Nëse ata janë bombarduar ata janë ISIS-i

  • Presidenti Putini është një pirat, asgjë më pak.
nga Israel Shamir | Publikuar në Tet. 6, 2015, mesnatë

Në deklaratën e tij në OKB, ai vodhi të drejtën e autorit për thirrjen e presidentit Xhorxh Bushit në 2001 për të luftuar terrorin. Kjo është arsyeja pse amerikanët janë të befasuar: Presidenti rus riluajti shprehjet figurative më të mira të kryetarëve të tyre. Kjo ishte një dredhi e zgjuar: në vend që të vërë në dukje konfliktin mes rusëve dhe SHBA-së, Putin mori tërë diskursin amerikan dhe e përvetësoi atë. Njerëzit të kushtëzuar për këtë bisedë e gëlltitën atë, ranë në kurth, në një linjë, dhe u zhytën, dhe madje edhe e pëlqyen atë: Lexuesit e popullores NY Daily News preferuan fjalimin e Putinit me atë të presidentit të tyre 95% në 5%. Kështu bëri Donald Trampi. Putini ndoshta do të marrë nominimin republikan në qoftë se ai do të kandidojë për të, kështu që Trampi dëshiron të marrë këto vota të Putinit.

Dhe tani, rusët filluan luftën e tyre kundër terrorizmit. Lufta e Xhorxh W. Bushit kundër terrorit ishte një mashtrim; a do të ishte e rusëve më e mirë? Shteti Islamik (IS, ISIS, ISIL ose Daesh, me akronim arab), objekti i deklaruar i fushatës, është një entitet i pakapshëm, si al-Kaida, - ose si kafsha imagjinare e poemës së  Leuis Karrollit. Ai është një privilegj, një rrjet, në vend që të jetë një shtet. Ai nuk mund të zhbëhet nga sulmet ajrore aq sa u zhbë dhe al Kaeda.

Putini tha se SHBA-ja lëshoi mijëra sulme ajrore në Daesh, dhe askush nuk e di se ku këto bomba u hodhën dhe nëse kishin ndonjë ndikim. Perëndimi thotë të njëjtën gjë për sulmet ruse. Ministri britanik i Mbrojtjes menjëherë vlerësoi se 5% e bombave ruse goditën Daesh, ndërsa pjesa tjetër sulmoi njësitë e tjera që luftonin si Opozita e moderuar. Edhe pse ky numër prej 5% mund të arrihet vetëm me hamendje ose duke numëruar gjethet e çajit, është e besueshme se rusët do të përdorin luftën kundër Daesh-it për qëllimin e tyre. Cili është plani rus?

Ata nuk duan ta paraqesin Asadin me një fitore të pakufizuar. Rusët duan të zhdukin rrëmujën siriane krijuar nga mantra “Asadi-duhet të ikë” dhe të detyrojë opozitën e arsyeshme të negociojë me qeverinë siriane, përfundimisht rivendosjen e shtetit sirian. Të detyrosh dikë të negociojë, e din Rusia; këtë  e zbatuan kohët e fundit në Ukrainë. Regjimi Kiev nuk ishte i gatshëm për të negociuar dhe zgjidhur problemet me Donbasin, duke shpresuar që të fitojë luftën. Pastaj trupat ruse hynë në Ukrainën Lindore në jug të Donbassit dhe u zhvendos në portin detar të Mariupol. Shpejtësia e tyre, guximi dhe suksesi ishin aq të mëdha sa që ata mund të merrnin Mariupolin dhe vazhdnin pa penguar në Kherson dhe Odessa. Regjimi Kiev i paditur për paqe, rusët pranuar lutjen, trupat e tyre shkuan në shtëpi në kazermë, Mariupol mbeti nën sundimin e Kievit, dhe u nënshkruan marrëveshjet e Minskut.

Ndoshta rusët do të përdorin të njëjtën rutinë, për herë të parë në Sirinë Perëndimore, pjesën më të populluar të vendit. Opozita do të ketënjë zgjidhje(a)të negociojë dhe hyjë në një koalicion me qeverinë, (b) të bombardohet në copa si Daesh, ose (c) të arratisen për në shkretëtirat e Lindjes së Sirisë, Turqisë dhe Irakut. SHBA, francezët, britanikët dhe turqit thonë se rusët janë duke bombarduar opozitën e moderuar sesa Daesh. Nga pikëpamja ruse e parë, ata që refuzojnë të negociojnë janë Daesh sipas definicionit, dhe kështu që ata meritojnë të bombardohen. Me pak fjalë, në qoftë se ato bombardohen ato janë Daesh.

