Franca kërkon kontrollin e objektit të gazit në Jemen për të reduktuar varësinë nga karburanti rus

Publikuar në Gus. 22, 2022, 2:06 a.m.

Një ish-ministër i Jashtëm i Jemenit thotë se Legjioni i Jashtëm Francez, një forcë ushtarake e përbërë nga shtetas të huaj, ka mbërritur në provincën jugore Shabwah të vendit të varfër arab për të siguruar kontrollin e një objekti gazi atje.

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter të mërkurën, Abu Bakr al-Qirbi tha se po bëhen përgatitje franceze për të eksportuar gaz nga impianti Balhaf ... në dritën e rritjes së çmimeve ndërkombëtare të gazit, në një përpjekje për të reduktuar varësinë e Evropës nga gazi rus. mes krizës globale energjetike të përkeqësuar nga konflikti në Ukrainë.

Ai sugjeroi gjithashtu se lëvizja franceze "mund të jetë arsyeja për përleshjet e fundit në Shabwah", duke vënë në dukje se mbërritja e forcave franceze në zonë ka për qëllim "të sigurojë mbrojtje për objektin".

Zhvillimi i ri erdhi pasi në korrik, Parisi dhe Abu Dhabi nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi energjetik për prodhimin e përbashkët të gazit natyror të lëngshëm (LNG).

Sipas raporteve nga fillimi i vitit, bashkëpunimi energjetik midis dy vendeve synon të sigurojë kontrollin mbi burimet e gazit të Jemenit përmes objektit Balhaf, i cili është në pronësi të kompanisë shumëkombëshe franceze të naftës dhe gazit, TotalEnergies SE.

Pas komenteve të Qirbit, parlamenti i Qeverisë së Shpëtimit Kombëtar me qendër në Sana paralajmëroi për lëvizjet e dyshimta të trupave amerikane dhe franceze në zonat e pushtuara të Jemenit jugor.

Bordi kryesues i parlamentit të Jemenit lëshoi më pas një deklaratë, duke paralajmëruar kundër aktiviteteve të dyshimta të forcave të lidhura me SHBA-në dhe Francën – dy nga mbështetësit kryesorë perëndimorë të luftës së udhëhequr nga Riadi kundër Jemenit, në qytetet jugore të okupuara të vendit.

Parlamenti bëri thirrje gjithashtu për vigjilencë përballë përpjekjeve "tradhtare" të koalicionit të agresorëve të udhëhequr nga Arabia Saudite për të penguar zbatimin e armëpushimit të ndërmjetësuar nga OKB-ja, i cili fillimisht hyri në fuqi në prill.

Më tej, ai paralajmëroi kundër rolit të dyshimtë të të ashtuquajturit këshilli udhëheqës presidencial i krijuar nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, për të cilin legjislatura tha se ishte krijuar për të çuar përpara axhendën e SHBA, MB dhe Izraelit për të ndarë Jemenin dhe për të minuar unitetin e tij. sovraniteti, siguria dhe stabiliteti.

Parlamenti jemenas shtoi se i konsideroi anëtarët e të ashtuquajturit këshilli presidencial përgjegjës për pasojat e "veprimeve të tyre tradhtare brenda ose jashtë vendit, pasi ata nuk përfaqësojnë popullin jemenas" dhe nuk kanë legjitimitet ligjor.

Franca kohët e fundit ka rënë nën vëzhgim për përfshirjen e saj në luftën e udhëhequr nga Arabia Saudite kundër Jemenit.

Në qershor, një numër grupesh të të drejtave njoftuan ngritjen e një padie në një gjykatë të Parisit kundër tre kompanive franceze prodhuese të armëve, duke pretenduar se ato janë bashkëpunëtorë në krimet e luftës të kryera në Jemen për shitjen e armëve Arabisë Saudite dhe Arabisë së Bashkuar. Emiratet (Emiratet e Bashkuara Arabe).

Populli jemenas ka kërkuar gjithashtu tërheqjen e të gjitha forcave të huaja nga vendi, duke përfshirë trupat ushtarake amerikane të vendosura së fundmi, të cilat ndodhen atje nën pretekstin e luftimit të terrorizmit dhe ndihmës së koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite.

Zhvillimi i fundit vjen pasi Qeveria e Shpëtimit Kombëtar të Jemenit tha se koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite ka grabitur naftën e Jemenit me vlerë miliarda dollarë gjatë katër viteve të fundit.

Arabia Saudite nisi luftën shkatërruese ndaj Jemenit në mars 2015 në bashkëpunim me aleatët e saj arabë dhe me armë, mbështetje logjistike dhe politike nga SHBA dhe shtete të tjera perëndimore.

Objektivi ishte riinstalimi i regjimit miqësor të Riadit të ish-presidentit të Jemenit, Abd Rabbuh Mansur Hadi, dhe shtypja e lëvizjes Ansarullah Houthi të Jemenit, e cila ka drejtuar punët shtetërore në mungesë të një qeverie funksionale.

Ndërsa koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite nuk ka arritur të përmbushë asnjë nga objektivat e tij, lufta ka vrarë qindra mijëra jemenas dhe ka shkaktuar krizën më të keqe humanitare në botë.Burimi : Press Tv