A po bëhet luftë në Lindjen e Mesme?

nga Abdulbari Atvan | Publikuar në Maj 12, 2022, 12:03 a.m.

Zemërimi i Rusisë ndaj Izraelit mund të ketë pasoja të mëdha. Pas një vizite të shkurtër të shpejtë në kazanin libanez, po ju shkruaj: Tre vetëtima mund të shkaktojnë luftën e ardhshme në rajon. Cfare eshte kjo? Cila është arsyeja e vërtetë e zemërimit të Putinit dhe komenteve të Lavrov për origjinën hebraike të Hitlerit? Pse Irani dhe boshti i tij po shfaqen si fituesi më i madh i kësaj krize të përkeqësuar Rusi-Izrael?

Pas një vizite të shkurtër në Bejrut javën e kaluar, ku u takova me kontakte të ndryshme nga i gjithë spektri politik, arrita në përfundimin se rajoni po shkon me shpejtësi drejt luftës dhe nuk ka alternativë përveç këtij opsioni.

Kjo është e pashmangshme. Siria është nën rrethim, Libani është i falimentuar, Jordania është në rrugën e saj, Iraku është në kaos, Magrebi është në konflikt dhe Gjiri ka humbur drejtimin e tij.

Pranojeni apo jo, Irani është gati të dalë si lojtari më i fortë dhe fituesi më i madh.

Fitili që do ta zhyste rajonin në shpërthim mund të shkaktohet më së miri nga ndonjë prej tre zhvillimeve të mundshme.

Së pari, pushtimi i kampusit të Mesxhid al-Aksa në Jerusalemin e pushtuar nga të djathtët ekstremë izraelitë në përvjetorin e themelimit të Nakba-s dhe rrjedhimisht të Izraelit, ose "Ditën e Jerusalemit" më vonë këtë muaj.

E dyta është një përpjekje me anije në përgatitje në një port të Mesdheut për të thyer bllokadën e Rripit të Gazës, si Mavi Marmara në 2010. Yahya al-Sinwar, udhëheqësi i Hamasit në Gaza, tha në një fjalim javën e kaluar se po bëheshin përgatitje për hapjen e një linje të përhershme detare brenda dhe jashtë Gazës dhe paralajmëroi se çdo sulm ndaj anijes do të shkaktonte hakmarrje masive me raketa.

Së treti, hakmarrja e përbashkët iraniane, siriane dhe libaneze për çdo sulm izraelit ndaj objektivave iraniane brenda Sirisë. Duke folur me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kudsit, udhëheqësi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah tha se frenimi i hakmarrjes për kohën dhe vendin e duhur është një gjë e së kaluarës dhe se çdo agresion në të ardhmen do të kërkojë një përgjigje të shpejtë dhe të menjëhershme.

Faktori i rëndësishëm në këtë pikë është përkeqësimi i shpejtë i marrëdhënieve midis Rusisë dhe Izraelit. Presidenti Putin është i indinjuar nga ajo që ai e sheh si Izraeli që godet me thikë Rusinë dhe personalisht atë dhe 'miqtë' e saj në tradhtinë e Tel Avivit duke dërguar fshehurazi armë dhe pajisje ushtarake dhe këshilltarë në Ukrainë.

Ministria e Jashtme ruse akuzoi hapur Izraelin për mbështetjen e neonazistëve ukrainas. Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu anuloi një telefonatë me homologun e tij izraelit për të protestuar kundër hipokrizisë. Sipas një eksperti arab në Moskë, i cili është i lidhur mirë me Rusinë, pika e fundit ishte votimi i Izraelit në favor të një mocioni të SHBA-së për të përjashtuar vendin nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Irani do të përfitojë më së shumti nga ky përkeqësim i marrëdhënieve ruso-izraelite, jo vetëm sepse ka mbajtur anën e Rusisë që nga fillimi i krizës, por edhe sepse Rusia ka nevojë për të si partner në rajon. Në të njëjtën kohë, Rusia ka nevojë për më shumë se katër dekada ekspertizë për t'i bërë ballë embargove amerikane dhe për t'iu kundërvënë presionit të SHBA-së dhe përpjekjeve destabilizuese në vend, veçanërisht në sektorët e naftës, pajisjeve dhe teknologjisë.

Putin ka një gisht të kujdesit që rri pezull mbi këmbëzën bërthamore, pasi agjencitë e sigurisë monitorojnë dhe vëzhgojnë nga afër sjelljen e të gjitha vendeve evropiane, veçanërisht Gjermanisë, dhe intrigat e udhëheqjes së tij aktuale. Qeveria 'e majtë' e Gjermanisë tani po kryeson presionin për Evropën që të bojkotojë naftën dhe gazin rus dhe të sfidojë kërkesën e Putinit për pagesë në rubla. I njëjti ekspert, rusët II. Ai thekson se nuk do ta harrojnë kurrë se 27 milionë bashkatdhetarë të tij u vranë nga duart e gjermanëve në Luftën e Dytë Botërore.

Sipas burimeve të sigurta, Rusia është gjithashtu shumë e pakëndshme me përdorimin e mediave evropiane dhe veçanërisht gjermane për të kryer një fushatë nxitjeje kundër saj.

Putini është po aq i tërbuar nga mosmirënjohja e izraelitëve dhe tradhtia e tyre pas vitesh të tëra në përputhje me të gjitha kërkesat e tyre në Siri dhe gjetkë në Lindjen e Mesme. Thuhet se Rusia po shqyrton heqjen e shtetësisë së dyfishtë të një milion rusëve që emigruan për të pushtuar Palestinën dhe morën nënshtetësinë izraelite duke ruajtur shtetësinë ruse.

Historia na mëson se ky qëndrim i atyre që mbeten ose pretendojnë të jenë neutralë në shumicën e luftërave shpesh përfundon keq. Kjo luftë nuk bën përjashtim.Burimi : Rai a-Youm