Foleja e Luanit: Organizata e re e rezistencës në Bregun Perëndimor i shkakton frikë regjimit izraelit

nga Yousef Fares | Publikuar në Tet. 25, 2022, 1:14 a.m.

Për shkak të popullaritetit në rritje të grupit në Bregun Perëndimor, disa grupe palestineze kanë pretenduar se kanë lidhje me Folenë e Luanit, duke e detyruar grupin e rezistencës të bëjë deklarata se po vepronte në mënyrë të pavarur. Udhëheqësi i Folesë së Luanit thotë për The Cradle se: "Anëtarët e Qassam, Saraya [Brigadat e Jeruzalemit] dhe Fatah që veprojnë në Folenë e Luanit, janë në një kornizë kombëtare dhe nuk përfaqësojnë partinë e tyre."

Më 11 tetor, persona të armatosur palestinezë vranë një ushtar izraelit pranë Shavei Shomron, një vendbanim ilegal hebre në perëndim të qytetit të Nablusit në Bregun e pushtuar Perëndimor. Po të njëjtën ditë, persona të maskuar hapën zjarr ndaj katër objektivave të tjerë izraelit në periferi të qytetit.

Raportohet se brenda një dite, u kryen gjithsej pesë operacione nga fraksioni i sapoformuar i rezistencës i quajtur Foleja e Luanit dhe organizata mori përgjegjësinë për to.

Të dielën në ‘Izrael, në prag të një festivali kombëtar, u organizua një takim i pazakontë sigurie i nivelit të lartë, në të cilin morën pjesë  Kryeministri Yair Lapid, Kryeministri në detyrë Naftali Bennett, Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz, Kryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Eyal Hulata, Shefi i Mossad-it, David Barnia, Shefi i Shin Bet, Ronen Bar dhe shefi i Inteligjencës Ushtarake, Aharon Haliva.

Qëllimi i takimit ishte diskutimi i fenomenit të ri të rezistencës në Bregun Perëndimor, Foleja e Luanit, të cilën Haaretz e quajti "një dhimbje koke e madhe për shtetin e Izraelit". Në orët e hershme të asaj dite, Ministria izraelite e Mbrojtjes refuzoi hyrjen për 164 palestinezë që dyshohet se ishin të lidhur me Folenë e Luanit.

Nga kush përbëhet Foleja e Luanit?

Çfarë dimë ne për grupin e rezistencës në Bregun Perëndimor Foleja e Luanit, të cilin ministri i "Mbrojtjes" Gantz e ka përshkruar si një "sfidë për sigurinë izraelite" dhe i ka kërkuar vazhdimisht Autoritetit Palestinez që të parandalojë rritjen e lëvizjes?

Bërthama fillestare e këtij grupi u formua në Nablus në shkurtin e kaluar, kur forcat e regjimit izraelit vranë Mohammed al-Dahil, Ashraf Mubaslat dhe Adham Mabruka, të gjithë anëtarë të Brigadës së Martirëve Al-Aksa, krahut ushtarak i lëvizjes Fatah.

Kjo treshe ishin miq me Jamil al-Amouri, udhëheqës i Brigadave të Jerusalemit, krahu ushtarak i Xhihadit Islamik Palestinez dhe themeluesi i Brigadave Jenin, i cili u vra nga forcat izraelite në fillim të qershorit 2021.

Si shenjë hakmarrjeje, treshja, së bashku me Ibrahim al-Nablusi, morën pjesë në një seri operacionesh sulmuese kundër postblloqeve të ushtrisë okupuese në qytet. Mungesa e mbështetjes nga Fatah, të cilës ata i përkisnin, i shtyu ata të kërkonin ndihmë nga grupet e tjera, veçanërisht nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik, të cilët u dhanë atyre mbështetje financiare dhe logjistike.

Pas vrasjes së Nablusit më 9 gusht 2022, ai dhe të tjerë janë kthyer në ikona kombëtare për popullin palestinez dhe janë përfshirë në listën e gjatë të martirëve të famshëm të Nablusit. Studiuesi politik Majd Dargham tha për The Cradle se: "Nablus ka një status të veçantë me Autoritetin Palestinez dhe lëvizjen Fatah dhe asnjë organizatë tjetër nuk lejohet të jetë aktive këtu.”

