Periudha Festive e Trumpit

nga Israel Shamir | Publikuar në Dhj. 18, 2016, 11:35 p.m.

Në këtë kohë të vitit është shumë errësirë Veri. Dielli lind në orën 10 të mëngjesit dhe perëndon në 3 të mbrëmjes. Vetëm kjo borë e  shumtë dhe e bardhë dhe  yjet e lavdishëm aty jashtë dhe pemët e zbukuruar të Krishtlindjeve brenda shtëpive e bëjnë këtë errësirë të durueshme. Vetëm këtu mund të kuptosh pse njerëzit e veriut e shohin me shumë ankth të madh periudhën festive; ata nuk ishin aspak të sigurt nëse errësira do të tërhiqej dhe të largohej në të vërtetë dhe dita do të mund të fitonte edhe këtë vit gjithashtu. Vitin e ë lamë pas drita arriti të triumfonte, por kush mund të jetë i sigurt se këtë vit krijesat e errësirës nuk do ta mbajë Diellin në robëri të përjetshme?

Tani ne jemi në një gjendje të ngjashme të vështirë. A do të lindë dielli? Do të mund Donald Trump të fitojë Shtëpinë e Bardhë nga ato “të pavdekshmit”? Asnjëherë më parë në kujtesën tonë procesi i zgjedhjes së presidentit nuk ka qënë kaq shumë i mbushur me paqartësi dhe pasiguri dhe kaq shumë mbartës së rreziqeve potencialsht të mundshme. Duket se humbësit ende nuk e kanë pranuar humbjen e tyre. Ashtu si gjermanët në vitin 1945, ata shikojnë për një Wunderwaffe, një armë çudibërëse për të ndryshuar tërësisht rrjedhën e deriatëhershme të ngjarjeve, asnjë lloj mashtrimi nuk mund të konsiderohet shumë i keq për t'u mos përdorur.

Ata do të mundohen të influencojnë zgjedhësit, ndoshta edhe mund të provojnë të ndalojnë Kongresin që të mos aprovojë zgjedhjen e tyre, gjishtashtu mund të provojnë të fusin duart në prishjen e rendit publik të gjërë, apo të provojnë edhe një grusht shteti. Periudhat festive do jenë asgjë më shumë perveç se paqësore dhe të shurdhta.

Ideja e tyre e rinumërimit të votave nuk ka mundur që të realizojë mrekullinë e tyre të dëshiruar. Më kot znj Stein e kishte kthyer partinë e saj të mirë në një mjet në duart e Sorosit dhe aleatëve të tij. Trump është ende kryesues në shtetet më të mëdha që ai ka fituar zgjedhjet. Asnjë shtet nuk ka ndërruar kah për të kaluar në kampin e Klintonit pavarsisht rinumërimit.

Pas këtij rinumërimi të dështuar, ata u kthyen të përdornin frikën ndaj rusëve, domethënë: rusët kanë ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve, prandaj rezultatet duhet të shpallen të pavlefshme dhe Shtëpia e Bardhë duhet t'i përkasë zonjës Klinton. Madje tashmë ata thonë se Trump është një agjent rus,. (Prof Golstein, me një intuitë të mprehtë është shprehur se të akuzosh Trumpin si një njeri i Putinit, është aq efektive sa të akuzosh Galileo se ka punuar për Satanin, ose të akuzhosh Solzhenicin se ka punuar për CIA-n). Gjithashtu, ata thonë se edhe mediat e pavarura, dmth faqet e internetit jo dhe shumë të vogla që nuk i përkasin zotëruesve klasikë të medias, (ku mund të përfshijmë këtu edhe faqen e nderuar Unz Review), janë lodrat ruse dhe agjentët e Putinit.

"Nëse nuk je në anën tonë, atëherë detyrimisht duhet të jesh spiun rus", apo edhe fjalë të tjera të kësaj natyre me të njëjtin efekt. Si mund ata të mendojnë se ky grup i vogël i mendimtarëve të pavarura mund të ndikojnë në opinionin e miliona njerëzve? Duke prodhuar "lajme të rreme"? Mediat kryesore mund ta kishin tejkaluar me lehtësi këtë gjë duke prodhuar edhe më shumë "lajme të rreme", trillime të këtilla që as Putin nuk mund t'i konkurrojë. A mendoni vallë se vetëm në sajë të miratimit dhe kërkesës së  Putinit, një agjent rus merr shkop magjik dhe me një veprim magjik arrin të ndikojë në mendjet amerikane?

