Ngritja dhe rënia e një oligarku rus

nga Mk Bhadrakumar | Publikuar në Korrik 7, 2023, 11:42 p.m.

Paraardhësit e Prigozhin janë të paparashikueshëm. Por është plotësisht e imagjinueshme që ky njeri, i cili konsiderohet të ketë ndikim tepër të gjerë në korridoret e pushtetit të Kremlinit, do të ishte objektivi i inteligjencës perëndimore. Pasuria personale e Prigozhin ka vlerë të paktën 1.2 miliardë dollarë.

Udhëheqja e Kremlinit ndërmori veprime vendimtare për të përballuar kërcënimin e një kryengritjeje të armatosur nga Yevgeny Prigozhin, 'themeluesi' sui generis i Grupit Wagner, i përbërë nga oligark rus dhe kontraktorë ushtarak.

Në një seri videosh të publikuara të premten, Prigozhin pretendoi se arsyetimi i qeverisë ruse për ndërhyrjen ushtarake në Ukrainë bazohej në gënjeshtra. Ai akuzoi Ministrinë ruse të Mbrojtjes, të udhëhequr nga ministri Sergei Shoigu, se ajo "po përpiqet të mashtrojë shoqërinë dhe presidentin dhe se na tregon se sa i çmendur është agresioni nga Ukraina dhe se ata po planifikojnë të na sulmojnë me gjithë NATO-n". Ai pretendoi se forcat e rregullta të armatosura ruse kishin vrarë "shumë" njerëz duke nisur sulme me raketa ndaj forcave Wagner.

Prigozhin u shpreh se: “Këshilli i komandantëve të PMC Wagner mori një vendim - e keqja e sjellë nga udhëheqja ushtarake e vendit duhet të ndalet.” Prigozhin premtoi se do të marshonte drejt Moskës dhe do të kërkonte llogari nga ata që janë përgjegjës.

Shërbimi Federal i Sigurisë ose FSB (ish KGB) e quajti atë një "kryengritje të armatosur"; Selia e Wagner-it në Shën Petersburg u vulos. “Kjo vepër dënohet nga 12 deri në 20 vjet burgim”- tha Prokuroria e Përgjithshme.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit të shtunën në orën 10:00 me orën e Moskës, Presidenti Vladimir Putin dënoi ashpër zhvillimet, duke i quajtur ato një "kryengritje të armatosur" dhe duke bërë thirrje për "konsolidimin e të gjitha forcave". Putin paralelizoi kryengritjen e shkurtit 1917 në Petrograd (Shën Petersburg) që çoi në Revolucionin Bolshevik dhe ndërhyrjen ushtarake perëndimore në shkallë të gjerë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, që çoi në një luftë të zgjatur civile. “pasi lloj-lloj aventurierësh politikë dhe fuqi të huaja përfitojnë nga situata duke copëtuar vendin me qëllim për ta përçarë atë”.

Ai premtoi "të ndërmerrte hapa vendimtarë për të stabilizuar situatën në Rostov-on-Don (700 km në jug të Moskës, ku Prigozhin ndodhej me luftëtarët Wagner). Gjendja vazhdon të jetë e vështirë, puna e zyrtarëve civil dhe ushtarak është bllokuar de facto”.

Putin premtoi se ata që "organizuan dhe përgatitën kryengritjen ushtarake, morën armët kundër shokëve të tyre dhe tradhtuan Rusinë" do të ndëshkoheshin. Në mënyrë domethënëse, Putin nuk e përmendi asnjëherë emrin e Prigozhin.

Ky konfrontim ka zgjatur prej disa muajsh dhe mund të ndiqet në tensionet në marrëdhëniet e punës midis forcave Wagner dhe ministrisë ruse të mbrojtjes, në mospëlqimin personal të Prigozhin ndaj Ministrit të Mbrojtjes Shoigu dhe zyrtarëve të lartë rusë, në egon e tij të fryrë dhe ambicie ekstreme politike, dhe sigurisht në interesat e tij të biznesit.

Prigozhin u ngrit nga Kremlini që në fillim të sundimit të Putinit në verën e vitit 2000, duke grumbulluar pasuri të mëdha ndërsa vendi u zhyt në kaos përmes marrëveshjeve të dyshimta, korrupsionit të drejtpërdrejtë dhe madje edhe vrasjeve, dhe gjithnjë e më shumë, mori kontrollin e pjesës më të madhe të ekonomisë ruse,  si dhe kapërceu vijën e kuqe që kishte vënë në mënyrë kaq të famshme në një takim historik me 21 nga njerëzit më të pasur të Rusisë, "oligarkët" lakmitarë siç i quanin me tallje rusët. Në takimin me dyer të mbyllura, Putini u tha atyre ballë për ballë se kush ishte me të vërtetë përgjegjës në Rusi.

Putini u ofroi oligarkëve një marrëveshje: “Nënshtrojuni autoritetit të shtetit rus, largohuni nga administrata ruse ose politika e brendshme; mbani pallatet tuaja, superjahtet tuaja, avionët tuaj privatë dhe kompaninë tuaj shumë miliardë dollarëshe.” Në vitet në vijim, oligarkët që u kthyen nga kjo marrëveshje paguan një çmim të rëndë. Mihail Khodorkovsky, i vlerësuar në 15 miliardë dollarë dhe dikur renditej i 16-ti në listën e miliarderëve të Forbes, është rasti më i famshëm i ambicieve politike dhe fondeve bujare për aktivistët anti-rusë që tani jetojnë në mërgim në Shtetet e Bashkuara, duke hedhur inat kundër grupeve amerikane të mendimit dhe Putinit.

