Salman Rushdie, autori i "Vargjet Satanike", u sulmua në skenë në Nju Jork

Publikuar në Gus. 12, 2022, 9:56 p.m.

Salman Rushdie, autori i një libri blasfemues anti-islamik, është sulmuar në skenë gjatë një ngjarjeje në Nju Jork, sipas mediave amerikane.

Gjendja e Rushdie nuk dihej menjëherë, por pamjet video nga incidenti treguan njerëz që po nxitonin për ta ndihmuar pasi ai u sulmua në ngjarjen në qarkun Chautauqua.

Një burrë nxitoi në skenën në Institutin Chautauqua dhe sulmoi Rushdie teksa po prezantohej, tha një dëshmitar për Reuters, duke shtuar se sulmuesi më pas u ndalua.

Policia tha se Rushdie pësoi një plagë të dukshme me thikë në qafë dhe u transportua me helikopter në spital.
Personi që intervistoi Rushdie ka pësuar gjithashtu një lëndim të lehtë në kokë, tha policia e shtetit.

Rita Landman, një endokrinologe që ishte në audiencë, tha se Rushdie kishte plagë të shumta me thikë, duke përfshirë një në anën e djathtë të qafës dhe se kishte një pellg gjaku nën trupin e tij, raportoi New York Times.

“Njerëzit thoshin, ‘Ai ka një puls, ai ka një puls ai ka një puls’, tha Landman.

Bill Vasu, 72 vjeç, i cili mori pjesë në ngjarje, tha se ai kishte parë burrin që vraponte drejt Rushdie dhe filloi ta sulmonte. "Unë mund të shihja vetëm grushtat e tij që po goditeshin mbi Salmanin," tha ai.

"Ishte vetëm një sulmues," tha Elisabeth Healey, 75, e cila ishte në audiencë. “Ai ishte i veshur me të zeza. Ai kishte veshur një petk të zi të gjerë. Ai vrapoi me shpejtësi rrufeje drejt tij.”

Dëshmitarë të shumtë thanë se sulmuesi ishte në gjendje të arrinte lehtë Rushdie, duke vrapuar në skenë dhe duke iu afruar nga pas.

Roger Warner, i cili ishte ulur në rreshtin e parë të amfiteatrit, tha se pa një burrë të gjatë dhe të hollë që kërceu në skenë nga ana e majtë dhe filloi të sulmonte Salman Rushdie.

Ai mendoi se burri e kishte goditur Rushdien tre ose katër herë në fytyrë. Pastaj pa gjakun. "Ai ishte i mbuluar me gjak dhe kishte gjak që rridhte në dysheme," tha Warner. “Thjesht pashë gjak rreth syve të tij dhe që i rridhte në faqe.”

Rushdie është autori i "Vargjet Satanike", një roman blasfemues për Islamin, i botuar në vitin 1988, i cili ndezi zemërimin e muslimanëve anembanë globit.

Pas botimit të librit, Imam Homeini, themeluesi i Republikës Islamike, nxori një fetva (dekret fetar) duke bërë thirrje për vdekjen e Rushdie.Burimi : Press Tv