Lufta e DEASH -it kundër Shiitëve Hazara në Afganistanin e talebanëve

nga Syed Zafar Mehdi | Publikuar në Tet. 10, 2021, 3:48 p.m.

Spiralja vdekjeprurëse e dhunës që synon pakicën fetare dhe etnike të Afganistanit të shtypur prej kohësh, Shiitët Hazara, vazhdon pa u ndalur.

Nga sundimtari famëkeq i Pashtunëve Abdur Rehman Khan në fund të viteve 1880 deri te grupi terrorist Daesh në shekullin 21, ky grup i cenueshëm nuk ka njohur gjë tjetër veç dhunës dhe vdekjes dhe gjithçka në mes.

Gjiganti u rrokullis përsëri këtë javë, gjatë lutjeve të xhematit të së Premtes, në provincën veriore Kunduz të Afganistanit. Një kamikaz i ri, i maskuar si një nga adhuruesit, shpërtheu eksplozivin e tij gjatë lutjeve, duke lënë një gjurmë vdekjeje dhe shkatërrimi.

Sulmi shkatërrues ndoqi një model të habitshëm të njohur, i cili ka ardhur për të përcaktuar modus operandi të grupit terrorist në Afganistan që nga viti 2014, kur ai u fut për herë të parë në vendin e shkatërruar nga lufta.

Më shumë se 100 viktima janë raportuar nga bombardimet me intensitet të lartë të së Premtes në Xhaminë Gozar-e-Sayed Abad në zonën Khanabad të Kunduz, me një popullsi kryesisht Hazara. Numri ka të ngjarë të rritet, pasi shumë janë shtruar në spitale në gjendje kritike.

Videot e shpërndara në mediat sociale treguan skena prekëse brenda dhe jashtë xhamisë, me trupa të shpërfytyruar të shpërndarë nëpër mbeturina. Një video tregoi një nënë të shqetësuar duke qarë mbi trupin e djalit të saj të vogël. Megjithatë, nuk kishte mbetur shumë nga trupi i tij i pajetë.

Kishte edhe imazhe të tjera jashtëzakonisht grafike, me pjesë të trupit të varura nga tavani brenda xhamisë dhe tym të tymit që ngriheshin nga struktura e djegur jashtë. Gjaku dhe lotët nuk dalloheshin.

Dëshmitarët okularë dhe të mbijetuarit përshkruan në faqen e internetit të Press TV përmes telefonit skenat apokaliptike pas bombardimit, me ambulanca që transportonin të vdekurit dhe njerëzit në kërkim të furishëm për të afërmit e tyre të zhdukur.

"Gjithçka që pashë ishte gjaku dhe pjesët e trupit, dhe njerëzit e frikësuar që qëndronin të mpirë, duke mos ditur fatin e miqve dhe të afërmve të tyre," tha Mohammad Imran, një banor lokal dhe dëshmitar okular. Të paktën tre nga miqtë e tij vdiqën nga bombardimet, dhe shumë prej tyre janë ende të zhdukur.

Një dëshmitar okular tha se babai i tij u plagos rëndë në incidentin tragjik, por nuk kishte informacion për disa nga miqtë e tij që shkuan në xhami atë ditë.

"Ndihet si dita e kijametit, gjithçka duket se ka mbaruar," bërtiti Hadi. "Çfarë bëmë për ta merituar këtë, pse ata vazhdojnë të rrëmbejnë të dashurit tanë nga ne."

Zaki Daryabi, kryeredaktor i gazetës Etelaat në Kabul, tha se një grua që jetoi në lagjen e tij për dy vjet kishte 23 persona në familjen e saj të ngushtë ose të vdekur ose të plagosur nga shpërthimi vdekjeprurës.

Daryabi ndau fotografitë e disa viktimave të reja që ishin identifikuar nga familjet e tyre, dhe një video që tregonte njerëz që gërmonin varre masive në një fushë të hapur. Ai tha se shumë njerëz iu nënshtruan plagëve të tyre për shkak të "mungesës së ilaçeve", duke treguar shërbimet e dobëta.

Burimet lokale i thanë uebfaqes së Press TV se spitalet dhe ambulancat ishin të mbushura me pacientë. Qendra e traumave e drejtuar nga Mjekët pa Kufij (MSF) në Kunduz kishte trajtuar më shumë se 100 të plagosur ndërsa shumë të tjerë u sollën të vdekur në spital.

Importantshtë e rëndësishme të kujtojmë se më 3 tetor 2015, forcat amerikane kishin bombarduar këtë spital, duke vrarë të paktën 42 njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë. Shumë pacientë u dogjën për vdekje dhe shumë të tjerë u prenë keq, në një krim të tmerrshëm lufte që kryesisht kaloi pa u vënë re.