Nuk ka asgjë të keqe, duke marrë parasysh atë që bëhet normalisht, që të përpjqesh që të ndikosh zgjedhjet. Kjo është i gjë që është bërë gjithmonë gjatë gjithë kur janë zhvilluar zgjedhje. Bashkëkombasit e mijë izraelitë përdorin AIPAC-un e tyre të fuqishëm për një qëllim të tillë, dhe ata janë zakonisht të suksesshme në kontrollimin e zgjedhjeve. (Dhe po, është e vërtetë ata i lexojnë emailet tona). Ata patën sukses në bllokimin e zgjedhjes për herë të dytë të Jimmy Carter dhe George Bush, Sr. Ata janë shprehur qartë se asnjë burrë apo grua nuk mund zgjidhet në Senat apo në Kongres pa paguar paraprakisht një shumë të caktuar pranë AIPAC për të marrë kështu bekimin e tyre. Nëse këta kandidatë kundërshtojnë, apo nxjerrin në dritë të vërtetën e pazarllëqeve të tyre, atëherë ata do të etiketohen si antisemitë dhe nuk do të jenë më pjesë e shoqërisë së sjellshme amerikane.

Nga ana tjetër, rusët nuk do të mund të ndikonin në zgjedhjet amerikane edhe pse do të dëshironin, (për më tepër, nuk mendoje se ata do të ketë mundur të jenë në një mendje për të vendosur cili kandidat do të ishte më i mirë për ata); ky është një ekzagjërim i gjërë i aftësive ruse. Njerëz të mrekullueshëm, me një qëndrueshmëri solide, skiatorë profesionalë, gra të bukura, ata janë ekselentë në art, po është e vërtetë që vetëm së fundmi kanë arritur të rifitojnë zërin e tyre në media (deri para dy vitesh, gjithë çfarë mund të bënin ishte të përsërisnin disa fraza cliché të perëndimorëve), gjithçka duket mirë, por e vetmja gjë që ata nuk mund të bëjnë është që të mund të kontrollojnë sindikatën mediatike.

Ndodhi që një grup i përbërë nga individë që kanë të njëjtit mendim kontrollojnë të gjitha mediat më kryesore të Perëndimit. Askush nuk mund të konkurrojë me NY Times, me Washington Post dhe Reuters, Hollywood dhe Guardian dhe Le Monde, dhe e gjithë kjo media ka qenë të bashkuara duke mbështetur La Clinton. Ajo çfarë është më e rëndësishme, këto Mjeshtra të vendosjes së diskursit janë të integruar plotësisht në një entitet të panjohur botëror që mbështesin nga pas pushtetin të dukshme. Ky entitet ndikon çdo zgjedhje në botë dhe përdoret për t'i fituar këto zgjedhje. Këtë herë ata humbën, dhe ata ende nuk mund ta besojnë këtë gjë dhe të pranojnë këtë disfatë.

Çfarë është kjo entitet i panjohur, dhe pse është kaq armiqësor ndaj Donald Trump? Më lejoni t'jua them unë. Në klasën e djalit tim më të vogël është një nxënës që i abuzon të gjithë të tjerët. Një djalë aspak i mençur, por i madhe dhe i fortë që e ka bërë jetën e fëmijëve të tjerë, duke përfshirë edhe djalin tim, tmerrësisht të mjerueshme. Ai merrte vërtetë kënaqësi duke rrahur ata që ishin më të dobët se ai, dhe nuk kishte asnjë rreng të keq që ai nuk e kishte provuar. Pranë vetes ai mbante një ndihmës, një djali si një minosh, i cili nuk mund të dëmtojë as edhe një bebe. Ne nuk i kishin kushtuar shumë vëmendje këtij. Ndodhi që ky ndihmës u transferua nga prindërit e tij në një shkollë tjetër, pasi ata ishin zhvendosur diku larg në një periferi. Dhe për habinë time të madhe, djali i madh i ndërpreu bullizmat ndaj fëmijëve të tjerë. Për më tepër, ai u bë një mik i mirë i djalit tim dhe i shokëve të tjerë të klasës. E vërteta ishte sie ai që ne e dinim si ndihmësi ishte në të vërtetë një ndikuesi i keq prapa çdo dredhie të djalit të madh. Ndërsa në momentin që ky ndihmës iku, djali i madh vërtetoi se në fakt ishte një mik i mirë, sportist i vërtetë, madje edhe notat e tij në mësime u përmirësuan në mënyrë drastike.

