Italia bllokon shitjet e armëve në Aranine Saudite, ne Emiratet e Bashkuara Arabe lidhur me Krimet e Luftës në Jemen

Publikuar në Shk. 2, 2021, 2:59 a.m.

Italia ndaloi përherë eksportet e armëve në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe mes shqetësimeve për krimet e luftës të dy regjimeve në Jemen, në atë që aktivistët e të drejtave të njeriut vlerësuan si një veprim "historik" që përcakton " një precedent i rëndësishëm ”për vendet e tjera evropiane.

Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio njoftoi ndalimin të Premten, duke përmendur angazhimin e Romës për t'i dhënë fund gjakderdhjes në Jemen dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut.

“Ky është një akt që ne e konsideruam të domosdoshëm, një mesazh i qartë i paqes që vjen nga vendi ynë. Për ne, respektimi i të drejtave të njeriut është një angazhim i pathyeshëm, ”tha Di Maio në një deklaratë.

Në një intervistë për gazetën il Fatto Quotidiano të Italisë, Manlio Di Stefano, nënsekretar për punët e jashtme, tha se vendimi ishte marrë javën e kaluar, pasi Kryeministri Giuseppe Conte dha dritën jeshile për një rekomandim përkatës të bërë nga Di Maio, raportoi Press TV.

Rrjeti Italian për Paqen dhe Çarmatimin tha se vendimi do të bllokonte shitjen e rreth 12,700 raketave në Arabinë Saudite, të cilat ishin pjesë e një totali prej 20,000 raketash me vlerë mbi 400 milion euro të rënë dakord në 2016 nën ish-administratën.

‘ Andrew Smith nga Fushata Kundër Tregtisë së Armëve i tha portalit online të lajmeve Middle East Eye se vendimi italian vendos një "precedent me rëndësi jetike" për vendet e tjera evropiane që vazhdojnë t'i shesin armë regjimit saudit, pavarësisht nga mizoritë e tij në Jemen.

“Qeveria italiane nuk duhet të kishte armatosur forcat Saudite në radhë të parë. Shitjet e armëve që ata kanë mbështetur kanë nxitur një luftë brutale dhe kanë ndihmuar në krijimin e një katastrofe humanitare, ”tha Smith.

"Sidoqoftë, kjo përcakton një precedent të rëndësishëm nga një eksportues i madh evropian i armëve," shtoi ai. "Në qendër të vëmendjes tani duhet të drejtohet Mbretëria e Bashkuar dhe qeveritë e tjera që merren me tregtinë e armëve të cilët kanë luajtur një rol qendror në mundësimin e konfliktit."

Aktiviteti per eksportet e tilla të armëve duhet të marrin fund, "ashtu duhet edhe mbështetja politike që i ka mbështetur ato."

Conte kishte shprehur në 2018 dëshirën që qeveria e tij të përfundonte shitjet e armëve në Arabinë Saudite për shkak të luftës së saj shkatërruese ndaj Jemenit si dhe vrasjes së sponsorizuar nga shteti të gazetarit disident Jamal Khashoggi në konsullatën e mbretërisë në Stamboll një vit më parë.

Vendimi i fundit i Italisë pasoi një njoftim nga Presidenti i ri i SHBA Joe Biden në fillim të kësaj jave se do të kishte një pauzë në eksportet e armëve në Riad dhe Abu Dhabi ndërsa administrata e tij rishikonte eksportet.