Elijah J. Magnier: Irani dhe talebanët: Përmirësimi i marrëdhënieve

nga Elijah J. Magnier | Publikuar në Shta. 1, 2021, 2:45 a.m.

Këtë javë, me kërkesë të udhëheqjes talebane, Irani ndërmori veprime për të furnizuar naftë dhe gaz në Afganistan për të ndihmuar lëvizjen të përmbushë nevojat e saj për energji. Vëllimi i eksporteve të naftës iraniane në Afganistan është rreth 20,000 fuçi në ditë, që pritet të dyfishohet në muajt e parë të sundimit talebanë. Talibanët gjithashtu vendosën të ulin taksat mbi mallrat iraniane me 70%.

Lëvizja talebane ka rimarrë kontrollin e 33 nga 34 provincat, përfshirë kryeqytetin, Kabul. Vendet fqinje filluan të ndjekin vendimet e talebanëve dhe ndërmorën veprime për të përcaktuar hapat që duhen ndërmarrë kundër sundimtarëve të rinj afganë. Ndër këto vende është Republika Islamike e Iranit, e cila ka një kufi 945 kilometra me Afganistanin. A do të vazhdojnë armiqësitë që ekzistonin në vitet '90, kur vendi u sundua nga talebanët, apo do të ndryshojnë marrëdhëniet? Nëse po, në cilin drejtim do të jetë?

Afganistani ka një histori të gjatë pushtimi nga pushtuesit e huaj dhe konflikte të brendshme midis grupeve. Të vendosura në portën midis Azisë dhe Evropës, këto toka u pushtuan nga mbreti Darius I i Babilonisë në 500 para Krishtit dhe Aleksandri i Madh në 329 para Krishtit. Mahmudi i Ghazniut-një pushtues i shekullit të 11-të që krijoi një perandori nga Irani në Indi - konsiderohet pushtuesi më i madh i Afganistanit.

Genghis Khan pushtoi rajonin në shekullin e 13 -të, por rajoni nuk u unifikua (si një shtet i vetëm) deri në shekujt 18 dhe 19, kur Islami zuri rrënjë. Duke dashur të mbrojë perandorinë indiane nga Rusia, Britania kërkoi të aneksonte Afganistanin disa vjet pas Luftës së Parë Botërore, duke çuar në një seri luftërash anglo-afgane.

Afganistani u bë i pavarur kur britanikët u mundën në Luftën e Tretë Anglo-Afgane (1919-1921). I shqetësuar se Afganistani ishte prapa pjesës tjetër të botës, sundimtari i Afganistanit, Ghazi Amir Emanullah Khan (1919), filloi një fushatë të pamëshirshme të reformës sociale dhe ekonomike për ta bërë Afganistanin një mbretëri dhe jo një emirat, dhe e shpalli veten mbret. Ai nisi një seri plane modernizimi dhe u përpoq të kufizonte fuqinë e Asamblesë Kombëtare Loya Jirga. Të pakënaqur me politikat e Emanullahut, disidentët morën armët në 1928 dhe në 1929 mbreti hoqi dorë dhe u largua nga vendi.

Mohammed Zahir Shah u bë mbret në 1933 dhe sundoi vendin për 40 vitet e ardhshme, duke siguruar stabilitet. Zahir Shah caktoi kushëririn e tij, gjeneralin Mohammed Daoud Khan, kryeministër për të filluar reformat shoqërore dhe promovuar të drejtat e grave, përfshirë lejimin e grave që të shfaqen në publik. Sidoqoftë, Mohammed Daoud Khan përmbysi kushëririn e tij, duke e emëruar veten president dhe duke krijuar një republikë me marrëdhënie të forta me Bashkimin Sovjetik.

Afganistani ishte nën ombrellën e sovjetikëve gjatë gjysmës së parë të Luftës së Ftohtë deri në vitin 1978, dhe Shahu i Iranit ndërhyri për të ndihmuar Presidentin afgan Mohammed Daoud në shkëputjen nga Moska. Por grushti i shtetit i vitit 1978 përmbysi presidentin afgan dhe Revolucioni Islamik gjithashtu rrëzoi nga froni Shahun e Iranit. Pas pushtimit të Bashkimit Sovjetik, filloi një epokë e re në të cilën partneriteti SHBA - Saudit mbështeti islamistët në Afganistan.

Shtetet e Bashkuara duan të thonë se e zhytën Bashkimin Sovjetik në një "luftë të Vietnamit të stilit rus": Bashkimi Sovjetik me sa duket ra në kurth dhe pushtoi Afganistanin në 1979. Paradoksalisht, ky ishte fillimi i ndikimit të SHBA në Azinë Qendrore. Inteligjenca pakistaneze, Britania, CIA, Kina dhe Arabia Saudite filluan të mbështesin muxhahidët afganë në Pakistan. Përgjatë "Urës së Miqësisë" që lidh dy brigjet e lumit (kufiri midis Afganistanit dhe ish -Bashkimit Sovjetik), ata dërguan ndihmë ushtarake dhe financiare deri në tërheqjen sovjetike në 1989. Izolimi i Revolucionit Islamik në Iran kishte filluar.