Por në anën tjetër, “besnikët” e mbetur vazhduan të përparonin dhe të jetonin me një dorë në vaj dhe një dorë në mjaltë, pa ndërhyrë në punët e askujt. Një burrë me origjinë modeste, Prigozhin u kthye për të grumbulluar pasuri të madhe. Në një farë mënyre, ai simbolizon gjithçka që shkoi tmerrësisht keq në rimishërimin post-sovjetik të Rusisë.

Po ashtu,vija ndarëse shpesh është e paqartë, pasi edhe ata që mbetën kujdesen të mbajnë një pjesë të konsiderueshme të plaçkës së tyre jashtë fushëveprimit të ligjit rus në vendet perëndimore, në kasafortat e bankave ose si pasuri të luajtshme dhe të paluajtshme. Kjo do të thotë se oligarkët janë gjithashtu shumë të cenueshëm ndaj shantazheve perëndimore. Nuk është për t'u habitur që kryeqytetet perëndimore mendojnë se oligarkët mund të ndihmojnë në minimin e regjimit të Kremlinit nga brenda, ose të krijojnë një shpërthim social për të destabilizuar Rusinë dhe për të çuar në trazira përpjekjet e luftës në Ukrainë. Paraardhësit e Prigozhin janë të paparashikueshëm.

Por është plotësisht e imagjinueshme që ky njeri, i cili konsiderohet të ketë ndikim tepër të gjerë në korridoret e pushtetit të Kremlinit, do të ishte objektivi i inteligjencës perëndimore. Pasuria personale e Prigozhin vlen të paktën 1.2 miliardë dollarë.

Prigozhin u bë gjithashtu një lloj pionieri në këtë pikë, duke hyrë në profesionin shumë fitimprurës të drejtimit të një kompanie mercenare gjysmë-shtetërore të trajnuar dhe të pajisur për të vepruar si kontraktorë ushtarakë në vendet ku Rusia ka interesa jetike tregtare, politike ose ushtarake.

Moska nuk është më në gjendje të mbështesë lëvizjet nacionalçlirimtare të epokës sovjetike. As nuk mund të jetë indiferent ndaj ndryshimeve të regjimit që kundërshtarët kryesorë perëndimorë të Rusisë promovojnë në mënyrë rutinore për t'i shërbyer interesave të tyre gjeopolitike në Jugun Global (ose në ish-republikat sovjetike). Kështu Rusia gjeti një Rrugë të Tretë gjeniale, duke krijuar një krah ushtarak të formësuar sipas Ligës famëkeqe Franceze të Jashtme. Grupi Wagner është dëshmuar jashtëzakonisht efektiv si një ofrues sigurie për qeveritë e vendosura në rajonin Sahel dhe vende të tjera të Afrikës. Kanë ikur kohët kur ish-fuqitë koloniale festonin me qeveritë afrikane duke vendosur kushte.

Mjafton të thuhet se Prigozhin ishte i vështirë për t'u zbutur, pavarësisht se inteligjenca ruse ishte në dijeni se inteligjenca perëndimore ishte në kontakt me të. Në të vërtetë, qëndrimi i tij gjithnjë e më sfidues po bëhej një shpërqendrim serioz për Kremlinin. Ka mundësi që inteligjenca ruse i dha atij një litar të gjatë për të varur veten. Po kështu, zgjedhja e Kremlinit do të kishte qenë ta qetësonte atë dhe ta përfshinte në përpjekjet e luftës. Putin madje u takua me të.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit, Putin u përmbajt nga pretendimet për "duart e huaja" në zhvillimet aktuale dhe theksoi se "ambiciet e tepërta dhe interesat vetjake çojnë në tradhti". Por Putini ka theksuar haptazi - më shumë se një herë - se ata që do të përfitojnë përfundimisht nga aktivitetet e Prigozhin do të jenë fuqit e huaja armiqësore ndaj Rusisë.

Në mënyrë domethënëse, FSB akuzoi drejtpërdrejt Prigozhin për tradhti, gjë që mund të ndodhte vetëm në bazë të informacionit të inteligjencës dhe me miratimin e Putinit. Fakti që revolta e Prigozhin shpërtheu në mes të sulmit të Ukrainës ndërsa lufta iu afrua një pike kthese në favor të Rusisë, duhet gjithashtu të peshohet me kujdes.

Në analizën e fundit, kjo përpjekje e tmerrshme për rebelim nuk do të ketë sukses. Sipas pikëpamjes së përhapur në Rusi, oligarkët janë një grup i urryer. Çdo shpresë perëndimore për të organizuar një kryengritje dhe ndryshim regjimi në Rusi nën flamurin e një oligarku do të ishte një ide absurde.

Vështirësia e menjëhershme do të jetë izolimi i Prigozhin dhe bashkëpunëtorëve të tij nga shumica e luftëtarëve Wagner. Putin vlerësoi kontributin e luftëtarëve Wagner në luftën e Ukrainës. Komandanti karizmatik në Ukrainë, gjenerali Sergey Surovikin, u ka bërë thirrje publikisht trupave të Wagner-it që t'i dorëzohen autoriteteve "para se të jetë tepër vonë", të kthehen në kazermat e tyre dhe të trajtojnë ankesat e tyre në mënyrë paqësore. Por në një afat të afërt, nevojitet një qasje sistematike për të integruar Grupin Wagner, i cili ka dëshmuar vlerën e tij në luftën për shkatërrimin e Bakhmut-it.