SPECIALE: Roli i panjohur i Kasim Sylejmanit në arratisjen e SHBA-së nga Afganistani / 4 premtime të bëra nga talebanët për Forcën e Jeruzalemit

nga Seyed Mohammad Marandi | Publikuar në Gus. 26, 2021, 1:20 a.m.

Më në fund, talebanët morën 4 detyra ndaj Forcës së Jruzalemit. Të ruajnë stabilitetin në kufirin iranian, të mos bëjnë lëshime ndaj pranisë së fuqive të huaja, të mos synojnë grupet ose sektet e tjera etnike dhe të "mos vras vëllau vëllanë".

Gati 20 vjet më parë, pas humbjes dërrmuese të talebanëve në Afganistan dhe tërheqjes së plotë të mbështetjes nga Pakistani dhe Arabia Saudite nën presionin e SHBA, Forca e Jeruzalemit filloi dialogun me këtë lëvizje në dukje të tkurrur. Në atë kohë, shumë menduan se ishte një përpjekje e kotë pasi peizazhi politik në rajon kishte ndryshuar në mënyrë dramatike. Ky orientim i ri do të dukej jashtëzakonisht i papërshtatshëm në sytë e shumë njerëzve në Teheran nëse do të bëhej publik, pasi talebanët kishin vrarë 11 diplomatë iranianë dhe një gazetar në konsullatën iraniane në Mazar-e-Sharif.

Pushtimi amerikan i Afganistanit dhe më pas Irakut i detyroi amerikanët të tretnin praninë dhe rolin e aleatëve të fuqishëm iranianë në të dy vendet. Forcat pushtuese të udhëhequra nga SHBA nuk kishin një strategji koherente afatgjatë dhe aleatë, ndërsa udhëheqësit kryesorë të opozitës dhe organizatat ushtarake dhe politike ishin të vendosura në Teheran.

Prandaj, kur talebanët u mundën dhe forcat e mbetura u larguan nga vendi, aleatët iranianë morën pozicione kyçe në qeverinë afgane. Me këtë fuqi që dukej e lodhur plotësisht, dukej se nuk kishte nevojë apo justifikim për dialog. Sidoqoftë, gjenerali Kasim Sylejmani besonte se talebanët vazhdonin të gëzonin mbështetje midis një segmenti të rëndësishëm të fiseve dhe popullsisë pashtune në pjesë të Afganistanit jugor dhe Pakistanit, dhe ishte i mendimit se mënyra e vetme për stabilitetin rajonal afatgjatë ishte angazhimi në dialog me të gjitha palët.

Në këto rrethana, gjeneral Sylejmani gjithashtu besonte se talebanët ishin forca e vetme e përgatitur për të rritur ndjeshëm koston e pushtimit amerikan, një objektiv i rëndësishëm strategjik i Iranit. Kështu, ai e dinte që pushtimi i Irakut dhe Afganistanit do të bëhej gjithnjë e më problematik dhe jopopullor në vendet perëndimore dhe se një barrë kaq e rëndë përfundimisht do të godiste rëndë ekonomitë perëndimore, duke i detyruar ata të tërhiqnin forcat e tyre nga të dy vendet.

Qëllimi i Forcës së Jeruzalemit ishte krijimi i mirëkuptimit reciprok dhe inkurajimi i grupeve më të moderuara brenda talebanëve të fragmentuar për të fituar epërsinë. Gjeneral Sylejmani besonte se ishte e pashmangshme që fuqitë e huaja do të duhej të largoheshin nga vendi në një moment dhe se, pas çlirimit të vendit, Afganistani nuk duhet të shtyhej në një luftë tjetër shkatërruese civile nga forcat pushtuese në tërheqje.