Muxhahidët vazhduan rezistencën e tyre kundër Presidentit komunist të mbështetur nga Sovjetiku, Mohammad Najibullah, i cili u zgjodh kreu i shtetit kukull Sovjetik në 1986. Luftëtarët afganë caktuan Sibgetullah Mujaddid si qeverinë e tyre në mërgim për dy muaj (prill-qershor 1992). Me ndihmën e forcave qeveritare të dezertuara, muxhahidët dhe grupet e tjera rebele kapën kryeqytetin, Kabul, dhe e hoqën Najibullahun nga pushteti. Udhëheqësi legjendar gueril, Ahmad Shah Massoud, komandoi ushtarët që hynin në kryeqytet. Kombet e Bashkuara po mbronin Najibullahun. Tashmë duke filluar të shpërbëhen si kryekomandantë, muxhahidët luftuan për të kapur të ardhmen e Afganistanit dhe krijuan një shtet kryesisht islamik me Burhanuddin Rabbani si president (1992-2001).

Pastaj, milicia islamike e sapoformuar, talebanët, erdhë në pushtet nën komandën e mulla Mohammed Omar, me premtime paqeje. Të rraskapitur nga vitet e thatësirës, ​​urisë dhe luftës, shumica e afganëve u pajtuan me respektimin e talebanëve ndaj vlerave tradicionale islame. Talibanët ndaluan kultivimin dhe tregtimin e opiumit, shtypën krimin dhe kufizuan arsimin dhe punësimin e grave. Grave u kërkohej të mbuloheshin plotësisht dhe nuk lejoheshin të dilnin nga shtëpitë e tyre. Ekzekutimet dhe dënimet publike u vendosën. Shtetet e Bashkuara gjithashtu refuzuan të njohin autoritetin e talebanëve.

Më 8 gusht 1998, talebanët pushtuan provincën shiite afgane Hazara të Mazar-e-Sharif, duke arrestuar dhe vrarë 11 diplomatë iranianë dhe një reporter të IRNA në konsullatë. Që atëherë, ekziston një besim se "një grup i pakontrolluar e kreu këtë ekzekutim pa urdhra nga udhëheqja", siç tha zëdhënësi zyrtar i talebanëve. Ishin këto vrasje që shkaktuan armiqësinë e vazhdueshme midis Iranit dhe talebanëve.

Republika Islamike e Iranit fillimisht mbështeti Hazarasët, Taxhikët (kundër Pashtunëve që përfaqësojnë shumicën) dhe Uzbekët në Afganistan në një bazë të kufizuar, gjë që ndihmoi në formimin e të ashtuquajturës "Aleanca e Veriut". Pakistani luajti një rol të rëndësishëm në Afganistan pasi Amerika mbështeti talebanët për të siguruar dhe mbajtur një kalim të sigurt nga Pakistani në Turkmenistan për të marrë Iranin nën kontroll.

Irani mbështeti Hazaret (Shiitët Afganë) me të gjitha forcat anti-talebane kur diplomatët iranianë u vranë dhe mobilizuan trupa në kufirin taleban. Irani u paraqit si një aleat në tryezën e organizuar nga Kombet e Bashkuara, ku grupi i kontaktit "6 + 2" (Kina, Irani, Pakistani, Turkmenistani, Taxhikistani, Uzbekistani + Amerika dhe Rusia) përfshin fqinjët e Afganistanit. Irani arriti ta shtyjë Pakistanin nga tryeza duke i bindur Shtetet e Bashkuara të vendosin sanksione ndaj talebanëve (dhe al-Kaidës) kundër vullnetit të Pakistanit, të cilët nuk respektuan sanksionet.

Gjeneral Ismail Kaani komandonte Gardën Revolucionare - Forcat e Jeruzalemit në Afganistan në atë kohë. Kaani u bë komandant i përgjithshëm i Forcës së Jeruzalemit pasi komandanti i saj, Gjeneral Major Kasim Sylejmani, u vra në Bagdad në vitin 2020. Kaani ka qenë në terren në Afganistan për dekada të tëra dhe ka krijuar marrëdhënie të forta me disa parti afgane.

