Përvjetori i tretë i martirizimit të gjeneralit Kasim Sylejmani

nga Tahir Mustafa | Publikuar në Jan. 14, 2023, 7:12 p.m.

Gjenerali Sylejmani ka penguar llogaritjet amerikano-sioniste-saudite në rajon. Udhërrëfyesi, Imam Sejid Ali Khamenei, e përshkroi gjeneralin Sylejmani si një "dëshmor të gjallë të revolucionit" për shkak të shërbimit të tij të madh në promovimin e revolucionit islamik dhe kauzës së drejtësisë në mbarë botën. Kur Trump urdhëroi vrasjen e tij, ai në fakt arriti martirizimin dhe u shëndrrua një legjendë.

Tre vjet pasi gjenerali Kasim Sylejmani u vra jashtë Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit në orët e para të 3 janarit 2020, ai jeton në zemrat jo vetëm të popullit iranian, por edhe të shumë njerëzve liridashës në mbarë botën. Gjenerali revolucionar dëshmor, i cili sapo kishte mbërritur nga Damasku me një aeroplan Cam Air, u prit në aeroport nga një mik revolucionar dhe nënkryetar i Hashd al-Shaabi (Njësitë e Mobilizimit Popullor Irakian - HSB), Abu Mahdi al-Muhandis.

Le të kujtojmë se çfarë ndodhi tre vjet më parë në atë natë fatale. Një dron amerikan që fluturonte lart ka lëshuar dy raketa që shkatërruan automjetin në të cilin po udhëtonin komandanti i Forcës Quds të Iranit dhe miqtë e tij. Makina u shkatërrua terësisht dhe të gjithë pasagjerët e saj vdiqën.

Sulmi u urdhërua nga Donald Trump, një kriminel lufte që po shërbente si president i Shteteve të Bashkuara në atë kohë. Sot, Trump akuzohet për mashtrim tatimor dhe një sërë krimesh të tjera, por këto janë çështje të vogla në krahasim me krimin që ai urdhëroi të kryhet në aeroportin e Bagdadit. Ky ishte një krim lufte dhe Trump në kohën e duhur, duhet të përballet me akuzat në lidhje me këtë krim.

Gjenerali Sylejmani nuk ishte njeri i zakonshëm. Ai nuk kishte ardhur në Bagdad për një vizitë të rastësishme.

Ai mbante një letër zyrtare nga udhëheqësia iraniane për t'u dorëzuar sauditëve përmes kryeministrit të atëhershëm irakian, Adil Abdul Mahdi. Kjo ishte në përgjigje të një mesazhi saudit që kërkonte të zvogëlonte tensionet të mes të Riadit dhe Teheranit, si dhe t'i jepte fund luftës saudite në Jemen. Me fjalë të tjera, ai ishte në një mision diplomatik.

Trump shkeli sovranitetin e Irakut duke urdhëruar sulme me raketa ndërsa ishte në tokën irakiane. Ai veproi gjithashtu në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe kartën (vlerat) e OKB-së. Trump dhe lista e gjatë e presidentëve që i kanë paraprirë nuk kufizohen vetëm në respektimin e ligjit ndërkombëtar apo sovranitetit të vendeve të tjera!

Shkrimtari amerikan William Blum përmbledh shkurtimisht politikën e SHBA. “Nëse e ktheni politikën e jashtme amerikane gjatë shekullit të kaluar, kjo është ajo që del në pah: pushtime, bombardime, (përmbysje), përmbysja e qeverive, shtypja e lëvizjeve (popullore) për ndryshime shoqërore, vrasja e liderëve politikë, shtrembërimi i zgjedhjeve, manipulimi i sindikatave, prodhimi i 'lajmeve’, skuadrat e vdekjes, tortura, lufta (kimike), biologjike (dhe bërthamore), (ndotja radiologjike), trafiku i drogës, mercenarët, represioni shtetëror policor dhe luftërat e pafundme kundër njerëzimit.”

Duhet theksuar se ky nuk është vlerësimi i një revolucionari antiamerikan nga një vend i botës së tretë, por i një shkrimtari amerikan. Ka shumë amerikanë që janë po aq kritikë ndaj politikave të brendshme dhe të jashtme të SHBA-së, por zërat e tyre janë mbytur në fenë e propagandës.

Kritikët përfshijnë të ndjerin David Ray Griffin, Chris Hedges, Profesor Stephen M. Walt, Profesor Francis Boyle dhe disa të tjerë. Duhet të përfshijmë gjithashtu edhe njerëz të guximshëm si Edward Snowden që ekspozuan krimet e SHBA-së në internet dhe u desh të largoheshin nga vendi për të kërkuar strehim në Rusi. Regjimi në Uashington donte ta ndëshkonte për shkak se kishte thënë të vërtetën. Kjo është ajo që ndodhi edhe me një tjetër sinjalizues, Julian Assange, i cili ekspozoi miliona faqe dokumentesh mbi krimet e luftës amerikane në mbarë botën.

Pra, ka shumë pak dyshim për krimet e luftës amerikane. Është sistemi i padrejtë dhe shumë i korruptuar i imponuar në botë ai që parandalon ndjekjen penale të kriminelëve të luftës. Bota është e dominuar nga Anglia, Franca, Izraeli Sionist, si dhe nga regjime të tjera shtypëse, që janë aleatë të SHBA-së dhe Satanit të Madh.

