Pse Vazhdon Te Armatoset Serbia? Strategjia Serbe?

nga Azem Gani Kovaçi | Publikuar në Maj 28, 2022, 1:10 a.m.

Te gjithe jemi deshmitare qe serbia eshte nder vendet Ballkanike me te armatosura. Ka nje fuqi ajrore efikase/dinjitoze dhe sherbimin ushtarak e ka te detyruar!
Te pakten ne krahasim me Sllovenine, Shqiperine, Maqedonine, Malin e Zi, Bosnien dhe deri diku edhe Kroacine dhe Bullgarine eshte me mire ushtarakisht dhe vazhdon te investoj ne ushtri!
Dihet qe lufterat qe serbia i inicioi ne ballkan ne vitet 90' kane mbaruar !
Plus serbia pas ketyre lufterave ne Ballkan i ka arritur qellimet/objetivat e veta dhe eshte e kënaqur me rezultatet.
1)Ne Bosnie mori ate qe deshi..dhe krijoi republiken serbcka te Bosnies. e copetoi bosnien, dhe boshnjaket muslimane jane ndrydhur.
2) Ne Kosove, po ashtu ka zene zonen me lukrative te Kosoves (Mitrovicen, Ujmanin, Trepçen), dhe me ato 3% te popullsise serbe ne Kosove..kontrollon Prishtinen nga Beogradi.
NE FAKT.
Serbia ne asnje moment nuk eshte dhe nuk ndjehet e kercenuar nga askush ne rajon dhe me gjere!
As nga Shqiptaret, as nga Mali I Zi, Maqedonia jo e jo. as Kroacia....
Shtrohet pyetja Pse vazhdon te investoj serbia ne ushtri?????
Pergjigja: Serbia vazhdon te investoj per nje arsye,
Arsyeja eshte qe Serbia te ruaj ato qe ka arritur deri me sot ne Bosnie dhe Kosove!!
Nepermjet nje ushtrie te forte u dergon mesazhin ballkanasve (Shqiptareve dhe Boshnjakeve me shkurt..se keto te dy kane konflikte te ngrira) qe serbia ato qe i ka arritur (republika serbcka ne Bosnie dhe Zajdenicen ne Kosove) do ti mbaj edhe hajde merrini po deshet!!!
Serbia e din shume mire qe perendimi (SHBA dhe BE) ne asnje moment kurre nuk do te inicionin nje lufte ne Ballkan dhe me kete armatosje te vazhdueshme u dergon edhe atyre mesazh qe as mos ta qojne ndermend ndonje trysni kundrejt serbise.
Dhe e vetmja menyre per te afruar serbine eshte investimi perendimore (me miliarda euro).
Keshtu qe strategjia e serbise po funksionon per mrekullli. Ne vend te denimit merr shperblim (investimesh). Dhe serbia do te vazhdoje te ec me te njejten strategji.
Serbia, vetem nga rritja e faktorit Turk ne rajon shqetesohet!!
Sepse e din shume mire se Turqia eshte aleati i vertete i Boshnjakeve dhe Shqiptareve. Dhe me riformatimin e rendit te ri boteror pritet qe Turqia te jete edhe me prezente ne Ballkan, gje qe do ta bej te veshtire per serbine te vazhdoje dhe te sillet si "femija i llastuar/lazdruar " i europes plake dhe dyftyreshe.
Eshte mjerim idiotesk i shume shqiptareve kur aludojne sikur Shqiptaret jane te sigurte sepse kane "ameriken" dhe Naton". Ju garantoj qe keto do te ishin te paret qe do tua ngulnin thiken ne shpine Shqiptareve.
Ushtria Shqiptare eshte per te ardhur keq! edhe Mali I Zi me 500 mije banore do ta pushtonte Shqiperine.
Aq te pa pergjegjeshem dhe antikombetare kane qene politikanet Shqiptare keto 30 vite!...e shkaterruan ushtrine dhe vazhdojne ta mbajn peng fale "aleateve tane perendimore "