Detaje të bisedimeve Hamas-Siri / Drejt zyrës së përhershme në Damask

nga Rexheb el-Medhun | Publikuar në Nën. 9, 2022, 11:22 p.m.

Burimet siriane zbulojnë se “udhëheqësia siriane ka raportuar se është gati të presë një përfaqësues të lëvizjes në Damask, por preferon një figurë politike joushtarake që në të kaluarën nuk ka mbajtur një qëndrim të mprehtë kundër shtetit sirian”. Hamasi mezi pret të rivendosë plotësisht marrëdhëniet e tij me Sirinë në të ardhmen e afërt dhe ardhjen e përfaqësuesve të tij të përhershëm në Damask pas hapjes së zyrës në fjalë.

Menjëherë pasi nënkryetari i Hamasit në Rripin e Gazës dhe përgjegjës për dosjen e marrëdhënieve arabe dhe islamike të lëvizjes, Khalil al-Hayya vizitoi Sirinë dhe zhvilloi bisedime me udhëheqësin e Damaskut, marrëdhëniet mes dy palëve po kalojnë në një nivel më të lartë, nga kthimi në 'natyrën' e tyre, përmes një sërë përcaktuesish për të rënë dakord për fazën tjetër. Burime në Hamas thanë për Al-Akhbar se "gjendja gjatë vizitës së delegacionit të Hamasit në Damask ishte pozitive", duke konfirmuar se ishte "vendosur për të ndërmarrë hapa të rinj për të ndërtuar besimin midis dy palëve dhe për të anashkaluar zërat që përpiqen të sabotojnë marrëdhëniet". Në këtë kontekst, burime siriane të njohura me rrjedhën e vizitës u shprehen: “Al-Hayya nuk mori pronësinë e aktiviteteve të disa militantëve të lidhur me Hamasin dhe i përshkroi këto veprime si “akte individuale të pamiratuara nga lëvizja dhe pa përgjegjësi”. Nga ana tjetër, sipas burimeve, “Presidenti Bashar Assad e mirëpriti fjalimin e Hayya-s dhe i pa fjalët e tij si të mjaftueshme për të lënë pas fazën e luftës në mes të dy palëve”.

Sa i përket rihapjes së zyrës së lëvizjes në kryeqytetin sirian, burimet e Hamasit konfirmuan se "çështja është tani në tryezën e Presidentit Assad, pasi lëvizja shprehu gatishmërinë e saj për të kapërcyer në këtë mënyrë të gjitha pengesat ". Dhe vazhduan kështu: “Hamasi po pret përgjigjen ndaj këtyre kërkesave, ne po ndjejmë një humor pozitiv në dritën e treguesve.” Në këtë kontekst, burimet siriane zbulojnë se “udhëheqësia siriane ka raportuar se është gati të presë një përfaqësues të lëvizjes në Damask, por preferon një figurë politike joushtarake që në të kaluarën nuk ka mbajtur një qëndrim të mprehtë kundër shtetit sirian”. Hamasi mezi pret të rivendosë plotësisht marrëdhëniet e tij me Sirinë në të ardhmen e afërt dhe ardhjen e përfaqësuesve të tij të përhershëm në Damask pas hapjes së zyrës në fjalë.

Nga ana tjetër, burimet e Hamasit mohojnë se “kthimi në Siri lidhet me mundësinë e ndryshimit të pushtetit pas zgjedhjeve presidenciale turke që priten të mbahen vitin e ardhshëm” dhe se “kjo ka ndodhur nga frika se Turqia do të rrisë presionin ndaj Hamasit dhe do ta dëbojë organizatën në dritën e afrimit të Ankarasë me shtetin pushtues izraelit”, si dhe theksuan se: “Vendimi për kthim është marrë pas konsultimeve të gjera të brendshme dhe në kuadër të dëshirës së Hamasit për të forcuar frontin e Boshtit të Rezistencës dhe për të kundërshtuar boshtin e normalizimit me armikun në rajon.”

Burimet theksuan se, lidhur me ecurinë e bisedimeve në Damask, përveq përshëndetjeve të udhëheqësisë politike, delegacioni i Hamasit i përcolli Asadit edhe përshëndetjet e udhëheqjes së krahut ushtarak dhe muxhahedinëve, të cilët falënderuan Sirinë për rolin e saj në mbështetjen e rezistencës palestineze në vitet e fundit.  Ata gjithashtu theksuan se atmosfera e takimit ishte "më pozitive se sa pritej", duke shtuar se "delegacioni perceptoi një ton negativ të shfaqur në pyetjet e disa gazetarëve nga mediat siriane, gjë që tregon se duhet më shumë kohë që gjërat të përmirësohen dhe që faqja e konflikteve të fshihet plotësisht.”

Rifillimi i marrëdhënieve mes Hamasit dhe qeverisë siriane shkaktoi zemërim nga ana e SHBA-së dhe Izraelit. Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price, tha: “Kontakti i regjimit të Asadit me këtë organizatë terroriste konfirmon vendimin tonë për izolim. Kjo dëmton interesat e popullit palestinez. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të refuzojnë çdo mbështetje për rehabilitimin e regjimit të Asadit, veçanërisht nga organizatat e klasifikuara si terroriste si Hamasi.” Në përgjigje, Hamasi i përshkroi deklaratat e Price si "ndërhyrje të hapur" dhe deklaroi se "deklaratat pasqyrojnë qëndrimin sionist armiqësor ndaj çdo përpjekjeje për të nxitur afrimin midis përbërësve të umetit, veçanërisht se Uashingtoni është një partner i vërtetë në sulmet e përsëritura kundër Palestinës". Lëvizja theksoi se do të "vazhdojë të zhvillojë marrëdhënie" me Sirinë në mënyrë që "të rrisë fuqinë e umetit përballë agresionit në rritje të Izraelit ".Burimi : Al-Akhbar