Kë subjekt errët, i panjohur i integruar me mjetet e informimit publik është fryma djallëzore që ka fituar posedimin e gjithë trupit të fortë të Amerikës. Ata kanë ndërhyrë në, kanë ndikuar, apo edhe përmbysur shumë zgjedhje në shumë vende që nga ditët e Amerikës së Qetë. Në vitin 2014, ata kanë paguar pesë miliardë dollarë për të organizuar grushtin e shtetit në Kiev dhe për të instaluar kukullat e tyre në pushtet. Ata u përpoqën të shkatërrojnë zgjedhjet në Teheran dhe në shumë vende të Amerikës Latine - dhe askund ata nuk e kanë bërë këtë gjë në interesin më të vogël të popullit amerikan.

Ata ia bënë këtë gje edhe rusëve gjithashtu. Kur ata arritën që të mbanin në pushtet pijanecin Jelcin në Kremlin në vitin 1996, madje revista Time ishte aq krenare për këtë gjë sa publikuan me paturpshme edhe një shkrim me titullin "Yanks-at në shpëtim. Historia e fshehtë se si katër këshilltarë amerikanë kanë përdorur sondazhet, grupet e fokusit, reklamat negative dhe të gjitha teknikat e tjera të fushatës amerikane për të ndihmuar Boris Jelcin në fitoren e tij" (Ju mund të lexoni historinë interesante të SHBA-së teksa përmbyste demokracinë e re ruse - siç u tha nga dy shkrimtarët në mërgim amerikanë të revistës ExpatD). Por kjo nuk ishte e Amerika - ishin ato forcat e këqija djallëzore që dominojnë botën.

Dhe ata, pothuajse po humbnin kontrollin edhe mbi trupin dhe mendjen e Amerikës. Vetëm disa ditë më parë, presidenti-i zgjedhur i amerikanëve në Cincinnati, Ohio është shprehur se tashmë ShBA-ja nuk do të ndërhyjë më në punët e qeverve të shteteve të tjera në botë. Ai u shpreh se nuk do të merren më me ndryshimin e regjimeve. Ky është një dryshim 180 gradë.

Kjo është arsyeja se pse Trupmi është sulmuar edhe nga CIA, organizata më djallëzore që ka parë ndonjëherë historia botërore. Vrasjet, revolucionet, luftrat civile, korrupisioni, industria e drogës janë thjeshtë punë të përditshme të ShBA-së. Ata janë një arma në duart e këtij entiteti të fshehtë, Nazguli tyre. Vetë CIA është anti-amerikane: ushtarët amerikanë luftojnë në Afghanistan, ndërsa nga ana tjetër CIA prodhon, ble dhe shet në tregun e drogës opiumin e Afghanistanit.

CIA i ka helmuar marrëdhëniet e amerikanëve me pjesën tjetër të popujve në botë. CIA është ajo që u jep mësime të torturës regjimeve më të djallëzuara në botë. Është CIA ajo që qëndron pas sulmeve të 11 shtatorit në Amerikë, duke e shtyrë atë që të fillonte shumë luftra të reja. CIA ka organizuar dhe furnizuar terroristët në Lindjen e Mesme që kanë organizuar Shtetin Islamik dhe Frontin Nusra. Ishin pikërisht ata që thanë se Saddam Husseini zotëronte armë të shkatërrimit në masë dhe me këtë pretekst filluan luftën në Irak.