Marrëdhëniet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara u përkeqësuan rreth Afganistanit kur Uashingtoni akuzoi Teheranin se strehonte Gulbuddin Hekmatyar (pasi Pakistani e braktisi atë tek talebanët në 1995). Irani e mohoi këtë dhe e pa marrëdhënien e saj me "Kasapin e Kabulit" larg nga të qenit mirë. SHBA gjithashtu tha se anëtarët e shquar të al-Kaidës u strehuan në Iran. Megjithatë, shumë udhëheqës të al-Kaidës ishin në Pakistan (ku Osama bin Laden u gjet dhe u vra më vonë).

Shtetet e Bashkuara pretenduan se kishin bllokuar Bashkimin Sovjetik në moçalin Afgan, por duket se Uashingtoni nuk e mësoi kurrë mësimin nga historia dhe ra në të njëjtin kurth duke pushtuar Afganistanin në 2001. Presidenti Xhorxh Bush u gëzua nga një fitore e shpejtë dhe pushtimi i Kabulit. Ai kishte plane më të mëdha për të pushtuar shtatë kryeqytete myslimane, përfshirë Iranin, brenda pesë viteve.

Presidenti amerikan vendosi të përfshijë "Republikën Islamike të Iranit" në fjalimin e tij "Boshti i së Keqes" në 2002, zgjodhi një aleancë me Pakistanin në vend të Iranit, dhe pushtoi Irakun në 2003 dhe vodhi portën kufitare të Iranit perëndimor.

Pasi Presidenti Bush nënshkroi një marrëveshje "partneriteti strategjik" me Presidentin Hamid Karzai në 2005, një distancë e ftohtë është shfaqur midis ish -Presidentit Afgan Hamid Karzai dhe Iranit; Ai akuzoi Iranin për dhënien e armëve të avancuara talebanëve dhe mbështetjen e "Aleancës së Veriut" të udhëhequr nga Ahmed Massoud. I riu Ahmad Massoud (i biri i Massoud Shah, i mbiquajtur "Luani i Panjshir" i cili u vra nga al-Kaeda në 2001) ende kontrollon provincën e vetme që refuzoi t'i dorëzohej talebanëve dhe po negocion rolin e tij në qeverinë e ardhshme.

Irani synonte të mbronte kufijtë e gjatë të Afganistanit talebanët dhe të parandalonte Al Kaidën që të dëmtonte pakicat. Mesazhi i Iranit ishte i qartë: çdo sulm nga Afganistani në territorin iranian do të kërkojë një luftë Iran-SHBA brenda Afganistanit. Pushtimi amerikan i Irakut në 2003 dhe prania e vazhdueshme e forcave amerikane në Mesopotami rriti këtë frikë nga Irani.

SHBA dhe Pakistani mbështetën fshehurazi organizatën terroriste separatiste "Jaysh al-Adl" (Ushtria e Drejtësisë) në Iranin juglindor, e cila kërkoi pavarësinë e Sistan-Beluçistanit. Marrëdhëniet midis iranianëve dhe lëvizjes talebane u përmirësuan pas sukseseve të talebanëve kundër forcave pushtuese amerikane (të cilat udhëhoqën 30 vende që përfaqësonin NATO -n) dhe mbështetjen e Iranit për të. Madje kishte raporte se talebanët kishin hapur një zyrë në qytetin iranian të Zahidan, pranë kufirit pakistanez.

Ndërsa talebanët fituan terren në provinca të ndryshme afgane, Teherani deklaroi se "nuk ka një mentalitet hakmarrës (duke përmendur talebanët që vranë 11 diplomatë në Mazar-e-Sharif) dhe se mbështet çdo zgjidhje që do të ndihmojë në përfundimin e konfliktit afgan".

Ajo që është e jashtëzakonshme është se një drejtues i rangut të lartë të grupit terrorist "Jundullah" (dega Jaysh al-Adl) i njohur si Amir Naravi shkoi të takohet me talebanët disa javë pasi delegacioni taleban vizitoi Iranin. Më vonë u njoftua se Naravit i ishte prerë koka. Ky incident i dërgoi mesazh Iranit se kufijtë e tij juglindorë dhe siguria kombëtare janë gjithashtu një shqetësim i talebanëve. Sipas Iranit, lëvizja talebane nuk do të jetë kurrë ajo që ishte në vitet '90. Armiqësitë midis Afganistanit dhe Iranit kanë përfunduar dhe kufijtë janë nën kontroll. Said Hatibzade, zëdhënës i Ministrisë iraniane të Punëve të Jashtme, u përgjigj shpejt me një përgjigje zyrtare, "Talibanët janë pjesë e së ardhmes së Afganistanit".

Kur talebanët çliruan qytetin e Heratit, pranë kufirit Iran-Turkmenistan, muajt e fundit, Irani u kërkoi talebanëve të siguronin mbrojtjen e diplomatëve të tij në konsullatë. Të nesërmen, Hatibzadeh tha se "të gjithë diplomatët janë mirë dhe të sigurt".

