Talibanët thonë se forcat speciale do të sigurojnë sigurinë për xhamitë shiite

Publikuar në Tet. 17, 2021, 11:17 a.m.

Talibanët thonë se forcat e tyre do të ngarkohen me sigurimin e xhamive shiite në qytetin jugor të Kandahar, pas një "sulmi brutal" në lutjet e së Premtes, i cili vrau të paktën 60 besimtarë.

Kreu i policisë së Kandahar, Maulvi Mehmood, tha të shtunën se xhamitë shiite deri më tani ishin ruajtur nga forcat vullnetare lokale me leje speciale për të mbajtur armë. Por pas sulmit të së premtes në xhaminë Bibi Fatima, talebanët do të merrnin përgjegjësinë për mbrojtjen e saj.

"Fatkeqësisht, ata nuk mund ta mbrojnë këtë zonë dhe në të ardhmen ne do të caktojmë roje speciale të sigurisë për mbrojtjen e xhamive dhe medreseve," tha Mehmood. Ai i bëri këto komente ndërsa qindra njerëz u mblodhën të Shtunën për të varrosur viktimat e sulmit me bombë të Premten.

Sipas autoriteteve fetare, numri i bombardimeve kishte arritur në 60. Zyrtarët shëndetësorë thonë se viktimat mund të rriten më tej pasi "disa nga të plagosurit janë në gjendje kritike dhe ne po përpiqemi t'i transferojmë ata në Kabul".

Masakra erdhi vetëm një javë pasi një xhami tjetër shiite në qytetin verior të Afganistanit, Kunduz, u shënjestrua në një bombardim gjatë lutjeve të së Premtes, duke lënë të paktën 150 persona të vdekur dhe mbi 200 të tjerë të plagosur.

Të dy tragjeditë u pretenduan nga një degë lokale e grupit terrorist Daesh Takfiri, i cili ka një histori të gjatë të sulmimit të pakicës shiite të Afganistanit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres dënoi vrasjet si një "sulm i neveritshëm" dhe kërkoi që ata që përdorin dhunë për të kufizuar lirinë fetare të afganëve të dalin para drejtësisë.

Sulmi i së Premtes ishte i katërti që kur talebanët morën pushtetin në mes të gushtit. Talibanët fillimisht sunduan Afganistanin nga viti 1996 deri në 2001, kur Shtetet e Bashkuara pushtuan vendin dhe rrëzuan qeverinë e drejtuar nga talebanët me pretekstin e luftimit të terrorizmit pas sulmeve të 11 shtatorit në SHBA.

Komentatori politik Edward Corrigan i tha shtypit të Premten se "dikush po përpiqet të provokojë një luftë sektare midis shiitëve dhe sunitëve".

"Kush do të përfitojë nga kjo është pyetja përfundimtare," pyeti Corrigan. "Ka dëshmi se britanikët, amerikanët dhe izraelitët kanë vendosur bomba duke u përpjekur të provokojnë një konflikt midis shiitëve dhe sunitëve." Ai më tej vuri në dukje se pushtimi amerikan i Afganistanit si dhe tërheqja e çrregullt e trupave të huaja nga vendi në gusht ishte qartazi një pjesë e madhe e problemeve me të cilat po përballen afganët tani.Burimi : Press Tv