Nëse deri tani keni pasur dyshime për pozicionin që duhet të mbani karshi Trumpit, pas sulmit që CIA i bëri atij nuk duhet të keni më dyshime. Po të kujtoni historinë Kennedy u përpoq që ta shpërbënte CIA-n, por përundrazi CIA e shkatërroi atë. Me shumë mundësi edhe Trumpi do të hiqet qafe me ndonjë urdhër vrasjeje, opse të paktën do të burgoset diku. Madje, Trumpi me një zgjuarsi të mprehtë refuzoi që të dëgjonte leksionet e tyre "përfituese", që në të vërtetë  janë thjesht indoktrinuese.

Tashmë më lejoni t'ju shpjegoj se pse Trumpi mund të bëjë atë që Kennedy nuk mundi të bënte. CIA e ka sulmuar Trumpin ashtu siç nuk ka sulmuar më parë asnjë president të Amerikës (përveç John Kennedy) duke përdorur vetë shërbimet e tij të sigurisë.ata kanë hedhur pretendimet se hakerët rusë kanë ndikuar në zgjedhjen e tij, dhe nuk është zgjedhur nga populli amerikan. Çdokush tjetër në vend të Donald Trumpit do të kalonte në një gjendje aq të frikshme saqë do të deklaronte urrejtjen e tij të pavdekshme kundrejt Rusisë. Nga ana tjetër, Trumpi zgjodhi, ose paraprakisht zgjodhi si Sekretar të Shtetit, personin që nga vetë duart e Putinit ka marrë "Titullin e Miqësisë". Për mendimin tim, Trumpi është burri i vërtetë i çeliktë i Amerikës. Madje unë nuk isha i bindur nëse Amerika mund të nxirrte ende burra të këtillë. Nëse ka ndonjë njeri që do të mund ta shpëtojë trupin e Amerikës nga posediminga legjioni i djajve, atëherë ky do të jetë ky burrë me flokë të verdhë.

Zgjedhja e Tillerson është në mënyrë të shkëlqyeshme i mirë dhe inkurajues pas thashethemeve të tmerrshme që Trumpi mund të zgjedhte Mitt Romney, apo Rudy Giuliani, apo David Petraeus apo edhe John Bolton (është e vështirë të zgjedhësh cili prej tyre është më i keq). Tillerson është një njeri i ekonomisë së vërtetë, ai ka përvojën e duhur për të marrë me njerëz të vërtetë dhe probleme të vërteta, dhe është shumë e logjikshme që Trumpi ka nominonuar këtë personalitet.

Harrojini demokratët dhe republikanët, dallimi mes tyre është diçka e rremë. Ekzistojnë dy parti të vërteta, Partia e Ekonomisë Reale (ndërtuesit) dhe Partia e Ekonomisë Virtuale (shkatërruesit), apo, nëse dëshironi që t'i etiketojmë ndryshe, njerëz që e duan vendet e tyre dhe popullin e tyre punëtor - dhe agjentët e entitetit të errët. Ekonomia Virtuale përfshin financat, industrinë ushtarake, dhe nuk fuha të tjera që nuk kanë qëllime pozitive. Trump është një njeri i Ekonomisë Reale që nuk ka nevojë për luftë, përkundrazi ka nevojë për paqe për rindërtimin e vendit të tij në SHBA për ta bërë atë të frytshme dhe të mirë për popullin e saj punëtor. Kështu që ai ka vendosur të zgjedhë një njeri i mirë praktik të ekonomisë reale për të bërë diplomacinë në emër të tij.

Kundërshtarët e tij nuk janë domosdoshmërisht demokratët, por edhe luftënxitësit e Partisë së Ekonomisë Virtuale, dhe ato mund të jenë republikanë të përbetuar madje. Tillerson është shumë i butë ndaj rusëve, u shpreh FoxNeës: "Ne nuk mund të lejojmë që Departamenti i Shtetit të udhëhiqet nga një mik dhe aleat i Vladimir Putin dhe të vazhdojë diplomacinë katastrofale të negociatave dhe pajtimit me Rusinë, që i ka mundësuar Putinit shumë nga fitoret e tij më të mëdha". "Mik dhe aleat" do të ishte mirë, por këto janë përçartjet e një krahu të djathtë të luftënxitësve që janë identike me një formën që kanë edhe përçartjet e një krahu të majtë të luftënxitësve, Dan Rather i cili paralajmëroi për "një Rusi të re agresive dhe kategorike [udhëhequr nga] Putin, një ish-oficer i KGB-së ", dhe për këtë arsye Trumpi - Njeriu i Paqes duhet të rrëzohet."

