Edhe sa kohë do të vazhdojnë mediat kryesore perëndimore të mbyllin njërin sy ndaj problemit nazist në Ukrainë?

nga Shabbir Rizvi | Publikuar në Qershor 15, 2023, 3:18 p.m.

Stepan Bandera ishte një nacionalist ukrainas i cili donte të krijonte një shtet të pavarur për Ukrainën në fillim të shekullit të 20-të. Megjithatë, kjo ndjekje e shtyu atë të bashkonte duart me Gjermaninë naziste. Bandera dhe mbështetësit e tij, të njohur tani si Organizata e Nacionalistëve të Ukrainës (OUN), më vonë do të ishin përgjegjës për vrasjen sistematike të mijëra polakëve me urdhër të regjimit nazist. Edhe pse OUN përfundimisht do të shtypej dhe burgosej nga sovjetikët, qelizat e saj mbetën të forta për dekada të tëra në pjesën perëndimore të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, New York Times botoi një artikull duke pranuar një problem serioz brenda radhëve të forcave të armatosura ukrainase: veshjen krenare të ikonografisë dhe simboleve naziste.

Artikulli thekson se gjatë "operacionit special ushtarak " të Rusisë, llogari të shumta të lidhura me forcat e armatosura të Ukrainës postuan imazhe dhe video që tregonin personelin e tyre të veshur me simbole naziste si "Totenkopf".

Artikulli vënë në dukje gjithashtu se llogaria zyrtare e NATO-s postoi një imazh nazist të një ushtari ukrainas në mars 2022 dhe më pas e fshiu atë. Llogaria më pas përpiqet të fshehë përdorimin e simbolizmit nazist, gjë të cilën media monopoliste e rrymës perëndimore e bën gjatë gjithë kohës.

Duke u përpjekur të shtrembërojnë imazhet si shenja të "mitologjisë ukrainase" ose "ultra-nacionalizmit", mediat perëndimore po bëjnë një përpjekje në nivelin e Lojërave Olimpike për të mbrojtur luftën e tyre kundër Rusisë. Çdo përpjekje për të vënë në dyshim narrativën zyrtare shpifet si "troll rus".

Megjithatë, edhe nëse pranojmë idenë e "Ultra Nacionalizmit ukrainas", mund ta gjurmojmë atë në rrënjë. Për të kuptuar mentalitetin " Ultra Nacionalizmit ukrainas ", mjafton një kërkim i thjeshtë për "Stepan Bandera".

Bandera ishte një nacionalist ukrainas i cili donte të krijonte një shtet të pavarur për Ukrainën në fillim të shekullit të 20-të. Megjithatë, kjo ndjekje e shtyu atë të bashkonte duart me Gjermaninë naziste.

Bandera dhe mbështetësit e tij, të njohur tani si Organizata e Nacionalistëve të Ukrainës (OUN), më vonë do të ishin përgjegjës për vrasjen sistematike të mijëra polakëve me urdhër të regjimit nazist.

Edhe pse OUN përfundimisht do të shtypej dhe burgosej nga sovjetikët, qelizat e saj mbetën të forta për dekada të tëra në pjesën perëndimore të Ukrainës.

Kjo lëvizje ishte mjaft e fortë saqë agjencia amerikane e spiunazhit, CIA, mbajti kontakte të vazhdueshme me anëtarët e saj gjatë operacioneve të saj anti-sovjetike gjatë Luftës së Ftohtë. Në fakt, CIA do ta ruante këtë marrëdhënie për vite me rradhë.

Specialisti i CIA-s Douglas Valentine e bën shumë të qartë këtë: CIA luajti një rol të drejtpërdrejtë në stërvitjen e forcave fashiste në Ukrainë për 70 vjet.

Farat e mbjella nga agjentët e CIA-s të kohës së Luftës së Ftohtë janë bërë problematike, por me ndikim për Uashingtonin sot. Janë me ndikim sepse njësitë si Batalioni i famshëm Azov nuk shihen vetëm si heronj kombëtarë në Ukrainë, por lojërat e mediave perëndimore i kanë bërë gjithashtu "mbrojtës të demokracisë" në Shtetet e Bashkuara. Janë shqetësuese sepse ata nuk i fshehën shenjat, besimet dhe përshëndetjet e tyre naziste gjatë gjithë luftës dhe madje edhe më parë.