Irani pati shumë takime me zyrtarët talebanë në Teheran, dhe si rezultat arriti të mbajë marrëdhënie të mira pavarësisht se shkoi në luftë kundër tij në vitet '90. Kjo ilustron ndryshimin e qëndrimit të talebanëve ndaj Iranit dhe afganëve të të gjitha grupeve, dhe mund të përfshijë sjelljen e talebanëve ndaj botës.

Gjatë ceremonive të Ashurasë në fillim të muajit Muharrem, kishte një problem të vogël kur disa anëtarë talebanë ngritën flamujt e Ashurasë në qytetin Mazar-i-Sharif. Megjithatë, talebanët nxituan të kërkojnë falje. Jo vetëm kaq, zyrtarë të lartë talebanë morën pjesë gjithashtu në takimet e Ashurasë dhe mbajtën një predikim për turmën. Përkujtimi i Ashures u mbajt gjithashtu në Kabul pasi talebanët morën kontrollin, duke krijuar një ajër sigurie për Hazarasët iranianë dhe afganë se gjërat kishin ndryshuar vërtet dhe lëvizja talebane e vitit 2021 ishte bërë një lëvizje shtetndërtuese.

Ajo që është e rëndësishme për Iranin është siguria e kufijve të tij dhe lufta kundër narkotikëve, e cila prodhohet nga Afganistani dhe përbën 90% të të ardhurave të tij kombëtare. Për më tepër, talebanët mbrojtën shiitët në Afganistan dhe dëbuan SHBA dhe të gjitha forcat pushtuese, prania e të cilëve në kufij paraqet një rrezik të madh për Iranin. Kështu, Teherani ka përparuar drejt arritjes së një prej qëllimeve të tij më të rëndësishme, "dëbimit të Amerikës nga Azia Perëndimore", e cila u njoftua nga Veli al-Fakih në funeralin e Gjeneral Major Kasim Sylejmanit.

Këtë javë, me kërkesë të udhëheqjes talebane, Irani ndërmori veprime për të furnizuar naftë dhe gaz në Afganistan për të ndihmuar lëvizjen të përmbushë nevojat e saj për energji. Vëllimi i eksporteve të naftës iraniane në Afganistan është rreth 20,000 fuçi në ditë, që pritet të dyfishohet në muajt e parë të sundimit talebanë. Talibanët gjithashtu vendosën të ulin taksat mbi mallrat iraniane me 70%. Trafiku i kamionëve midis Iranit dhe Afganistanit ka filluar të rrjedhë më shumë, dhe shoferët iranianë të kamionëve po flasin për talibanët që i trajtojnë ata në mënyrë perfekte.

Kërcënimi i talebanëve është kthyer në një mundësi për Iranin, Rusinë dhe Kinën. Këto vende janë të lumtur të përfshijnë Afganistanin në Boshtin e Rezistencës pasi sanksionet amerikane janë futur për të parandaluar që talebanët të kenë qasje në fondet afgane. Kur qeveria e re afgane shpallet pas tërheqjes së fuqive të huaja, Kina, Rusia dhe Irani pritet të bashkëpunojnë me të dhe të jenë të gatshëm të përfshijnë Afganistanin në projektin "Rruga e Mëndafshit". Gjithashtu pritet që talebanët të luftojnë kundër kërcënimit tekfiri ("Shteti Islamik" dhe ekstremistë të tjerë) të frikësuar nga vendet fqinje. Rusia, Kina dhe Irani gjithashtu duan të përfitojnë nga pasuria e madhe minerale e Afganistanit. Kjo nuk do të ndodhë nëse talebanët nuk arrijnë të shuajnë zjarret ende të ndezur në provincën veriore të Panjshir.

Amerika është larguar nga Afganistani, dhe nëse përmbush angazhimin e saj, ajo është në rrugën e saj nga Iraku. Kështu, vendet që refuzojnë hegjemoninë amerikane, veçanërisht Republikën Islamike të Iranit, do të lehtësohen. Ka gjithashtu shenja që lëvizja talebane do të refuzojë çdo diktat amerikan ose të huaj. Por ai dëshiron të ruajë marrëdhënien e tij tregtare me Perëndimin dhe të mos ia mbyllë derën në fytyrë. Kështu, ndërsa talebanët pritet të mbrojnë "Emiratin Islamik të Afganistanit" dhe të mbajnë larg forcat e huaja, gjithashtu pritet të bëjë atë që i nevojitet më shumë për të qeverisur një vend që është rraskapitur nga dekada lufte dhe ka nevojë vdekjeprurëse për shumë gjëra në çdo fushë dhe gjithashtu pritet të krijohen marrëdhënie me komunitetin.Burimi : Al Mayadeen / Medya Şafak