Greqia kapi 1, ndërsa Irani 2 cisterna nafte: Athina u tërhoq pas hakmarrjes

Publikuar në Qershor 13, 2022, 10:40 p.m.

Cisterna që u ndalua nga autoritetet greke është cisterna me emrin Lana

Greqia u tërhoq nga vendimi i saj për cisternën iraniane, të cilën e kishte ndaluar me kërkesë të Shteteve të Bashkuara, pasi Teherani u hakmor me dy cisterna greke.

Mësohet se vendimi për ndalimin dhe transferimin në një anije tjetër në lidhje me naftën në cisternën Lana, e cila u ndalua nga autoritetet greke me kërkesë të SHBA-së, u anulua pasi transportonte naftë iraniane.

Sipas lajmeve të gazetës greke Kathimerini, kundërshtimet për masën e paraburgimit i janë dorëzuar gjykatës më 7 qershor dhe çështja është dëgjuar dje, me proces të përshpejtuar.

Gjykata e Apelit në Eğriboz pranoi kundërshtimet e Iranit për këtë temë dhe anuloi vendimin e gjyqtarit hetues për konfiskimin e 107 mijë tonë naftë nga cisterna dhe transferimin e saj në një anije tjetër.

Rrjedhimisht, pas vendimit të gjykatës greke, nafta iraniane e transferuar në cisternën e naftës Ice Energy të marrë me qira nga SHBA do të duhet gjithashtu të kthehet në Lana.

Me kërkesë të SHBA-së, Greqia ndaloi Lanën me arsyetimin se të ardhurat nga shitja e naftës në cisternë do të përdoreshin për financimin e terrorizmit.

Pas vendimit të Greqisë për të ndaluar Lanën, Irani thirri të Ngarkuarin me Punë të Greqisë nga Teherani në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Më pas, qeveria e Teheranit sekuestroi rreth 1.8 milionë fuçi naftë nga dy cisterna nafte, Prudent Warrior dhe Delta Poseidon që i përkisnin Greqisë, në Gjirin Persik.

Ka nisur transferimi i naftës në cisternë në cisternën Ice Energy të marrë me qira nga SHBA, por më 1 qershor transferimi i naftës është ndërprerë për arsye sigurie, me paralajmërimin e kapitenit rus të Lanës.

Kapiteni rus, në konferencën e tij për njësitet e rojes bregdetare greke, deklaroi se brenda cisternës ka pasur një situatë shpërthyese për shkak të transferimit dhe ka pasur probleme serioze në bilancin e cisternës për shkak të shkarkimit të naftës.

Kapiteni kërkoi që anija të furnizohej me karburant për funksionimin e sistemit të inertimit në cisternë për të parandaluar zjarrin dhe kërkoi që transferimi i naftës të ndalohej për një kohë për të parandaluar ndotjen e detit dhe për sigurinë e ekuipazhit.