Marrëveshja për shkëmbimin e të burgosurve SHBA-Iran tregon fuqinë në rritje të Iranit

nga Robert Inlakesh | Publikuar në Shta. 29, 2023, 2:11 a.m.

Republika Islamike ka arritur të sigurojë anëtarësimin e saj në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) dhe aleancën ekonomike BRICS. Marrëveshja e lidhur së fundmi për shkëmbimin e të burgosurve me SHBA-në tregon fuqinë në rritje të Teheranit. Pas përpjekjeve të shumta për të destabilizuar vendin e Azisë Perëndimore, Irani e ka dëshmuar veten si një lojtar i madh rajonal dhe ka arritur sukses të madh diplomatik.

Pavarësisht faktit se Perëndimi vendosi sanksione të reja kundër Republikës Islamike të Iranit dhe dha sinjale virtyti në përvjetorin e vdekjes së Mahsa Emini, marrëveshja e shkëmbimit të të burgosurve të zbatuar së fundmi me Shtetet e Bashkuara tregon fuqinë në rritje të Teheranit. Pas përpjekjeve të shumta për të destabilizuar vendin e Azisë Perëndimore, Irani e ka dëshmuar veten si një lojtar i madh rajonal dhe ka arritur sukses të madh diplomatik.

Ditën e hënë, pesë të burgosur të mbajtur në Iran dhe pesë të tjerë të mbajtur në Shtetet e Bashkuara u liruan pasi Uashingtoni vendosi të heqë ngrirjen e tij të aseteve miliarda dollarësh të Iranit. Ky lajm vjen në mes të një stuhie kritikash nga kundërshtarët vendas të Shtëpisë së Bardhë të Biden, si dhe analizave shpresëdhënëse të asaj që marrëveshja mund të paraqesë për një ringjallje të ardhshme të Marrëveshjes Bërthamore të Iranit të vitit 2015. Megjithatë, ajo që neglizhohet këtu është historia e suksesit të këtij shkëmbimi të të burgosurve me Iranin.

Kur presidenti amerikan Joe Biden erdhi në Shtëpinë e Bardhë, ai e bëri këtë pas një fushate që përfshinte një sërë premtimesh të politikës së jashtme. Biden, i cili deklaroi se do të rinegocionte Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015 ndërsa kritikonte Teheranin, deri më tani nuk e ka përmbushur këtë premtim. Pas kolapsit të negociatave indirekte që zgjatën një vit në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë, në qershor të vitit 2022, mes SHBA-së dhe Iranit filluan të rriteshin sërish tensionet. Në fakt, në fillim të gushtit, SHBA dërgoi tre mijë ushtarë shtesë në Lindjen e Mesme për të forcuar praninë e saj ushtarake në rajonin e Gjirit.

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të punojnë kundër agjendës rajonale të Iranit dhe aleatëve të tij, duke përfshirë vendosjen e sanksioneve të reja ndaj individëve që pretendohet se janë përfshirë në zhvillimin e dronëve dhe avionëve ushtarakë të Teheranit; Këto sanksione erdhën vetëm një ditë pasi shkëmbimi i të burgosurve hyri në fuqi.Por sanksione të tilla, si ato të vendosura shpesh ndaj iranianëve gjatë mandatit të Bidenit, janë pak më shumë se ngacmim simbolik. Aktualisht, sanksionet e reja të administratës amerikane Biden janë një përpjekje për të shpëtuar reputacionin mes kritikave të ashpra ndaj marrëveshjes së shkëmbimit të të burgosurve nga opozita e Partisë Republikane.

Kur bëhet fjalë për Marrëveshjen Bërthamore të vitit 2015, një nga problemet më të mëdha që Biden do të përballet në përpjekjen për ta ringjallur atë është se ai do të përballet me reagime të mëdha në Kongres dhe kjo nuk do të jetë një pamje e mirë për të, veçanërisht kur ne jemi drejt zgjedhjeve të vitit 2024. Pra, në vend të shtypjes për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore, ai po kërkon një mundësi fotografike në formën e sigurimit të një marrëveshjeje normalizimi midis Arabisë Saudite dhe "Izraelit". Pavarësisht ndjekjes së kësaj marrëveshjeje, e cila do të përdoret si shembull kurorëzimi i suksesit të politikës së jashtme për administratën e Biden, ka një sërë faktorësh të jashtëm që duhen trajtuar së pari dhe në krye të kësaj liste është marrëdhënia e Amerikës me Iranin.

Republika Islamike arriti të sigurojë anëtarësimin e saj në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) dhe aleancën ekonomike BRICS. Në vitet e fundit, Irani ka krijuar një lidhje më të ngushtë me Moskën, është pajtuar të afrohet me rivalin e tij prej kohësh, Arabinë Saudite, nën garancinë e Kinës, dhe ka vazhduar të shfaqë aftësitë e tij ushtarake në rritje. Nga ana tjetër, edhe Mbretëria e Arabisë Saudite është pranuar në aleancën BRICS dhe ka treguar se e vlerëson miqësinë e Pekinit.

Është e çuditshme se regjimi izraelit ka qëndruar plotësisht i heshtur për shkëmbimin e të burgosurve Iran-SHBA. Kjo është një situatë e pazakontë për entitetin pushtues, i cili zakonisht grumbullohet kundër çdo veprimi pozitiv ndaj Teheranit nga Perëndimi. Arsyeja e kësaj mund të jetë se amerikanët kanë përgatitur një plan për të qetësuar tensionet me qeverinë iraniane dhe se bërja e disa lëshimeve në rast të normalizimit saudio-izraelit mund ta mbajë Iranin të qetë. Madje, studimet me bazë në Uashington sugjeruan se marrëveshja e normalizimit me Izraelin, të cilën SHBA-ja po ndjek, mund të çojë në një luftë rajonale dhe se kjo mund të ketë luajtur një rol në hapin e reduktimit të tensionit të ndërmarrë nga amerikanët.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara përpiqen të duken sikur po luftojnë ndikimin e Iranit në Lindjen e Mesme, në realitet ajo e ka pranuar se qeveria iraniane është këtu për të qëndruar dhe është lojtari kryesor në rajon. Ndërsa ka pasur përpjekje të shumta për të sulmuar imazhin e Republikës Islamike, për të inkurajuar trazira dhe për ta bërë atë të duket sikur Shtetet e Bashkuara janë ende në rolin udhëheqës, administrata Biden e di se çfarë nevojitet për të arritur qëllimet e saj të dëshiruara të politikës. Ajo që tregon këtë, nëse asgjë tjetër, është se fuqia amerikane në Azinë Perëndimore po zbehet dhe se politikëbërësit në Uashington më në fund kanë filluar të kapin realitetin në terren.Burimi : Al Mayadeen