Drejtoria e Çështjeve Fetare të Turqisë kritikon sulmin islamofob në xhaminë daneze

Publikuar në Jan. 27, 2021, 3:11 a.m.

Kreu i Dijanetit, drejtoria e çështjeve fetare të Turqisë, denoncoi të dielën një sulm Islamofobik ndaj një xhamie Turke në Danimarkë pranë kufirit gjerman.

"Ne presim që aktivitetet e grupeve raciste me një mentalitet islamofob, të cilat po rriten dita ditës, të marrin fund dhe autorët e tyre të sillen para drejtësisë sa më shpejt të jetë e mundur," tha Ali Erbas në Twitter.

Të premten në orën 6 pas dite, Xhamia Aabenraa pësoi një sulm kur dikush pikturoi spërkatje anti-muslimane në muret e saj.

Hursit Tokay, presidenti i shoqatës së xhamisë, i tha Anadolu Agency se kur arriti në xhami rreth orës 11 të së shtunës, ai vuri re shkrime fyese rreth librit të shenjtë të Islamit, Kur;anit.

Xhamia, e cila vepron nën ombrellën e Fondacionit Islamik Turk Danez, u mbyll perkohesisht për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ai tha se zyrtarët e xhamisë raportuan incidentin në polici dhe autoritetet hapën një hetim dhe do të shqyrtonin kamerat e mbikëqyrjes në zonë.

Tokay dënoi sulmin dhe tha se shkrimet u fshinë dhe asnjë dëmtim tjetër nuk u zbulua në xhami.Burimi : IQNA