Daesh ka vlerë të fortë propagande: ata bëjnë videot e krerëve të copëtuar dhe hedhin në erë antike dhe bëjnë xhiro rreth e qark me xhipa të reja të pashëm. Ata janë quajtur “E keqja e fundit”nga Presidenti Obama, presidenti Putin dhe Papa . Një e tillë e keqe  ka aplikimin e saj të dobishëm në një kohë kur ajo e justifikon veprimin ushtarak. Për Obamën, Daesh ofron një licencë për ta bombarduar Sirinë përgjithmonë. Për Putinin, Daesh ofron një shans për të ushtruar presion mbi opozitën për kompromis.

A ekziston Daesh në një mënyrë normale, apo është një fantazmë e tymit dhe e pasqyrave? Ne do të kujtojmë se e famshmja 9/11 e së tmerrshmes al-Kaeda doli të jetë një entitet pothuajse virtuale, dhe përfundimisht u bë një aleat i SHBA-ve me emrin e saj të ri të Jabhat al Nusra. Kjo është një pikë e dyshimtë.

Vetëmvlerëso se fqinjët-Turqia, Izraeli, Arabia Saudite, Emiratet-nuk e luftojnë Daesh.

Daesh thotë se dëshiron të lirojë Palestinën, por ata kurrë nuk e bënë, madje as e dëmtuan Izraelin. Izraelitët do t’i luftonin ata nëse ata i konsideronin ata të rrezikshme për Izraelin. Zyrtarët izraelitë kanë thënë privatisht për rusët: Daesh janë të liq, por me pak rëndësi. Pse jeni fiksuar me ta?

Daesh thotë se ata do të çlirojnë Mekën dhe do t’i dërgojnë sauditët në shkretëtirë, por ata kurrë nuk bënë asgjë kundër sauditëve. Kur bombat ruse sulmuan, sauditët ishin të parët për të qarë Mjaft me këtë!

Turqit thanë se do të luftojnë Daesh, por në vend të kësaj, ata bombarduan kurdët. Thierry Meyssan, gazetari francez me bazë në Damask, e konsideron Daesh si një krijesë turke dhe thotë se Daesh shet vaj tek turqit. Turqit e mohuan këtë. Zyrtarët turq më thanë se Daesh shet naftën e saj të paligjshme tek Bashar al-Asadi dhe prandaj  Bashari nuk e lufton Daesh. Njerëzit e Basharit thonë se ata nuk e luftojnë Daesh sepse atyre u është thënë të qëndrojnë larg  nga SHBA. Të kthyer në një skuadër.

Kjo linjë u konfirmua nga zyrtarët rusë. Ata thanë se në shtator të vitit 2014 ata u afruan nga amerikanët që paralajmëruan se ata se ata do të fillojnë bombardimet e zonave që mbante Daesh. Ata i kërkuan rusëve për të kaluar një mesazh për qeverinë siriane duke thënë se fushata e bombardimeve nuk kishte si synim Damaskun, dhe se ata duhet të uleshin të shtrënguar dhe se nuk do të dëmtoheshin. SHBA nuk ka dashur të flasë drejtpërdrejt me Bashar al-Asadin.

Rusët refuzuan ta kalojnë mesazhin. Nëse ju keni një mesazh për qeverinë siriane, provoni Ëestern Union, thanë ata, ose bëjeni vetë atë. Dhe amerikanët e bënë atë. Ata i thanë Basharit drejtpërdrejt se ata do të bombardonin pozicionet e Daesh dhe se ai duhet të qëndrojë jashtë dhe ta merrte me qetësi.

Duket se në takimin ballë për ballë Putini-Obama në selinë e OKB-së, ky argument u transmetua përsëri. Presidenti Obama tha se Asadi nuk do të luftojë kundër Daesh dhe Presidenti Putini u përgjigj se kjo ishte kërkesa SHBA-së: qëndro jashtë dhe mos u përziej. Asadi ka pritur për një vit të tërë, dhe kështu bëmë edhe ne, tha Putini, dhe ndërkohë territori nën kontrollin e Asadit u tkurr deri në 30% ose edhe më pak.