Luftënxitësit kanë arsye shumë të forta për t'u shqetësuar. Trumpi është i gatshëm që ta pastrojë Amerikën nga plagët e saj më të mëdha: gardiani kryesor neocon të 'ndryshimit të regjimeve' dhe CIA është vetëm fillimi i kësaj. Trumpi i ka shpallur gjithashtu luftë edhe industrisë komplekse të prodhimit të armëve, ai është shprehur kështu: "Programi dhe kostoja financiare e F-35 ka dalë jasht kontrollit. Pas datës 20 të janarit të vitit të ardhshëm mund dhe do të kursehen miliarda dollarë në fushën ushtarake dhe fusha të tjera."

Ky është një lajm fantastik jo vetëm për amerikanët por për të gjithë botën. Katërqind miliardë dollarë (po, ky është çmimi kërkuar nga kompania për prodhimin e pjesëve të panevojshme të pajisjeve) të marra nga Thesar i boshatisur në arkat e Lockheed-Martin do të rrisin borxhin e SHBA-së dhe do të përdoret kështu për investime të shuma dhe shumë më tepër të dobishme për popullin amerikan. Kjo gjë do ta kishte çuar botën në një situatë ku të gjithë do të garonin për prodhimin e armatimeve të reja: 'amerikanët, rusët dhe kinezët do të shpenzonin shuma të mëdha parshë për prodhimin e armëve në vend që t'i përdornin për përmirësimin e jetës së njerëzve të tyre.

Dhe kjo gjë do ta bënte luftën në botë më të mundshme: ashtu si motra-mbështetëse e Hillaryit dhe ish sekretarja e shtetit të Bill Clindton Madeleine Albright është shprehur për Colin Poëell, Cili është qëllimi i prodhiit të kaq shumë armatimeve ushtarake, nëse ne nuk do të mund t'i përdorim ato.

Mjeshtrat e kontrollit të diskursit, zëri i entitetit të fshehtë duket se janë shumë të alarmuar. Frotune, zëri i Bankster është shprehur se Trumpi ka bërë një tweet me tendenca urrrejtje ndaj Lockheed.

'Urretja' është një fjalë buzz e përdorur nga këto mjeshtra. Skllevërit e tyre të bindur dhe me vetëdije të plotë i përgjigjen menjëherë kësaj thirrrjeje. Nëse këta mjeshtra shprehen se dikush është "i nevrikosur", apo "urren", atëherë kjo është indicia që edhe ata që e lexojnë këtë duhet të mendojnë njësoj.

Nëse izraelitët vrasin qindra fëmijë palestinezë, këta mjeshtra do të raportojnë kështu në media: Palestinezët janë të irrituar dhe të përbetuar për hakmarrje. Disa ditë më parë, këta mjeshtra nxorrën një lajm që islamikët kishin bombarduar një kishë në Kairo, ku kishin gjetur vdekjen tridhjetë të krishterë.  Megjithatë, mediat e mjeshrave e kanë lënë në hije këtë sulm terrorist në mënyrë që të mos u prishë punë në në fushatën e tyre pro islamistëve të Sirisë dhe për zhvendosjen nga atje të këtyre islamikëve si refugjatë. Kështu që, me shumë mundësi ju nuk kishit dëgjuar fare për këtë sulm. Edhe në lajmet e pakta që u publikuan rreth kësaj, mjeshtrat kanë nërthurur fjalët e tyre magjike: urrejtje dhe zemërim. The NY Times shkroi kështu në lidhje me këtë vrajse masive, "ndjekësit e kishës janë mbeldhur bashkë duke brohoritur ofendime".

Dhe jo, ata nuk e kanë përdorur togfjalëshin "vrasje masive": zakonisht ky togflaësh përdoret për të etiketuar ndonjë sulm terrorist që mund të bëhet kundër izraelitëve, dhe më pas nuk përdoret as termi zemërim, apo urrejtje, vetëm thjesht vuajtje e tyre e pastër. Nga ana tjetër, togfjalëshi "vrasje masive" mund të përdoret për bombardimet e terroristëve nga Rusisa në Aleppo; këta të fundit janë 'vrarë masivisht', ndërsa të krishterët janë thejsht vrarë.