Meqenëse Brigada e Nablusit, e lidhur me Brigadat e Jerusalemit, nuk kishte shumë shanse për sukses, lindi nevoja për të ndërtuar grupe të reja jopartiake, kryesisht të përbëra nga luftëtarë të Fatahut. Kështu lindi Foleja e Luanit dhe shpejt u shndërrua në një grup ndërfraksional të dominuar nga anëtarët e Fatah.

Foli udhëheqësi i organizatës

Duke folur për The Cradle në kushte anonimiteti, udhëheqësi i Folesë së Luanit theksoi se grupi i tij ishte "ndërtuar për rezistencë" dhe vazhdoi: "Ne refuzojmë partishmërinë, punojmë në unitet për Zotin dhe kombin dhe i shtrijmë dorën çdo anëtari të fraksionit të cilët duan të na kontaktojnë jashtë përkatësisë së tyre partiake.”

Muajin e kaluar, operacionet ushtarake të rezistencës palestineze në Bregun Perëndimor vranë katër ushtarë izraelit dhe u regjistruan rreth 800 incidente konflikti.

Në një artikull të shkruar nga Yaniv Kubovich dhe Jack Khoury, botuar në Haaretz me titullin "Foleja e Luanit e Nablusit është bërë një dhimbje koke e madhe për Izraelin dhe Autoritetin Palestinez", theksohet se problemi kryesor me këtë grup të ri të rezistencës është se shumica e anëtarëve të tij i përkasin Fatah dhe se vijnë nga familje të mëdha në Nablus.

Kjo e vendos Autoritetin Palestinez në një situatë të sikletshme, pasi çdo operacion i kryer nga forcat palestineze të sigurisë, me mbështetjen e Izraelit, për të shënjestruar Folen e Luanit, do të nënkuptonte se AP do të shkatërronte atë që kishte mbetur nga legjitimiteti i tij midis Fatahut dhe mbështetësve të tij.

Në një deklaratë për shtyp, Gantz pranoi se situata në Bregun Perëndimor është shumë e ndjeshme, por tha se është "e mundur" të eliminohet Foleja e Luanit, e cila nuk ka më shumë se 30 anëtarë.

Por, udhëheqësi i grupit i përgjigjet The Cradle në këtë mënyrë: “Gantz së shpejti do të jetë shumë i befasuar me numrin tonë, mënyrën se si punojmë dhe sa larg mund të arrijmë.” Sipas Dergham, popullariteti i Folesë së Luanit nuk është i kufizuar në qytetin e vjetër të Nablusit dhe ndikimi i tij tani shtrihet në të gjitha pjesët e Bregut Perëndimor dhe Rripit të Gazës.

Dergham shton: “Ibrahim Nablusi, Mohammed al-Azizi, Abboud Sobh dhe të tjerët janë bërë ikona. Kushdo që i sulmon ose arreston miqtë e tyre do të duket si agjentë të pushtuesit dhe Autoriteti Palestinez nuk e toleron këtë.”

"Mos i leni armët"

Para se të pushkatohej, Ibrahim al-Nablusi la pas një mesazh në gjuhën arabe: "Për nder të familjeve tuaja, mos i lini armët!"

Këto fjalë formuan manifestin themelues të Folesë së Luanit, e cila u shfaq për herë të parë në shërbimin përkujtimor të 2 shtatorit për luftëtarët e saj, Mohammed al-Azizi dhe Abdurrahman Subh, të cilët u vranë gjatë një sulmi ushtarak nga forcat izraelite në Nablus më 24 korrik.

Të veshur krejt të zeza, të gjithë të maskuar dhe me krahët e ngritur, anëtarët e Folesë së Luanit marshuan nëpër rrugët e qytetit të vjetër të Nablusit, të cilëve iu bashkuan qindra njerëz.

Një nga njerëzit e maskuar lexoi statutin e organizatës, duke e përshkruar Folenë e Luanit si "një fenomen i rezistencës së vazhdueshme që rrjedh nga uniteti i saj në terren dhe nga rrënjët e Revolucionit në të kaluarën".

“Arroganca e pushtimit na detyron ne si luftëtarë të rezistencës të përfshihemi në konflikte të reja në mënyra që pushtimi nuk e priste. Aq më tepër që kjo rezistencë e organizuar dhe e vetëdrejtuar është në gjendje të përtërijë gjakun në venat e saj çdo ditë në shumë forma dhe metoda!” - tha ai.