Obama kërkoi më shumë transparencë në lidhje me planet dhe qëllimet ruse. Putini u përgjigj se ai gjithashtu mund të përdorë më shumë transparencë në lidhje me planet amerikane. Çfarë doni ju të arrini në Siri, e pyeti Obama. Putini bëri të njëjtën pyetje, dhe nuk mori asnjë përgjigje. Obama tha se përfshirja e Rusisë në luftën me Daesh do të pasuroj Asadin. Putin pyeti: kë do të pasurojë përfshirja juaj? Ne nuk duam të çlirojmë territoret për Asadin, tha Obama. Për kë, ju lutem më thoni, doni t’i çlironi territoret ?, pyeti Putini, dhe nuk mori asnjë përgjigje. Kush do të sundojë territoret pas fitores tuaj? Përsëri nuk ka pasur asnjë përgjigje të qartë.

Ky është dallimi mes qasjes ruse dhe amerikane: rusët duan të shpëtojnë shtetin sirian, ndërsa amerikanët duan të gëzojnë rënien e tiranit. Rusët theksojnë se ata nuk janë të angazhuar për sundimin e Asadit. Ata nuk janë të martuar me Asadin, siç thonë ata. Për “asadi duhet të shkojë” të Obamës, Putini nuk iu përgjigj me “Asadi duhet të qëndrojë”. Kjo nuk çështje e juaja, tha ai, dhe kjo nuk është as e sauditëve. Kjo është një çështje e brendshme siriane. Ne nuk duam të fshijmë ose caktojmë presidentët në vende të tjera, tha Putini.

Në të vërtetë, Putini mund të ketë hequr presidentin e Gjeorgjisë në gusht të vitit 2008, ai mund të kishte shpëtuar Presidentin ukrainas Janukoviç në shkurt të 2014; ai mund të ketë ndryshuar ose zëvendësuar presidentët në shtetet e tjera fqinje ashtu si SHBA-ja hoqi Noriegan e Panamasë, por, për mirë apo për keq, ai nuk e ka bërë atë. Ndryshimi i regjimit është si byreku amerikan me mollë; Putini nuk merret me këtë. Shumë rusë mendojnë se ky respektim për të drejtën ndërkombëtare është faji Putinit; ndoshta, askush nuk është i përsosur.

Putini i kujtoi Obamës që në Samitin e G8 në Irlandën e Veriut u vendos që të organizohet një takim i të gjitha partive siriane kundër terrorizmit. Megjithatë, SHBA propozoi të formojë një qeveri koalicioni i bashkuar sirian dhe vetëm më tej të vazhdohet që të luftohet terrorizmi. Rusët propozuan për ta bërë këtë me gjurmë  paralele, duke formuar një koalicion dhe luftuar kundër terrorizmit, por ata nuk mund të mbizotërojnë. Rusët janë të angazhuar për marrëveshjen e Gjeneva-1 duke bërë thirrje për negociata të të gjitha palëve siriane të konfliktit. SHBA-të janë bashkë-nënshkrues të Gjenevës-1, por ata refuzuan të veprojnë.

Rusët bënë një përpjekje të madhe për të marrë opozitën së bashku për negociata, por më kot. Opozita është e ndarë në tridhjetë apo më shumë grupe, dhe ata nuk mund as të ulen së bashku, lëre të ulen me qeverinë siriane. Kur rusët propozuan një konferencë, opozita nuk pranoi. Ata thanë: qeveria ka një pozicion, por ne kemi tridhjetë pozicione të ndryshme, si mund të negociojmë? Rusët i kërkuan fuqive për të prodhuar të paktën një listë të shkurtër të grupeve të moderuar të opozitës. Vetëm Turqia doli me një listë, por kjo listë ishte krejtësisht e papranueshme për Egjiptin, pasi ajo përmbante anëtarë kryesisht të Vëllazërisë Muslimane. Fuqitë e tjera as nuk propozuan një listë të shkurtër.