Gjenerali Kasim Sylejmani ishte jashtëzakonisht i popullarizuar në Iran. Kjo u bë e dukshme gjatë riteve funerale të mbajtura për të në qytete të ndryshme të Iranit, duke përfshirë Ahvaz, Mashhad, Teheran, Kum dhe qytetin e tij të lindjes Kirman.

Miliona njerëz dolën për të nderuar revolucionarin e madh që ra dëshmor.Udhërrëfyesi, Imam Sejid Ali Khamenei, e përshkroi gjeneralin Sylejmani si një "dëshmor të gjallë të revolucionit" për shkak të shërbimit të tij të madh në promovimin e revolucionit islamik dhe kauzës së drejtësisë në mbarë botën. Kur Trump urdhëroi vrasjen e tij, ai në fakt arriti martirizimin dhe u shëndrrua një legjendë.

Myslimanët e përkushtuar nuk i shmangen martirizimit. Ata e dinë se kjo jetë është e përkohshme; Detyra më e rëndësishme e çdo muslimani të devotshëm është të luftojë në rrugën e Allahut. Kjo luftë ka vetëm dy rezultate: ose fitore ose martirizim.

Gjatë jetës së tij, gjenerali Sylejmani arriti fitore të mëdha kundër terroristëve të Daesh-it (ndryshe ISIS) dhe pengoi llogaritjet SHBA-Zioniste-Saudite në rajon. Ai është parë shpesh duke udhëhequr operacione kundër terroristëve në frontin e luftës.

Martirizimi i gjeneral Sylejmanit ishte një përpjekje për të dobësuar Revolucionin Islamik. Armiqtë e Allahut nuk e kuptojnë se ajo që mbron dhe ushqen një revolucion është gjaku i dëshmorëve. Revolucioni islamik qëndron i fortë pavarësisht humbjes së padyshimtë të gjeneralit Sylejmani.

Megjithatë, martirizimi është një koncept i panjohur në kulturën hedoniste të Perëndimit. Për muslimanët, është një nder të cilin ata luten ta arrijnë. Kur një musliman bëhet shehid, ai arrin jetën e përjetshme. Në Kur'an thuhet: "Mos thuaj "të vdekur" për ata që vriten në rrugën e Allahut. Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk e dini." (2:154).

Martirizimi është një nga mjetet më të rëndësishme të ruajtjes së vlerave të Revolucionit Islamik, sepse promovon kulturën e vetëflijimit. Nëse Revolucioni Islamik qëndron i fortë sot, kjo është për shkak se qindra mijëra të rinj dhe të reja kanë sakrifikuar jetën dhe gjakun e tyre për mbrojtjen dhe kujdesin e tij.

Gjenerali Kasim Sylejmani ishte një bir i vërtetë i revolucionit. I lindur në një familje modeste, ai kaloi nëpër kudhrën dhe zjarrin e luftës së imponuar nga Iraku. Tirani irakian Saddam Hussein sulmoi Republikën Islamike në shtator 1980, me urdhër të zotërinjve të tij perëndimorë dhe aleatëve arabë.

Miliona të rinj iranianë iu bashkuan përpjekjeve të luftës për të mbrojtur revolucionin islamik. I riu Kasim Sylejmani iu bashkua Seiah-i Pasdaran-i İnkilab-i Islami (Ushtria e Gardës Revolucionare Islamike-IRGC) dhe kreu detyra që u admiruan në fronte të ndryshme me shpirtin dhe shkëlqimin e tij altruist.

Pas luftës, ai u ngrit shpejt nëpër grada të ndryshme, deri në gradën e gjeneralit në IRGC. Në vitin 1998, ai u emërua si kreu i Forcës Quds, e cila përfshinte mbrojtjen e xhamisë Al-Aksa dhe mobilizimin e muslimanëve për çlirimin e Palestinës.

Krahas Hezbollahut në Liban, grupet islamike palestineze kanë krijuar lidhje të ngushta midis Hamasit dhe Xhihadit Islamik. Në fakt, përpara se të nisej për në Damask për të hipur në aeroplan për në Bagdad, ai ishte në Liban për t'u takuar me liderin e Hezbollahut, Sayyid Hassan Nasrallah,.

Fakti që Rezistenca Islamike në Palestinën e pushtuar u bë kaq efektive ishte falë përpjekjeve të tij të palodhura. Nuk është për t'u habitur që lideri i Hamasit Ismail Hanijeh mori pjesë në funeralin në Teheran dhe bëri homazhe për sakrificat që bëri për Palestinën dhe Jerusalemin me një karakter dominues.

Gjatë hytbes së të premtes pas funeralit të gjeneralit Soleimani, udhëheqësi Imam Sejjid Ali Khamenei tha se përgjigja më e mirë ndaj krimit të kryer nga Shtetet e Bashkuara do të ishte dëbimi i tij nga rajoni.

Zhvillimet e fundit tregojnë se kjo politikë është në rrugën e duhur. Shpresoj që lufta e përjetshme e gjeneralit dëshmorë të arrijë qëllimin herët a vonë.Burimi : Crescent International