2011 shënoi një pikë kthese të rëndësishme në marrëdhëniet dhe delegacionet e nivelit të lartë talebanë filluan të vizitojnë Teheranin. Me kalimin e kohës, marrëdhëniet u bënë më të ngrohta dhe madje edhe më personale, aq sa kur gjeneral Syleimani, Abu Mahdi al-Muhendis dhe miqtë e tyre u vranë nga regjimi Trump në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit, një delegacion i nivelit të lartë talebanë udhëtoi për në Teheran dhe shkoi në shtëpinë e dëshmorit Syleimani për të bërë një vizitë ngushëllimi te familja e tij.

Ndërsa akuzat se Irani po siguronte mbështetje ushtarake për talebanët kundër forcave të qeverisë afgane ishin plotësisht të pabaza, ishte një shembull i rëndësishëm dhe ilustrues ku talebanët kërkuan ndihmë nga Irani. Si inteligjenca iraniane ashtu edhe talebanët e dinin se grupet e lidhura me SHBA-në brenda ISIS-it në rënie të shpejtë ishin dëbuar nga Siria dhe ishin zhvendosur në Afganistan. Talibanët i kërkuan Forcës së Jeruzalemit që t'i ndihmojë ata të mposhtin ISIS -in, të cilin ata e panë si një kërcënim ekzistencial. Irani informoi qeverinë afgane se nuk ishte i kënaqur me një bashkëpunim të tillë, të cilin ata nuk e kundërshtuan.

Më në fund, talebanët morën 4 detyra ndaj Forcës së Jruzalemit. Të ruajnë stabilitetin në kufirin iranian, të mos bëjnë lëshime ndaj pranisë së fuqive të huaja, të mos synojnë grupet ose sektet e tjera etnike dhe të  "mos vras vëllau vëllanë". Ndërsa ka fraksione të ndryshme brenda talebanëve me pikëpamje shumë të ndryshme, iranianët kanë vlerësuar se udhëheqja aktuale talebane gjatë këtyre viteve i përmbahet premtimeve të saj.

Kjo marrëdhënie ka ndihmuar Republikën Islamike të Iranit të jetë një ndërmjetës efektiv në javët dhe muajt e fundit për të siguruar që tërheqja e forcave pushtuese nuk çon në luftë civile dhe për të inkurajuar qeverinë e re të jetë gjithëpërfshirëse për të gjithë afganët. Irani ka arsye të forta për të besuar se tërheqja e papritur e fuqive perëndimore ishte krijuar për të krijuar paqëndrueshmëri dhe kaos në Afganistan. SHBA beson se nëse nuk mund të ketë Afganistanin, vendi duhet të jetë një burim i vazhdueshëm problemesh për Iranin, Kinën, Rusinë dhe madje edhe Indinë. Ndërkohë, Arabia Saudite dhe 2 vende të tjera të rajonit po dërgojnë aktualisht shuma të konsiderueshme parash për të mbështetur grupet ekstremiste tekfiri brenda talebanëve. Irani nuk është i pastër, por të bësh çmos për të parandaluar tragjedinë është një përgjegjësi. Nëse kjo nuk funksionon, Forca e Jeruzalemit do të mbështesë fuqishëm ata që i rezistojnë ekstremizmit dhe terrorizmit.

Irani po punon dhe negocion vazhdimisht me palë të ndryshme në Afganistan dhe vendet fqinje, si dhe Kinën dhe Rusinë, për të penguar përpjekjet e atyre që bëjnë presion për një kthim në të kaluarën e errët. Anëtarësimi i ngushtë i Iranit në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait do të rrisë kapacitetin e tij për të koordinuar përpjekjet ndërkombëtare në këtë drejtim.

Gjeneral Sylejani nuk është më me ne, por trashëgimia e tij vazhdon t’i japë goditje Perandorisë amerikane që po vdes.Burimi : Medya Şafak / Al Mayadeen

Seyed Mohammad Marandi

Seyed Mohammad Marandi është profesor i Studimeve të Amerikës së Veriut dhe dekan i Fakultetit ...