicizmin romak për të ndërmarrë një karrierë politike.

Ai u varros pranë djalit të tij Carlos Menem Jr, i cili vdiq në një aksident helikopteri në 1995.

Të Dielën, zgjimi i Menemit ndodhi.

Presidenti Fernandez dhe Zonja e Parë Fabiola Yanez bënë nderimet e tyre.

Fernandez gjithashtu i dha ngushëllime ish-gruas së Menemit Zulema dhe vajzës së tij Zulemita.

Familja e Menem gjithashtu mbajti një ceremoni të vogël dhe intime.

Të hënën, ndërsa makina u largua nga Kongresi, procesioni i varrimit filloi rreth orës 3.30 pasdite. me britma nga mbështetësit e tij të "Menem! Menem!"

Mes masave të forta të sigurisë, një grup njerëzish u mblodhën jashtë varrezave islamike të San Justo në lagjen e La Matanza.

Një ceremoni private u mbajt me vetëm miqtë e ngushtë të Menemit dhe anëtarët e familjes.

Raportet lokale thonë se kishte një lexim nga Kurani dhe një recitim të lutjes myslimane.

Pas varrimit, u interpretua një interpretim i këngës së Frank Sinatra 'My Way', sipas raporteve lokale.

Menem, një figurë e diskutueshme në politikën argjentinase, i cili ishte i adhuruar nga mbështetësit e tij dhe i neveritur nga mospërfillësit e tij, kishte përjetuar një përkeqësim të shëndetit të tij gjatë vitit 2020, duke u shtruar në spital në disa raste.

Ai qeverisi Argjentinën nga 1989-1999 dhe ishte një senator i provincës La Rioja në kohën e vdekjes së tij.Burimi : IQNA