Mua personalisht më irriton shumë fjala 'urrejtje'. Është një fjalë që vjen nga vjerra: "Bir, unë e di që ti më urren dhe mëdo të vdekur". "Jo, nënë. Unë dua që ne të mund t'i manaxhojmë jetët tona së bashku". Kështu, tashmë ne e dimë që Trumpi jo vetëm urren gratë, hebrenjtë dhe CIA-n, por pr ky monstër urren gjithashtu edhe Lockheed-Martin e pastër, të padëmshëm dhe të pafajshëm! Më mirë të dhunonte mace siç  u akuzua se bënte Julian Assange. Sa më shumë që dëgjoj për urrejtjen e Trumpit, aq më shumë bindem se ai ka plotësisht të drejtë.

Trumpi jo vetëm që shprehu urrejtjen në Twitter për Lockheed-Martin, por gjithashtu ai është shprehur se nuk do të shpenzponte miliarda dollarë të taksapaguesve amerikanë për një Boeing të ri të Air Force One. Ai u irritua jashtë mase kur mësoi se gjenerali Mark Welsh, që deri më dje kishteqënë shefi i stafit në Frocat Ajërore është bashkuar me Northrop Grumman, pasi i ka mundësuar kësaj kompanie një kontratë multimiliardere për të prodhuar bombën e padukshme të gjeneratëssë re. Trumpi do të na kursejë paratë, do të na shpëtojë nga luftrat, nëse arrin të hyjë në Shtëpinë e bardhë.

Por kur ai merr në stafin e tij aq shumë gjeneralë, njerëzit ankohen. Më lejoni t'ju them se: SHBA-ja e Trumpit do të vazhdojë të jetë shteti më i madh dhe më i fortë në komunitetin botëror, vetëm se do t'i mungojë vetëm fryma e keqe. Kjo frymë e keqe është ende e gjallë në mediat kryesore, ku ajo vazhdon të grumbullojë gënjeshtra mbi gënjeshtra dhe oferta për t'u rikthyer në kohën e tyre dhe të kenë përsëri nën kontroll këtë trup të madh të mirë me mendjen të besueshëm. Megjithatë, SHBA-ja e Trumpit nuk do të jetë më ajo abuzuesja që të gjithë urrenim.

Sigurisht, ajo nuk do të shndërrohet në një ëngjëll; do të kthehet në një fuqi të madhe në kërkim të interesave të saj, as më pas as më shumë se amerika e Theodore Roosevelt. Kjo është ajo që duhet t'i kujtojmë vetes, kur dalin pretendimet se Trumpi ka bërë pjesë të ekipit të tij të punës shumë gjeneralë ushtarakë. Nuk do të jetë ajo fuqia e djallëzuar që ndërhynte në gjithë botën, do të jetë thjesht një shtet i fuqishëm.

Dota është shumë e madhe për të pasur vetëm një mjeshtër dhe udhëheqës. Dëshira e madhe për dominim është shkaku i borxhit njëzet-mijë-trilion-dollarësh që Amerika ka sot; Donald Trump, ky Yankee proverbialisht hundë-përpjetë e pa këtë rrjedhje që po i ndodhte burimeve të vendit të tij dhe vendosi që të ndërhyjë për ta rregulluar këtë përpara se shteti të falimentojë.

Shumë vite më parë, Trump ka dhënë një intervistë për Playboy. Kjo intervistë në mënyrë të habitshme të shtyn që patjetër ta lexosh. Përpara të gjithëve, ai kishte kuptuar se Gorbachev "do të përmbyset nga pushteti, sepse ai kishte treguar shumë pika të dobta". Kjo tregon qartë mendje mprehtësinë e tij në lidhje me politikën e jashtme.

Ai e kishte kuptuar rrezikun e luftës bërthamore: "gjithmonë kam menduar në lidhje me problematikën e luftës bërthamor.; është ultimatume, katastrofë ultimatume, problemi më i madh që kjo botë ka, dhe askush nuk po fokusohet në thelbin e tij. Është pak a shumë si një sëmundje, Njerëzit nuk mendojnë kurrë që do të sëmuren, derisa të sëmuren. Askush nuk dëshiron të flasë rreth kësaj gjëje. U besoj që gjëja më idiote që mund po ndodh është se askush nuk mendon se këto armë do të përdoren ndnjëherë, sepse të gjithë e dinë fuqinë e tyre shkatërruese. Ky është budallallëk. " njëzet e pesë vjet pas kësaj deklarate, ai ka ardhur për të shpëtuar nga një luftë e mundshme bërthamore që na pret.