Një muaj apo më shumë më parë, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrovi bëri përpjekjen e fundit për të bindur opozitën duke thënë se në qoftë se ju nuk punoni së bashku, Siria do të pushojë së ekzistuari. Nuk do të ketë asnjë Asad, dhe asnjë Siri. Damasku do të bjerë në duart e Daesh .

Rusia bëri një përpjekje të madhe për të ndërtuar konsensusin rreth veprimeve të saj në Siri. Duket se kohëve të fundit “vrasja britanike me dron” të dy subjekteve britanikë në Siri ka ndikuar në mendjen ruse. Britanikët justifikuan këtë vrasje në një vend të huaj, në shkelje të së drejtës ndërkombëtare, sipas nenit 51 të Kartës së OKB-së (vetë-mbrojtja). Sergej Lavrovi u dëgjua të shfryjë: në qoftë se të kesh dy britanikë ndër vullnetarët e Daesh justifikon një sulm ajror britanik në bazë të vetë-mbrojtjes, a nuk kanë rusët të drejtë të një rekursi të ngjashëm kur ka tre mijë vullnetarë rusë me Daesh? Duket se ky krahasim është bërë nga presidenti Putini. Ai ishte gjithashtu i sëmurë dhe i lodhur e duke marrë leksione dhe duke u vetëpërmbajtur, ndërsa të gjithë të tjerët të gëzonin një liri të mrekullueshme të veprimit.

Një fitore e Daesh ishte e papranueshme për rusët kur kujdestaria tradicionale për të krishterët sirianë, nga Daesh është shumë e keqe për të krishterët. Disa u masakruan dhe disa donin të iknin. Nga kjo pikëpamje, Al Kaeda, Al Nusra dhe grupe të ngjashme ekstreme nuk janë më të mira. Rusia është e angazhuar për ruajtjen e një shteti sirian tolerant ndaj pakicave fetare dhe etnike (jo domosdoshmërisht një të shteti laik), por sigurisht që Rusia nuk do të lejojë që në të kundërt shumica sunite të diskriminohet.

Rusia është strehë për disa njëzet milionë muslimanëve sunitë (dhe shumë pak Shia) të cilët janë të integruar plotësisht dhe zënë të gjitha sferat e jetës dhe poste të rëndësishme në shtetin rus. Një prej muslimanëve më të zjarrtë dhe zëshëm rus është Ramzan Kadyrov, kreu luftarak i Çeçenisë. Ai shprehu mbështetjen e tij për sulmet ajrore ruse dhe ofroi për të udhëhequr luftëtarët e tij në betejë në kodrat siriane për të shpëtuar Sirianët nga zemërimi i Tekfiristëve (= ata që i quajnë muslimanët e tjerë qafir, të pafe, - një emër për Daesh dhe ekstremistët e tjerë muslimanë). Pra, për rusët, kjo nuk është një kryqëzatë e të krishterëve kundër muslimanëve, por një luftë e të krishterëve dhe muslimanëve kundër sekteve Tekfiriste.

Rusët janë të shqetësuar edhe nga dyndjet e mundshme të tekfiristëve dhe xhihadistëve në të mirën e Rusisë. SHBA-së nuk i intereson një zhvillim i tillë, pasi kjo do të mbajë Rusinë të zënë me shtëpinë.

Rusët do të donin të ndërtonin një koalicion të madh për ruajtjen e Sirisë, një koalicion që përfshin shtetet perëndimore, si dhe shtetet muslimane. Kjo është arsyeja pse Presidenti Putini i kujtoi të gjithëve e koalicionin emadh kundër Gjermanisë së Hitlerit. Megjithatë, nuk ka asnjë shans për një konsensus të tillë. SHBA-ja kërkon që Siria të shfaroset, dhe sigurisht do që rusët të dështojnë në përpjekjet e tyre.

Kjo është arsyeja pse aeroplanët rusë ishin ende në terren duke ngrohur motorët e tyre, ndërsa rrjetet sociale gumëzhin me foto qe tregonin fëmijët sirianë të vrarë nga bombat ruse. Ne mund të presim më shumë në ditët e ardhshme. Nëse rusët do të jenë të suksesshëm, kundërshtarët e tyre ka të ngjarë të ngrejnë një mizori: rrëzimin e një avioni civil, bombardimin e një shkolle, e të tjera. Ne duhet të jemi gati për një zhvillim të tillë.Burimi : Gazeta İmpakt