Ky person gjithashtu u kujtoi anëtarëve të organizatës se "në asnjë rrethanë nuk duhet t’i lënë armët dhe se ato duhet t'i drejtojnë drejt okupimit, kolonëve dhe atyre që bashkëpunojnë me armikun" dhe bëri thirrje që "vëllezërit e shërbimeve të sigurisë së Administratës Palestineze të bashkohen dhe t’i drejtojnë armët vetëm ndaj pushtuesve”.

Popullariteti i krenarisë

Më 19 shtator, forcat e sigurimit të Autoritetit Palestinez arrestuan anëtarin e Hamasit, Musab Shtayyeh, i cili ishte gjithashtu një nga drejtuesit e Folesë së Luanit. Në përgjigje, grupi bëri thirrje për demonstrata që dëshmuan përleshje me policinë palestineze.

Pas dy ditësh tension dhe protesta, grupi bëri një deklaratë se "konfliktet e brendshme i shërbejnë vetëm okupimit, armët tona do t'i drejtohen vetëm armikut". Në qytet është rikthyer qetësia dhe që atëherë, luftëtarët e folesë së luanëve kanë nisur dhjetëra sulme me armë ndaj makinave të kolonëve dhe postblloqeve ushtarake izraelite.

Për shkak të popullaritetit në rritje të grupit në Bregun Perëndimor, disa grupe palestineze kanë pretenduar lidhje me Folenë e Luanit, duke e detyruar grupin e rezistencës të bëjë deklarata se po vepronte në mënyrë të pavarur. Udhëheqësi i folesë së luanit thotë për The Cradle: "Anëtarët e Qassam, Saraya [Brigadave të Jeruzalemit] dhe Fatah që veprojnë në Folenë e Luanit janë në një kornizë kombëtare dhe nuk përfaqësojnë partinë e tyre."

Kreu i organizatës shton: “Ata janë të gjithë vëllezërit tanë. Meqenëse protestat kundër arrestimit të Musab Shtajyeh do të ktheheshin në konflikt, ne zgjodhëm t'i jepnim fund për t'i drejtuar busullën tonë pushtuesit.”

Kanali 13 në gjuhën hebraike, i cili e përshkruan grupin si një "organizatë terroriste", "është transformuar në më pak se një vit nga një organizatë e errët në një organizatë me më shumë ndikim se çdo grup i njohur palestinez. Ajo kërcënon sigurinë e izraelitëve dhe stabilitetin e Autoritetit Palestinez” – shtoi ai.

Rimarrja e territorit\ Një burim nga rezistenca palestineze në Nablus konfirmon për The Cradle se "Foleja e Luanit ka zgjeruar rezistencën në Bregun Perëndimor nga përballja me sulme ushtarake dhe sulme të rastësishme në kryerjen e operacioneve të organizuara kundër forcave kolektive të okupimit".

Operacionet e fundit kanë treguar se organizata po funksionon sipas një strategjie të mirëmenduar për të minuar çdo shans të rendit që ushtria okupuese dhe kolonët po përpiqen të vendosin në qytetet në Bregun Perëndimor.

Megjithatë, udhëheqësi i Folesë së Luanit pret momente të vështira në Nablus. Përveç kërcënimit të një fushate masive sigurie që forcat izraelite mund të nisin në çdo moment në qytet për të shkatërruar infrastrukturën e organizatës, Autoriteti Palestinez akomodues po bën përpjekje të mëdha për të kontrolluar grupin.

Kohët e fundit, Autoriteti Palestinez ofroi të rekrutonte anëtarë të Folesë së Luanit në shërbimet e sigurisë në këmbim të një garancie izraelite se ata nuk do të arrestoheshin. Kreu i grupit u përgjigj: “Ne i refuzuam të gjitha ofertat. Nuk do ta përdorim gjakun e dëshmorëve për përfitime personale!”.

Sipas vëzhguesve, fraksioni i ri i rezistencës ka bërë përparim të jashtëzakonshëm dhe tashmë ka kaluar përtej fazës së mundshme të kontrollit ose eliminimit. Dhe në ditët në vijim ka të ngjarë të dëshmojmë përhapjen e saj në qytete dhe kampe të ndryshme të Bregut Perëndimor.Burimi : Medya Şafak