Ndërsa pyetjes, "Ju nuk doni kategorikisht të shpalleni president?" ai i është përgjigjur kështu "Unë nuk dua të bëhem president. Jam njëqind përqind i sigurt. Do të ndryshoja mendjen vetëm nëse shoh se ky shtet po shkon gjithnjë poshtë e më poshtë." Tani ai e pa që vendi po fundosej dhe e pranojë këtë post. Ai do ta bëjë edhe këtë punë me sukses, si gjithë punët e tjera që ka bërë.

Trumpi, në mënyrë që të mund ta shpëtojë popullin dhe vendin e tij nga kjo sëmundje vdekjeprurëse, dëshiron që të heqë dorë nga tentativat për të dominuar të gjithë botën. ShBA-ja nuk ka nevjë për kaq shumë baza ushtarake, për kaq shumë grupe të bazave ajërore. Entiteti i fshehtë dëshiron që ShBA-ja të dominojë të gjithë botën për llogari të tij, por amerikanët nuk kanë nevojë për këtë gjë.  Vendet evropiane që janë pjesë e organizatëd NATO e kanë kuptuar se së shpejti nuk do të mund të përfitojnë më nga financimi me paratë e taksapaguesve amerikanë, sepse kjo gjë do të marrë fund. Ata e kanë shijuar këtë gjë deri tani. Buxhetet e tyre, përgjithësisht mbulonin vetëm konferencat, vizitat, misionet dhe mbështetjen e politikanëve miqësorë.

Deri më tani, SHBA-ja ka paguar dhe paguhen në mënyrë të ekzagjëruar, mijëra politikanë dhe gjeneralë evropianë. Këto pagesa nuk janë bërë për të mirën e evropianëve, të cilët nuk kanë qënë në asnjë rrezik nga çdo cep të tokës, po kështu, këto pagesa nuk janë bërë për të mirën e amerikanëve. Tani, e gjithë kjo situatë do të marrë fund dhe elitat e reja të implantuara në Evropë nga enti i fshehtë i ushqyer nga SHBA-ja  do të gjejnë veten e tyre pa përkrahjen e jashtme përballë popujve të tyre.

Ata nuk do të mund ta gëzojnë këtë prestigj. Për shembull, merrni në konsideratë si deputet parlamentar të anglezëve, Ben Bradshaw. Bradshaw është një elitë e re tipike: a Blair-ian, një nxitësi i luftës në Irak, ish-ministër i Kulturës, ish- gazetar i BBC-së, i martuar me një person të të njëjtit seks me një prodhues të BBC-së, ai ka sakrifikuar veten e tij për tu paguar nga tatimpaguesit britanikë. Atë e duan shumë homoseksualët metropolitane (" e mbështetsin 100%"), por votuesit punëtorë të partive nuk janë aq shumë mbështetës të tij. Ai e urren udhëheqësin e ri të zgjedhur të partisë laburante, Jeremy Corbyn i cili erdhi në pushtet, kur djemtë puntorë britanikë vendosën të rimarrin partinë e tyre nga duart e manipuluara të luftënxitësve të kulturuarë homoseksualë.

Pavarësisht votës popullore, Bradshaw morri pjesë në një grusht  të dështuar të funksionarëve të partisë kundër Corbyn. Corbyn është një armik i kompleksit të industrisë ushtarake, ndërsa Bradshaw është një investitor i luftës. Ai është fuqishëm kundët Brexit; ai dëshiron që Bremain i Britanisë së Madhe të jetë nën udhëheqjen e Brukselit, kryeqytetin e dytë të entitetit të fshehtë.

