Kartoni i kuq i Rusisë për Izraelin

nga Abdulbari Atvan | Publikuar në Korrik 19, 2022, 12:34 a.m.

Putini po humbet durimin me hipokrizinë dhe standardet e dyfishta të Izraelit. Politika e Izraelit për të luajtur me të dyja palët duke pretenduar se është i paanshëm, nuk do të mund të vazhdoj më. Duke pezulluar aktivitetet e Agjencisë Hebraike në Rusi, Putini i tregoi atij dhe standardit të tij të dyfishtë një karton të kuq. Më e keqja mund të mos ketë ardhur ende.

Intizar - Raportet se qeveria ruse ka urdhëruar Agjencinë Hebraike të ndalojë operacionet e saj mbarëkombëtare për herë të parë në tre dekada nuk janë për tu habitur duke pasur parasysh tensionin në rritje në marrëdhëniet izraelito-ruse.

Lëvizja tregon se butësisë së Presidentit Vladimir Putin i ka ardhur fundi dhe ai po humbet durimin me politikën e Izraelit për të luajtur të gjitha palët në krizën e Ukrainës.

Kjo nuk është një çështje thashethemesh, spekulimesh, apo edhe dëshirash. Ky është fillimi i një ndryshimi themelor në politikën ruse, të nënkuptuar nga Ministrja e Emigracionit Pnina Tamano dhe e paraqitur në disa gazeta izraelite, duke përfshirë The Jerusalem Post, e cila tha se vendimi "mund të minojë aftësinë e hebrenjve rusë për të emigruar në Izrael".

Ajo vjen në sfondin e tre zhvillimeve kryesore:

Së pari: Yair Lapid mori postin e kryeministrit të Izraelit, duke zëvendësuar Naftali Bennett. Si ministër i Jashtëm, Lapid denoncoi pushtimin rus të Ukrainës që nga dita e parë dhe i kërkoi qeverisë të qëndronte në krah të Shteteve të Bashkuara, të merrte pjesë në sanksionet perëndimore kundër Moskës dhe më e rëndësishmja të furnizonte Ukrainën me armë, veçanërisht bateritë dhe dronët e Kupolës së Hekurt.

Së dyti: Qindra rezervistë izraelitë dhe agjentë të inteligjencës dolën ‘vullnetarë' për të luftuar si mercenarë në milicinë ukrainase nën qeverisjen e Presidentit Volodymyr Zelensky, i cili ka thënë se dëshiron ta transformojë Ukrainën në një 'Izrael të dytë’.

Së treti: Sulmet në rritje të Izraelit në Siri, veçanërisht bombardimi i Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut, i cili mbylli Sirinë për dy javë më 20 qershor. Kjo bëri që një Putin i shqetësuar të udhëzonte ministrinë e jashtme që të paraqiste një projekt-rezolutë të formuluar ashpër në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në shenjë proteste.

Kapja nga forcat ruse të mercenarëve izraelitë që luftojnë përkrah trupave ukrainase në rajonin e Donbasit mund të ketë ndryshuar rregullat e lojës. Ai ekspozoi hipokrizinë dhe rolin e fshehtë të Izraelit në transferimin ose lehtësimin e transferimit të sistemeve të armëve, dronëve dhe personelit ushtarak dhe të inteligjencës në vend.

Shumica e mediave izraelite demonizojnë vazhdimisht Rusinë dhe Putinin, e krahasojnë atë me Hitlerin dhe Neronin dhe e akuzojnë - pa asnjë ironi - për kryerjen e krimeve të luftës që nuk duhet të mbeten pa u ndëshkuar.

Nuk mund të themi se deri ku do të arrijë ky konflikt. Por nuk do të ishte për tu quditur nëse do të përshkallëzohej përpara turneut të Presidentit amerikan Joe Biden në Lindjen e Mesme, i cili fillon në Jerusalemin e pushtuar më 13 korrik. Izraeli po i kërkon Bidenit të shtrëngojë lakun ndaj Iranit dhe të krijojë një NATO arabe të udhëhequr nga Izraeli për t'u përgatitur për sulmin. Anasjelltas, mund të kërkojë që nikoqirët izraelitë të mbajnë një qëndrim më të qartë dhe të kenë anën e SHBA-së dhe Perëndimit për Ukrainën.

Politika e Izraelit për të luajtur me të dyja palët duke pretenduar se është i paanshëm, nuk do të mund të vazhdoj më. Duke pezulluar aktivitetet e Agjencisë Hebraike në Rusi, Putini i tregoi atij dhe standardit të tij të dyfishtë një karton të kuq. Më e keqja mund të mos ketë ardhur ende.Burimi : Rai al-Youm