Sulmi i fundit djallëzor, që të kujton bombardimet e tetorit 2015, është ndër sulmet terroriste më vdekjeprurëse në Afganistan që nga pushtimi i udhëhequr nga SHBA në 2001, dhe i pari që kur talebanët shpallën një qeveri kujdestare në Kabul muajin e kaluar.

Hera e fundit që sulmuan terroristët e DEASH-it ishte menjëherë pas pushtimit të gjithanshëm të vendit nga talebanët dhe tërheqjes së nxituar dhe poshtëruese të koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja jashtë Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai të Kabulit në mes të gushtit, duke vrarë mbi 160 civilë.

Javët e fundit, ka pasur sulme të herëpashershme kundër luftëtarëve talebanë në provincën lindore Nangarhar, bastioni i Daesh, pasi të dy grupet rritin rivalitetin e tyre të gjatë në rajonin e paqëndrueshëm Af-Pak.

Ekspertët e shohin bombardimin e së Premtes që shërben për qëllime të shumta për Daeshin: për të minuar sundimin e sapokrijuar të talebanëve dhe për të vazhduar fushatën e tij vrasëse afatgjatë që synon pastrimin etnik të komunitetit pakicë shiit Hazara, të cilin e ka parë prej kohësh si pjesë e frontit të rezistencës në Siri. dhe Irakun.

Në një deklaratë pas sulmit, grupi terrorist tha se sulmuesi vetëvrasës shpërtheu jelekun e tij shpërthyes mes një turme adhuruesish shiitë Hazara brenda xhamisë. Përmendja e qartë e 'Hazara' ishte goditëse.

Grupi u zotua se do të vazhdojë të synojë komunitetin e prekshëm të shiitëve Hazara, të cilët përbëjnë afërsisht 15 deri në 20 përqind të popullsisë së vendit. Në Kunduz, ata përbëjnë rreth 6 përqind të 1 milion banorëve.

Një përfundim tjetër i rëndësishëm nga deklarata ishte përmendja e identitetit etnik të sulmuesit vetëvrasës dhe mesazheve të qarta kundër Kinës. Vrasësi i përkiste

Një përfundim tjetër i rëndësishëm nga deklarata ishte përmendja e identitetit etnik të sulmuesit vetëvrasës dhe mesazheve të qarta kundër Kinës. Vrasësi i përkiste komunitetit mysliman ujgur të Kinës, i rekrutuar nga Daesh për të qenë një peng në lojën e tij të keqe. Ai me sa duket ishte larë trurin duke besuar se talebanët janë zotuar të dëbojnë militantët ujgur nga Afganistani me kërkesë të Kinës.

Që nga e Premtja, mediat sociale janë përmbytur me mesazhe evokuese, duke shprehur solidaritetin me Hazaret e persekutuar dhe duke paralajmëruar që Afganistani të mos bëhet "një Siri tjetër".

Samira Hamidi, një aktiviste për të drejtat e njeriut, tha se sulmi në Kunduz është një kujtesë se "terrorizmi është në kulmin e tij" në Afganistan, duke paralajmëruar kundër injorimit të rrezikut të paraqitur nga grupi militant tekfiri.

Munazza Ebtekar, një studiuese afgane në Universitetin e Oksfordit, tha se nuk ka "ndjenja trishtimi ose dëshpërimi, vetëm zemërimi", duke pohuar se fushata për të asgjësuar popullsinë Hazara "mund dhe do të ndalet nga njerëzit".

Pikërisht, nuk është sulmi i parë ndaj komunitetit pakicë Hazara në Afganistan, të pretenduar nga Daesh.

Sulmet e shënjestruara kanë marrë përmasa alarmante që nga viti 2014, kur terroristët e Daesh bënë një sulm në Afganistan, nga bazat e tyre origjinale në Siri.

Sulmet ndaj faltores Ziyarat e Sakhi në Kabulin perëndimor në 2015, Xhamia Baqir ul Uloom në Kabul qendror në 2015, Al-Zahra Mesjid dhe Imam Zaman Masjid në Kabul perëndimor në 2017, qendra arsimore Hazara në 2018 janë disa nga shembujt e terrorit të kobshëm kryer nga ky grup në Afganistan vitet e fundit.

Kohët e fundit, në maj, tre bomba goditën jashtë një shkolle vajzash në lagjen Dasht-e Barchi të Kabulit, të dominuar nga Hazara, duke lënë të paktën 68 të vdekur. Viktimat ishin të gjitha vajza të reja me ëndrra të mëdha.

Modeli i sulmeve mbetet i njëjtë, por tani një grup i ndryshëm lojtarësh po drejtojnë shfaqjen në Kabul. A do ta ngritë talebani, i cili ka rivalitetin e tij me Daesh -in, për të mbrojtur komunitetin e pambrojtur Hazara, apo do të shohim përsëritjen e fundit të viteve 1890. Koha do të tregojë.Burimi : Press Tv

Syed Zafar Mehdi

Syed Zafar Mehdi është një gazetar, redaktor dhe bloger me bazë në Teheran me mbi ...