Nëse i hedhim një sy sulmit të CIA-s mbi Trumpin, ata që tani kanë hedhur disa pretendime se "me shumë mundësi Vladimir Putini i Rusisë ka ndërhyrë në referandumin në Britaninë e Madhe për Brexit." Kundërshtarët e tij, të lidhur me CIA-n do të dëshironin që Shtëpinë e Bardhë t'ia jepnin Clintonit, pavarësisht se cila është dëshira e popullit amerikan. Bradshaw dëshiron që të injorojë rezultatet e referandumit të Brexit-it., sepse sipas tij është bëmë e Putinit.

Ky është profili i krahut të majtë të entitetit të fshehtë. Ata nuk besojnë në demokraci, nëse kjo demokraci nuk u ofron atyre atë që ata duan. Ata përbuzin njerëzit që punojnë dhe kujdesen më shumë për homoseksualët e tyre të rafinuar në ambjenti e tyre të artit. Ata duan luftëra; lufta kundër Irakut ishte e bukur; dhe lufta kundër Libisë ishte i këndshëm; ata me siguri duan edhe më shumë luftë në Siri, si ato luftëra që iu sigurojënë atyre trupat e freskët të djemve të rinj të Lindjes së Mesme. Nnonjëri dëshiron një copë pica? Ata e urrejnë Putinin, sepse ai që e ka ndaluar degradimin e Rusisë - dhe tani edhe tëi Sirisë. Ata shohin të gjejnë një tjetër mënyrë për t'i shpëtuar borxhit: në vend të ndërpresin fitimet e industrisë ushtarake, kërkojnë të godasin Rusinë, nëse kërcënimi i luftës nuk do të ishte më i mjaftueshëm.

E majta ka pasur një të kaluar të mirë. Në të njëjtën intervistë për revistën Playboy, Trump ka thënë se ai nuk dëshiron të bëhet President, por nëse ai do të dëshironte një ditë, ai do të kandidonte për partinë Demokratike. "Unë do të funksionoja më mirë si një demokrat sesa si republikan, dhe kjo nuk është për shkak se unë jam liberal, përkundrazi unë jam konservatore. Por populli punëotor kështu do të më zgjidhte mua. Ata më duan."

Njëzet e pesë vjet më parë, njerëzit punëtorë votuan për demokratët, por tani ata kanë votuar për Truminp, i cili hyri në garë si një republikan - sepse Partia Demokratike u bë Partia e preferuar e mjeshtrave të diskursit, të fiksuar me banjo unisex dhe të drejtave të homoseksualëve, jo me njerëzit që punojnë. Por edhe republikanët kanë bishat e tyre, luftënxitësit e "çdokush përveç Trumpit".

Në mënyrë mahnitëse, është krijuar një koalicion i ri të "pemë-përqafuesve, që dëgjojnë NPR, ngrënës të granolas që janë futur në shtrat me neocon McCain -ët që kërkojnë luftë - të gjithë të bashkuar në zemërimin e tyre kundër Rusisë dhe të dërguarit të Rusisë dhe në Washington" (me fjalë të tjera Golstein) dhe, ne do të shtonim edhe në emër të dashurisë së tyre për Lockheed Martin, Goldman Sachs dhe CIA-n. Ky kualicion duhet të kundërshtohet nga koalicioni për paqen dhe rindërtimin nga të dyja palët.

E majta nacionaliste e aktivizuar më parëhoqi dorë, duke qënë se Sanders, vetëm është shumë i dobët për t'i bërë ballë agjentëve të entitetit të errët, megjithatë, kjo e majtë mund të mbështesë Trumpin. Tulsi Gabbard, demokratja e mrekullueshme kunder luftrave nga Hawaii, mund të jetë një model për t'u ndjekur. Ajo është kundër dërgimit të armëve për islamikët në Siri, kundër ndryshimeve të regjimit. Le të jetë ajo dhe shumë të tjerë të bëhet mbështetja e krahut të majtë të një koalicioni të ri  me Trumpin, për të shpëtuar SHBA-në dhe botën. Një kohë për një ri-aleancim te forcave ka ardhur. Kjo gjë është e nevojshme, në qoftë se ne duam që dielli të shpëtohet nga të pavdekshit përsëri pas këtyre periudhave festive.

Israel Shamir mund të kontaktohet nëpërmjet adam@israelshamir.net

Ky artikull është publikuar fillimisht The Unz Review.Burimi : The Unz Review.