Tani që mediat perëndimore pranuan se kishte një problem nazist në Ukrainë (madje edhe para luftës), qëllimi i operacionit ushtarak të Rusisë u paraqit si "denazifikimi" dhe luftëtarët nga pala ukrainase dukeshin të entuziazmuar për imazhet naziste dhe slogane, pyesim veten: Çfarë duhet më shumë që amerikanët të kuptojnë se paratë e tyre të fituara me vështirësi po derdhen në xhepat e neo-nazistëve?

23.5 miliardë dollarë të taksapaguesve amerikanë u shpenzuan për armatim vetëm në Ukrainë. Më pas, 18.3 miliardë dollarë të tjera para të taksapaguesve për asistencën e sigurisë, trajnime dhe logjistikë. Shifrat këtu nuk përfshijnë llojet e tjera të ndihmës, si ndihmë financiare dhe kredi (për më shumë armë).

Administrata e Joe Biden po derdh miliarda dollarë për ushtarët neonazistë, ndërsa në mënyrë efektive lejon që shkollat ​​të dëmtohen, infrastruktura të gërryhet dhe sistemi i kujdesit shëndetësor të shembet në të gjithë vendin. Këta ushtarë me shumë mundësi do të aplikojnë për statusin e refugjatit dhe do të miratohen automatikisht për të jetuar në Shtetet e Bashkuara.

 

Nëse amerikanët duan një ide të vogël se çfarë mund të jenë në gjendje të bëjnë neo-nazistët në lagjen e tyre, ata mund të marrin shembullin e vrasësit racist Buffalo, i cili qëlloi një dyqan ushqimor në një lagje ku jetonin njerëz me ngjyrë, ndërsa kishte veshur Sonnenrad, një logo e njohur neo-naziste.

Duke luajtur daulle lufte në anën e Ukrainës, shumë përdorues të internetit dhe figura aktive të medias përpiqen të portretizojnë rreshtimin nazist si "Propagandë ruse". Megjithatë, është e nevojshme të bëjmë pyetjen: nëse faktet janë përpara syve tuaj, kur pushon një fakt së qeni "propagandë ruse" dhe bëhet diçka e vështirë për t'u gëlltitur?

Teatri i luftës i medias po përpiqet të mbulojë fakte të papërshtatshme duke gjeneruar mbështetje publike për Ukrainën. Por ndërsa imazhet e nazistëve vazhdojnë të shfaqen pa pendim, amerikanët që guxojnë të vënë në pikëpyetje nxitjen e luftës të mediave kryesore do të duhet të pyesin: A e dinte Shtëpia e Bardhë për këtë? Dhe nëse do ta dinin këtë (që sigurisht e dinin), çfarë do të bënte më shumë qeveria amerikane për të ruajtur dominimin e humbur gjeopolitik?

Mediat perëndimore dhe llogaritë e ushtrisë ukrainase publikuan foto të shumta të ushtarëve ukrainas duke tundur simbole si Sonnenrad (Dielli i Zi), Totenkopf (Kafka) dhe Svastika. Ndonjëherë këto foto fshihen, e ndonjëherë lihen për të dëshmuar në botë, përfshirë edhe Instagramin e vetë Presidentit Zelenskiy.

Edhe pse media si New York Times kërkojnë falje në emër të ushtarëve ukrainas dhe elementëve "nacionalist ekstrem", anëtarët e makinës së luftës në Uashington pothuajse nuk komentuan fare faktin se lufta kishte një mbështetje të madhe dypartiake dhe se Ukrainës lehtësisht mund t'i jepeshin qindra miliona dollarë në mes të kërcënimit të dështimit të buxhetit.

Pra, pyetja e vërtetë që duhet bërë është: A janë amerikanët të gatshëm të hapin sytë dhe të shohin të vërtetën, apo zgjedhin të mbyllin sytë dhe të mbajnë kuletat hapur?Burimi : Press Tv